4 Eğitici Kutu Oyunu

1 Ocak 2020
Bu yazımızda, çocuğunuz için gerçekten öğretici değeri olan ve ailenizle eşsiz zaman geçirmenize olanak tanıyan 4 kutu oyunundan bahsedeceğiz.

Eğitici kutu oyunları, çocukların bilişsel gelişimi için oldukça faydalıdır. En basit kutu oyunlarında bile mutlaka sayı saymak veya renkleri ayırt etmek gibi bir çeşit öğreticilik olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Eğlendirirken öğretmesinin yanı sıra, eğitici kutu oyunları anne babalara birlikte kaliteli zaman geçirme fırsatı verir. Ailece birlikte zaman geçirmenin yanı sıra, oyun oynarken çocuklar sıralarını beklemeyi, başkalarına saygı duymayı ve takım halinde çalışmayı öğrenirler.

Aileler genellikle oyun oynarken her defasında çocuklarının kazanmasına izin verirler çünkü onları üzmek ve ö güvenlerini kırmak istemezler. Ancak, anne babaların asıl görevlerinden biri çocuklarına yaşam dersleri öğretmektir.

Zaman zaman kaybetmelerine izin vererek, her zaman kazanamayacaklarını ve arada bir kaybetmenin normal olduğunu anlamalarına yardımcı olmak gerekir.

Bu nedenle, ebeveynler çocukların bu tür durumları deneyimlemesine olanak tanımalıdır çünkü bu sayede çocuklar ileriki yaşlarda başlarına gelecek zaferleri ve yenilgileri sindirebilmeyi öğrenir.

Kutu oyunları: 4 eğitici öneri

Şimdi, çocuklarınız için öğretici olan bazı kutu oyunları önereceğiz.

ailece zaman geçirmek

1. Bil Bakalım Kim?

Sizinle paylaşacağımız ilk kutu oyunu, oldukça popüler olan “Bil Bakalım Kim” oyunudur. Bu oyun sayesinde hafızayı ve mantıklı düşünme yeteneğini geliştirmek mümkündür. Basit bir tahmin oyunudur, iki kişiyle oynanır ve belirli bir karakteri tahmin etmeyi gerektirir.

Oyunun iki tahtası ve her biri ayrı bir karta sahip 24 farklı karakteri vardır. Bu oyunda sadece cevabı “evet” veya “hayır” olan sorular sorabilirsiniz. Amaç, diğer oyuncunun elinde hangi karakterin kartı olduğunu bulmaktır.

Her cevapla birlikte, oyuncular bilinen karakterleri oyundan çıkarır ve  sadece bir kart kalana kadar kendi kartlarını gizler. En çok doğru tahminde bulunan kişi oyunu kazanır.

2. Uno

İkinci kutu oyunuysa, 7 yaş ve üzeri 10 kişiye kadar oynanabilen bir kart oyunudur. Uno sayesinde çocuklar kelime haznelerini geliştirebilir ve matematik öğrenebilirler.

Her oyuncu, ters döndürülmüş bir şekilde verilen 7 kart ile oyuna başlar. Kartların kalanı üst üste koyulur. Oyuncular, oyuna başlamak için hazırladıkları önceki kartlarına ek olarak yeni bir kart için yer ayırmalıdır.

Oyunculardan bir tanesi, ortadaki kartlardan birini çektiğinde oyun başlar. İlk oyuncu, genellikle kağıtları dağıtan kişinin yanında olur ve oyun genelde saat yönünde ilerler.

Her oyuncu, elindeki kartlar konusunda dikkatli olmalıdır çünkü ortaya atılan kartlarla kendi kartlarını eşleştirmek zorundadır. Kartların tamamen aynı olmasına gerek yoktur ancak ortadaki son kart ile sayı, renk veya sembol eşleşmelidir.

Eğer bir oyuncuda eşleşen kart yoksa veya pas geçmek istiyorsa, ortadan bir kart çekmek zorundadır. Eğer çektiği kartı kullanabilirse, desteye eklemelidir. Aksi takdirde oyun sıradaki kişiyle devam eder. Kartları ilk bitiren kişi oyunu kazanır.

Oyunculardan bir tanesinde tek kart kaldığında, “Uno!” diye bağırmak zorundadır. Eğer diğer oyuncu kimsenin Uno dediğini duymazsa, Uno diye bağırarak diğer oyuncunun kaybetmesine yol açabilir. Bu nedenle bu oyunda çocuklar tetikte olmayı öğrenir.

3. Dixit

Bu kart oyunu, 8 yaşından büyük çocukların yaratıcılık becerilerini ve dil kabiliyetlerini geliştirmeye yardımcı olur. Oyuna başlamak için, oyunculardan bir tanesi anlatıcı olmalı ve elindeki kartlardan 6 tanesini göz önüne koymalıdır.

Bu kartlardan birini seçerek bir cümle kurmalı ve diğer oyunculardan kartı saklamalıdır. Diğer oyuncular ise ellerindeki 6 karttan bu cümleye en uygun olan kartı seçip oyuna devam etmelidir.

Ardından, anlatıcı diğer oyunculardan aldığı kartlarla kendi kartını karıştırır. Bütün kartlar ortaya dizilir ve oyuncular anlatıcının en başta anlattığı kartın hangisi olduğunu bulmaya çalışırlar.

Hangi oyuncuların kartı doğru tahmin ettiğine bağlı olarak, anlatıcı ve diğer oyuncular puan alır. Oyunculardan biri 30 puana eriştiğinde veya kartlar bittiğinde oyun da bitmiş olur. En çok puanı alan oyunu kazanır.

4. Domino

Çocuklar için en popüler eğitici oyunlar arasından, domino kuşkusuz en iyilerindendir. En fazla 4 kişiyle oynanabildiğinden, bu oyun ailece oynamak için idealdir.

kutu oyunları

Domino çocukların hafızasını ve odaklanma kabiliyetini geliştirir. Standart bir domino oyununda 0’dan 6’ya kadar numaralandırılmış 28 adet dikdörtgen parça vardır. Arka kısımlar genellikle beyazdır.

Bu oyunu düzgün bir şekilde oynayabilmek için, katılımcılar geniş ve düz bir alan seçmelidir. Domino taşları, her oyuncuda 7 adet taş olacak şekilde dağıtılmalıdır.

Daha önceden yerleştirilmiş domino taşının üzerine bir taş daha ekleyerek oyuna başlanır. Oyuncular, sadece domino taşlarındaki rakamlar eşleşirse taş ekleyebilir. Elindeki taşları ilk bitiren oyuncu kazanır.

Bu oyunların hepsi, bir yandan eğlenirken bir yandan da çocuğunuzun bilişsel kabiliyetlerini geliştirmeye olanak sağlar. Kuralları öğrenmeleri biraz zaman alabileceğinden çocuğunuza karşı sabırlı davranmanız önemlidir.