2 Yaşındaki Çocuklar İçin 9 Tane Eğitici Oyuncak

Aşağıda 2 yaşındaki çocuklar için hem yeni şeyler keşfettirecek hem de dış dünyayla iletişiminlerini artıracak  öğretici oyunların listesini bulacaksınız.
2 Yaşındaki Çocuklar İçin 9 Tane Eğitici Oyuncak

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2018

Oyun oynamak çocukların iletişimini artıran, onları eğlendiren ve kabiliyetlerini geliştiren bir şeydir. Bu sebeple doğru oyunu ve oyuncağı seçmek çok önemlidir.

Alışverişe çıktığınız zaman karşınıza binlerce farklı türden oyuncak çıkabilir ancak çocuklar için rastgele bir oyuncak doğru seçim olmayabilir.

Oyuncaklar onların motor, bilinç ve sosyal kabiliyetlerini geliştirmede yararlı olacak biçimde seçilmelidir. Bunların yanı sıra, onları eğlendiren oyuncakları da seçmeniz gerekmektedir. 

2 ya da 3 yaşından sonra oyunlar sembolik forma kavuşabilir. Çocuk çevresindekileri kavramaya yeni başlamıştır ve gördüğü dünyayı taklit edip oynadığı oyunların içine yedirecektir. Bu yaşta çocuklar oyuncağı sadece obje olarak görmezler, aksine o oyuncağı nasıl farklı biçimlerde kullanabileceklerini keşfederler ve yaratıcı olurlar.

-Doktor Eva Hernandez-

İki yaşındaki çocuklar için en iyi eğitici oyuncaklar

1. Sanat malzemeleri

Boyalar ve kalemler çocuğunuza renkleri öğretebileceğiniz ve hangi renklerin nasıl oluştuğunu gösterebileceğiniz muhteşem araçlardır. Bu araçlar vasıtasıyla çocuğunuza neden ve sonuç arasındaki ilişkiyi ve çizdiği güzel bir resmin birçok elementin ve sabrın birleşmesiyle olduğunu öğretebilirsiniz.

Doğal olarak bu aktivite çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirebilmesi için muhteşem bir olanaktır.

sulu boya yapan çocuk

2. Puzzle (Yapboz)

İki yaşına gelen çocuklar puzzleları yapabilecek, küçük parçaların büyük parçalarla olan ilişkisini görebilecek zeka seviyesine gelmiştir.

Puzzlelar çocukların dikkatini geliştirme konusunda oldukça yararlıdır. Başlangıçta 2 – 5 arası çok büyük olmayan puzzlelarla başlayın ve çocuğunuz alıştıkça puzzle’ın boyutunu yavaş yavaş artırabilirsiniz.

3. Elbiseler, aksesuarlar, kostümler

Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirebileceğiniz ikinci etkili yol ise çocuklarınıza istediğini giyme özgürlüğünü vermenizdir. Bu şekilde çocuğunuz başka bir role girebilecek, taklitler yapacak ve siz de çocuğunuzun dünyayı nasıl gördüğüne tanık olacaksınız. Bu aktivite her iki taraf açısından da keyifli ve komik bir aktivitedir.

Eski Halloween kostümlerinizi sakın çöpe atmayın. Bir gün çocuğunuzun kullanması ve görmesi için saklayın.

4. İnteraktif kitaplar

Şu anın teknolojisiyle, gerçek sesler çıkaran kitaplar üretilmektedir ve bu tür interaktif kitaplar çocuğunuzun ilgisini çekecektir. Aynı zamanda sayfa açıldığı zaman değişik resimlerin, baskıların çıktığı enteresan tasarımlar da vardır.

Eğer bu şekilde çocuğunuz kitapla tanışırsa, ileride kitap okuma alışkanlığına sahip olması için ona başka bir neden vermişsinizdir.

Çok küçük yaştan itibaren, çocuğunuza her kitabın içinde farklı evrenler barındırdığını öğretmelisiniz.

5. Yapı blokları

Çocuğunuzun halen motor kabiliyetlerini geliştirdiğini göz önünde bulundurarak çocuğunuz için yapı blokları almanız mantıklı olacaktır. Yavaş yavaş öğrenerek, istediği son şekli bloklarla çıkarabilmeyi öğrenecektir.

Bu noktada bir konunun üzerinde durmalıyız. Küçük yaşta çocuklar için yapı bloklarını büyük seçmeniz gerekir. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe yapı bloklarının boyutunu küçültebilirsiniz.

Bu şekilde küçük çocukların yapı bloklarını yemesinin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda küçük yapı blokları küçük çocuklar için blokları birbirine geçirmek konusunda zorlayıcı olabilir.

Eğitici oyuncaklar çocuğunuzun hem bir şey öğrenmesine hem de eğlenebilmesine olanak sağlar.

6. Günlük işlerin taklit edilebileceği oyuncaklar

Oyuncak alet takımı, mutfak seti, play-doh dondurma makinesi… Bu bahsettiğimiz oyuncaklar gerçek hayatı taklit ederler ve çocukların çevresindeki eşyalarla olan iletişimini geliştirirler.

Aynı zamanda ilişkilendirme konusunda, iletişim konusunda ve motor kabiliyetlerinin geliştirilmesi konusunda oldukça yardımcı olacaklardır.

7. Sıralama oyuncakları

Bazı oyuncaklar çocukların farklı bilgileri aynı anda kullanmalarına olanak sağlar. Örneğin, bazı oyuncaklar hayvanları, harfleri, numaraları, meyveleri ya da renkleri çocuklara dizdirir.

İnce motor kabiliyetlerini geliştirmenin yanı sıra, bu oyuncaklar çocuğun kelime bilgisini de geliştirme konusunda ebeveynlere oldukça yardımcı olacaktır.

annesiyle oynayan kız

8. Üç tekerlekli bisiklet

Bu yaştaki çocukların ince motor sinirlerinin yanı sıra, kaba motor sinirlerini de geliştirmesi gerekmektedir. Bu şekilde vücut koordinasyon ve dengeyi sağlar. 

Üç tekerlekli bisiklet bunu sağlamak açısından hem çok etkili hem de eğlenceli bir oyuncaktır. Çocuğunuz motor kabiliyetlerini bu bisikleti sürerek geliştirebilir.

Ailecek bisiklet gezisine çıkmanız ve güzel hatıralar biriktirmeniz çok önemlidir. Bu şekilde hem duygusal bağınız güçlenirken hem de vücudunuzu doğru şekilde uyarmış ve geliştirmiş olursunuz.

9. Tel labirent

Bu oyuncakla çocuğunuzun yapabileceği şey labirentin bir tarafından öteki tarafına halkaları geçirmektir.

Bu prematematiksel bir oyundur ve çocuğunuzun beyninin her iki lobunun da birlikte koordineli bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda çocuğunuzun konumsal algısını geliştirir.

Çocuğunuza ilk yaşından itibaren öğrenmeyi öğretebilmek sizin üzerinize düşen bir sorumluluktur.

Bu eğitici oyunlarla, çocuğunuzun gelişimine müthiş derecede katkıda bulunabilirsiniz.

Oyun oynayacak zamanı yaratın ve çocuğunuzun bütün potansiyelini ortaya çıkarması konusunda doğru adımlar atın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.