Eğlenceli Oyunlar ile Çocuklarınızın El Yazılarını Geliştirebilirsiniz

Eğlenceli Oyunlar ile Çocuklarınızın El Yazılarını Geliştirebilirsiniz

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2018

Elle yazma, günde sadece birkaç saatlik bir egzersiz ile geliştirilebilir bir yetenektir. Eğer siz de çocuğunuzun güzel ve okunaklı yazmasını sağlamak istiyorsanız bu makalemiz amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

El parmaklarını güçlendirin

Çocuklarınızın iyi yazabilmeleri için parmakları daha güçlü olmalıdır. El parmaklarının kalemi tuttuğunu ve yazım işleminin büyük çoğunluğunu yaptığını aklınızdan çıkarmayın.

Öncelikle çocuklarınızın parmaklarını kuvvetlendirmesine yardımcı olmak amacı ile kesip şekillendirebilecekleri plastisin (mumlu kil, modelci çamuru) almanızı tavsiye ediyoruz.

Plastisin ile oynamanın yanı sıra çocuklarınıza çeşitli kağıt parçaları verip onlardan bu kağıtları yırtmalarını isteyebilirsiniz. Bu küçük egzersiz çocuklarınızın baş ve işaret parmaklarının gelişimine katkı sağlayacaktır.

Onlara kurşun kalemler, boyama fırçaları, sulu boyalar ve renkli kalemler hediye edin. Çocuklarınızın el becerilerini geliştirebilmeleri için bu tarz oyuncaklar ile bol bol pratik yapmaları gerekmektedir. Bu küçük oyun-egzersizler onların o küçük parmaklarının kuvvetlenmelerine yardımcı olurlarken aynı zamanda da el yazılarını düzelteceklerdir.

Çocuklarınız bir şeyler çizip oynarlarken onların yanında olup daha düzgün yazmaları konusunda onlara tavsiyeler verebilirsiniz. Yazı becerilerini geliştirmelerine yardım etme isteğiniz onlar ile eğlenceli vakit geçirmek adına da çok keyifli bir bahane olacaktır.

Yazarken kullandıkları el ile piyano çalmayı öğretmeniz parmaklarını güçlendirecek bir başka yararlı ve eğlenceli oyundur. Tercih ederseniz bu oyunu yine yazı yazdıkları ellerini kullandırtarak gitar çalmalarına yardımcı olmak şeklinde de değiştirebilirsiniz.

yazı yazan çocuk

Çocuklarınıza oynayabilecekleri bir makas verin. Makas ile bir şeyler keserlerken yazı yazma sırasında kullandıkları baş ve işaret parmakları güçlenecektir.

Çocuklarınızın bilgisayar tuşlarına basmalarına izin vermeniz de parmaklarını güçlendirir. Her ne kadar çocuklarınızın klavye kullanarak değil elleri ile yazmalarını isteseniz de, parmaklarının bir süre klavye de gezinmesinin el becerilerinin gelişimine faydası olacaktır.

Çizgi Çizme Oyunları El Yazısını Geliştirirler

Çocuklarınızın defalarca çizgi çizmelerini sağlamanız onların yazı yazma becerilerini geliştirmenizin en iyi yoludur. Bu nedenle çocuklarınıza günde en az bir saat çizgi çizdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Mesela onlara kıvrılan, sarmal çizgiler çizmeyi öğretebilirsiniz. Bu çizgileri daha büyük ya da daha küçük yapmayı, kıvrımlarının açılarını değiştirmeyi ve renklendirmeyi gösterebilirsiniz. Unutmayın ki bu egzersizleri ne kadar eğlenceli hale getirebilirseniz çocuklarınız için de o kadar çekici hale getirmiş olursunuz.

