Ergenlik Çağındaki Çocuklar: Öğretilmesi Gereken 8 Önemli Ders

Ergenlik yılları, hem ebeveynler hem de ergenlik çağındaki çocuklar için karmaşık bir dönemdir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz 8 önemli hayat dersini not alın ve bunları çocuklarınıza öğretin.
Ergenlik Çağındaki Çocuklar: Öğretilmesi Gereken 8 Önemli Ders

Son Güncelleme: 13 Temmuz, 2019

Bugünlerde, hem küçük hem de ergenlik çağındaki çocuklar sürekli olarak çeşitli bilgilere maruz kalmaktadır. Neyin kabul edilebilir neyin kabul edilemez olduğuyla ilgili öznel bakış açıları ve karmaşık ahlaki anlayışlar olduğu için ebeveynler bu durumda çok zorluklar yaşamaktadır.

Ergenlik çağındaki çocukların değerlerini şekillendirmek kolay olmasa da buna erken yaşta başlamak daha kolay olacaktır. Bunu gerçekleştirmek için aşağıda ergenlik çağındaki çocuklara öğretilmesi gereken önemli dersleri sizlerle paylaştık. Okumaya devam edin!

Çocuğunuza, değerlerin önemini anlayabileceği bir çevre sunduğunuzdan emin olun. Sağlıklı bir çevrede, hem fiziksel hem de duygusal olarak sağlıklı çocuklar yetiştirme şansınız daha yüksektir.

“Olgun olmayan ve sağlıksız bir sosyal bağlamda olgun ve sağlıklı çocukların yetişeceğini düşünmek imkansızdır”

–Donald Winnicott–

Ergenlik çağındaki çocuklar için en önemli dersler

1. Ergenlik çağındaki çocuklar için değerler gerçekten çok önemlidir

Erdemler ve değerler uygulamaya çalışmaya başlamadan önce çok basit gözüken kavramlardır. Çocuğunuza küçük yaştan itibaren farklı durumlarda hangi davranış ve tepkilerin doğru olduğunu göstermeniz gerekir. Bir kişinin olgunluk ve bilinçliliğinin, davranışlarının sonuçları sayesinde meydana geldiğini unutmayın.

kitap okuyan çocuk

2. Empati kişinin daha iyi bir insan olmasını sağlar

Ergenlik çağındaki çocuklara öğretilmesi gereken diğer önemli kavram ise empatidir. Empati, kişinin diğerlerini kendiyle eşit ve iyi davranışa değer görmesiyle ilgilidir. Bu özelliği geliştirmenin tek yolu da empatik düşünerek davranılmasıdır.

Birinin davranışları hakkında yargıda bulunmadan önce kendinizi mutlaka onun yerine koymanız gerekir. Bu sayede diğer insanlara ve durumlara karşı daha anlayışlı olursunuz.

3. Aldığınız kararlar değerlerinize uygun olmalıdır

Ergenlik çağındaki çocuklar, her gün karar almaları gereken farklı durumlarla karşı karşıya kalırlar. Çocuklarınıza, alacakları kararların evde ve okulda öğrendikleri değerlere uygun olması gerektiğini mutlaka öğretin. Eğer çocuğunuzu iyi yetiştirdiyseniz, o da olumsuz sonuç doğuracak şeyler yapmaya daha az meyilli olacaktır.

4. Diğer insanlara yardım etmek sizi zenginleştirir

İnsanlar, özellikle de ergenlik çağındaki çocuklar çok bencil olabilir. Bu dönemdeki çocukların öğrenmesi gereken en önemli derslerden biri de topluma yardım etmektir.

Diğer insanların faydasına olan bir projede yer almak ya da gönüllü olmak ergenlik çağındaki çocuğunuzun karakteri için çok faydalı olacaktır. Başkalarına yardım eden biri, onun için yapılanları da görür ve takdir eder.

5. Ekranda gördüğünüz her şey doğru değildir

Kişinin değerlerine göre doğru ve yanlış arasında ayrım yapabilmesi riskleri ve sorunları önler. Çocuğunuza, bir şeyin çekici gözükse de her zaman doğru olmayabileceğini öğretin. 

Bu sayede, ergenlik çağındaki çocuklar onlar için neyin iyi neyin kötü olacağını ayırt edebilirler. Tabi ki, her şeyi kendi prensipleri doğrultusunda değerlendirmeleri gerekir.

6. Para ve kişisel eşyalara sahip çıkmak çok önemlidir

Para biriktirmek, çocuğunuza kazandırabileceğiniz en önemli alışkanlıklardan biridir. Çocuğunuza istediği bir şeyi hemen sağlamaktan kaçının. Bunun yerine, istediği şeye kendi ulaşabileceği bir strateji yaratmaya çalışın.

Çocuğunuzun para kazanması ve biriktirmesi için bazı ev işlerini onun yapmasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde, o da paranın ve çalışmanın değerini anlayacaktır.

alışveriş yapan ergenlik çağındaki kız

7. Kurallar karakter gelişimine yardımcı olur

Disiplinin ve kurallara uymanın önemini her gün tekrar edin. Çocuğunuz bunları o anda kabul etmese de zamanla o da bir toplumda yaşamak için kuralların gerekli olduğunu anlayacaktır.

Toplumun işlev gösterebilmesi için davranış kurallarının var olması gerektiğini vurgulayın. Bir toplumda farklılıkların beraber yaşayabilmesi için saygı ve tolerans çok önemlidir.

8. Sağlıklı alışkanlıklar çok önemlidir

Her ebeveyn çocuğuna hayattaki önemli dersleri öğretmeyi çok ister. Küçük yaştan itibaren onlara diğer insanları önemsemeleri ve kendilerine iyi bakmaları gerektiğini öğretmemiz gerekir. Çocuğunuzu, spor aktivitelerine katılması, sağlıklı beslenmesi ve düzenli olarak doktor kontrollerine gitmesi için teşvik edin.

Hem bedenen hem zihnen kendine iyi bakan kişilerin öz saygı ve özgüveni de yüksek olur. Çocuğunuza bu dersleri ergenlik çağındayken öğretmeniz, onların bu öğretileri yetişkinlik dönemine taşıması için çok önemlidir.

Hayatlarının bu aşamasındaki çocuklar, tüm hayatları boyunca izleyecekleri değer ve prensipleri belirlerler. Çocuğunuzun bu dönemi en iyi şekilde geçirmesi için, onunla açık bir iletişiminiz olması için elinizden geleni yapmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Ergenlik Dönemindeki Gençler İçin 6 Harika Kitap
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ergenlik Dönemindeki Gençler İçin 6 Harika Kitap

Popüler inanışa rağmen, gençler aslında hevesli okuyucular olabilirler. Tek ihtiyaçları küçük bir motivasyon ve biraz cesarettir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.