Çocukları Kumar Oyunlarından Uzak Tutmanın Yolları

20 Ocak 2020
Günümüzde kumar içeren oyunlar her yerde ve çocuklar bu tür oyunlara eskiye oranla daha kolay ulaşım imkanı bulunuyor. Doğru şekilde müdahale edilmezse, bu durum uzun vadede kötü bir alışkanlık halini alabilir.

Son yıllarda, kumar oyunları çocuklar ve gençler arasında daha yaygın bir hale geldi. Reklamlar ve internet üzerinden oynanan oyunlar, durumu daha da kötüleştiriyor. Bu nedenle, ebeveynler, öğretmenler ve kurumlar çocukları bu tür zararlı aktivitelerden korumak için harekete geçmelidir.

Kumar, bağımlılık yaratan bir oyun alışkanlığıdır. Kumarbazlar için oyun bir önceliktir. Hayatlarındaki tüm diğer şeyleri bir kenara koyarlar ve kumar oynamaktan kendilerini alıkoyamazlar. Kumar oynamamaları konusunda zorlandıklarında ise oldukça huzursuz ve asabi hissederler.

Kumarı alışkanlık haline getiren nedir?

  • Görsel ve işitsel beceri. Bağımlılık yapan oyunların pek çoğunda parlayan ışıklar ve dikkat çekici sesler vardır.
  • Değişen pekiştirmeler. Bazı oyunlarda, belirli bir eylemi her gerçekleştirdiğinizde ödül almazsınız. Aksine, ödüller genellikle gelişigüzel ve değişiktir.  Bu tür pekiştirmeler, oyuncunun bağımlı hale gelmesini artıran ve vazgeçmeyi daha zor hale getiren unsurlardır.
  • Gerçeklikten kaçmanın bir yolu. Kumar ve diğer oyunlar, kişileri toplumdan uzaklaştırdığı için de bağımlılık yapabilmektedir. Pek çok insan, duygusal açıdan daha iyi hissetmek için daha faydalı aktiviteler yapmak yerine kumar oyunlarına yönelir.

gençlerde zararlı alışkanlıklar

Çocukları kumar oyunları oynamaktan uzak tutmak için öneriler

Kumar oyunları bağımlılık yaratır çünkü çoğu zaman oyunun sonundaki ödül tahmin edilemezdir. 18 yaşından küçüklerin bu oyunları oynaması yasalara aykırı olsa da, internet ile çocukların ve gençlerin kumar oyunlarına ulaşması çok daha kolay hale geliyor.

Bu oyunların pek çoğunda oyun içi satın almalar ve ek içerikler bulunuyor. Çoğu kez, ödüller gelişigüzel seçilmektedir. Bu nedenle, şans oyunları ve bilgisayar oyunlarını birbirinden ayırt etmek artık daha zor hale gelmiştir.

Bu durum çocukları ve gençleri olumsuz etkilemektedir çünkü kumar oyunlarına olan bağımlılıkları küçük yaşlardan başlar. Kişi bu tür aktivitelere ne kadar genç yaşta başlarsa, ilerde bağımlı olma riskinin o kadar arttığı kanıtlanmıştır.

oyun oynayan kız

Çocuklar kumar oyunlarından nasıl korunur

Kumarın normalleşmesi

Çoğu zaman, televizyon kanallarında şans oyunlarının ve bahis oyunlarının reklamlarına rastlayabiliyoruz. Bu tür aktiviteler artık toplum tarafından kabul edilen bir hobi gibi görülüyor. Toplum, internetteki ve televizyondaki bu reklamları son derece normal karşılıyor ve gün geçtikçe etrafta daha fazla iddia bayiisi görüyoruz.

Çocuğunuzu kumar ve şans oyunlarını, geçerli bir eğlence aktivitesi olarak gösteren reklamlara maruz bırakmayın. Bununla birlikte, zaman zaman çocuğunuzu bu reklamlardan korumak zor olabilmektedir.

Bu yüzden, aile çok büyük önem taşır. Ailenin kumar ve şans oyunları karşısındaki tutumu, çocukların fikirleri ve eylemleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çocuğunuzla bu davranışın ne kadar tehlikeli olduğu konusunda konuşun ve ona öğüt verin. Çocuğunuzla her konuda konuşmak son derece önemlidir.

Kumarın bağımlılık yaratabilecek mekanizması ve riskleri hakkında çocuğunuzu bilgilendirin. Eğer bunlar için çocuğunuza para vermeyi reddediyorsanız veya bazı oyunları oynamasını yasaklıyorsanız, bunu neden yaptığınızı çocuğunuza açıklayın.

Başka eğlendirici aktiviteler bulun

Son zamanlarda, kumar oyunları çocukların eğlenmek için en çok başvurduğu aktivitelerdendir. Eğer bu oyunlara alternatif aktiviteler sunabilirseniz, çocukların bağımlı olmasını önlemiş olursunuz.

Arkadaşlarla dışarı çıkmak, spor yapmak veya doğada zaman geçirmek gibi sağlıklı aktiviteler konusunda çocuklarınızı cesaretlendirin. Bunun önemli bir yolu ise, çocukları sağlıklı hobiler edinebilecekleri gruplara dahil etmektir.

kutu oyunu

Ulaşılabilirlik

İnternet ve akıllı telefonlar, çocukların oyunlara ulaşılabilirliğini önemli ölçüde artırmıştır. Bununla birlikte, çocuğunuzun yaşına uygun olan oyunları seçerek bu oyunların nasıl oynanacağını çocuğunuza kendiniz öğretebilirsiniz. Ayrıca, çocuğun eriştiği içerikleri de her zaman kontrol altında tutmalısınız.

  • Villamarín, S., De Vicente, A., & Berdullas, S. (2019). La adicción al juego en menores: un problema creciente. Infocop(86), 4. Recuperado de http://www.cop.es/infocop/pdf/3173.pdf
  • Brieva, J. (2006). Ludopatía: el otro lado del juego. Revista Índice19(9), 9-11.