Sadece noktalar kullanarak çocuğunuzun en sevdiği çizgi film karakterini çizmeyi deneyin. Örneğin, eğer çocuğunuz büyük bir Mickey Mouse hayranı ise bu karakterin bir fotoğrafını bulun: Fotoğrafı beyaz bir sayfanın üzerine yerleştirip fotoğrafın şeklini kullanarak karakterin dış çizgilerini kağıda geçirin. Karakterin dış çizgilerini kağıda aktarırken çizgi değil noktalama kullanın.

Mickey Mouse’un çizgili planını bitirdikten sonra çocuğunuzdan kalemi hiç kaldırmadan noktaları birleştirmesini isteyin. Bu uygulama, çocuğunuzun el yazısını geliştirebilmesi adına gerçekleştirebileceğiniz hem son derece faydalı bir egzersiz hem de çok eğlenceli bir oyun olacaktır.

Çocuklarınızın el yazılarını geliştirebilmeleri için uygulanması tavsiye edilen bir diğer egzersiz ise onlara çizgili bir defter verip yine kalemi hiç kaldırmadan kare, daire ya da yıldız gibi belirli bazı şekilleri tekrar tekrar çizmesini istemenizdir.

Çocuğunuza istediği gibi çizebilme özgürlüğü tanıyın. Eminiz ki sizin çocuğunuz da belki daha ufak iken duvarlara ya da ev içerisindeki çeşitli bazı alanlara bir şeyler çizmeyi severdi.

O halde belki de daha önce çizmesine ya da boyamasına izin vermediğiniz bazı yerleri -tabii ki mantık sınırları içerisinde- çizip boyamasına izin vermenizin zamanı gelmiş olabilir. Mesela ona renkli tebeşirler verip evinizin önündeki kaldırıma ya da garaj kapısına bir şeyler yazıp çizmesine olanak tanıyın.

yazmayı öğrenen çocuk

Eğlenceli oyunlar eşliğinde çocuklarınızın el yazılarını geliştirin

Çocuğunuzun el yazısını geliştirmek için sizin de ona vakit ayırıp anaokulunda ya da ilkokulda kendisine öğretilen harfleri tekrar tekrar çizmesine yardımcı olmanız çok önemlidir.

Güzel çizdikleri harflere yıldızlı notlar vererek ya da ödüllendirerek onları motive edebilirsiniz.

Çocuğunuz yazar ya da çizerken sandalyede doğru bir şekilde oturduğundan emin olun. Çocuğunuzun sırtı dik durmalı ve sandalyenin arkalığına yaslanmalıdır. Yazı yazmadığı eli masada kağıda destek olurken, yazdığı eli ise dirsekten itibaren masaya temas etmelidir. Kağıdın üzerine çok eğilmesi ya da uzanması el yazısının güzelliğini olumsuz anlamda etkileyecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bravo, P. M., & Jorge, C. M. H. (2010). Mejorar la caligrafía de niños y niñas con altas capacidades intelectuales con un programa de reforzamiento. In Motivación y emoción: investigaciones actuales (pp. 383-392). Servicio de Publicaciones.
  • Fons, M. (2001). Enseñar a leer y a escribir. En Didáctica de la lengua en la educación infantil. Monserrat, Bigas y Monserrat Correig (Edits.) pp. 179-212. Madrid: SÍNTESIS, S. A.
  • Gómez, L. F. (2007). Caligrafía y legibilidad. Correo del Maestro, (131).
  • Peña, J. (2010). Exploración sobre la experiencia en escritura de niños de la primera etapa de educación básica. Legenda, 13(10), 164-181. http://erevistas.saber.ula.ve/index.php/legenda/article/viewFile/613/754
  • Villalobos, J. (2006). La lectura y la escritura como herramientas para el desarrollo del cono-cimiento y aprendizaje. En J. Peña González y S. Serrano de Moreno (Comps.), La lectura y la escritura. Teoría y práctica (pp. 33-58). Mérida. Venezuela: Consejo de Desarrollo Científico Humanístico y Tecnológico y Consejo de Estudios de Postgrado Universidad de Los Andes.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.