“Anneniz yalan söylüyor”: Heyecan verici bir kısa film

“Anneniz yalan söylüyor” (Your mother lies) isimli kısa film Meksika yapımı ve aktör Diego Luna tarafından oynanmış. Anneler günü için hazırlanan bu kısa filmi gören herkes gözyaşlarını tutamadı. Annesini seven ve ona değer veren evlatlar tabii ağlamıştı.
“Anneniz yalan söylüyor”: Heyecan verici bir kısa film

Son Güncelleme: 02 Nisan, 2019

Bu kısa video beş buçuk milyon insandan daha fazlası tarafından izlendi. İzleyiciler bu kısa filmdeki “kural dışı vuruşlara” ve annelerin söyledikleri yalan ve özellikle beyaz yalanlara yaklaşık iki dakikalığına dahil oluyor. Kısa film büyük derecede duygusal bir yüke sahip.

Kısa filme değer katan diğer bir detay ise filmin yönetmeninin ünlü film yapımcısı Luis Mandoki olması ve Terán \ TBWA ajansı tarafından da çekilmiş olması.

“Herkes mükemmel olduğunu iddia ediyor. Peki, size her annenin yalancı olduğunu söylesem şaşırır mıydınız? Bu doğru bir şey: her anne yalan söyler. ”  -Diego Luna- Meksikalı aktör-

 “Anneniz yalan söylüyor”, heyecanlı ve kucaklayıcı bir film

Tüm Meksikalı anneleri gururlandırmak üzere hazırlanmış bu kısa filmin kucaklayıcı bir tonu var. Kucaklayıcı diyoruz çünkü bu kısa filmin amaçlarından biri etkili bir şekilde ülkenin tüm annelerine dokunmak.

Hatta film sınırları da aştı. “Anneniz yalan söylüyor” sözü aslında annelerin çocukları için neler yapabileceğini içinde saklayan bir söz ve bunun anlamını daha yakından anlamak için sizi yazımızla başbaşa bırakıyoruz.

yönetmen

O sadece size yalan söylemez. Bunun dışında o kendi ihtiyaçlarından geri kalsa da onlara da yalan söyler. Erken kalkmanın onun için sorun olmadığını söylerken çocuğuna bir anne aslında beyaz bir yalan söyler.

Bu durum çocuk doğurduğu ilk günden beri anne için hep böyle olmuştur. Bu sözler kısa filmden alıntı aslında ve filmin başlangıcında kafası karışmış bir anne görürüz ve anne hareketsiz kalmıştır.

Çünkü bebeğini uyandırmak istememektedir. Ufak bebeği annenin kollarında uykuya dalmıştır ve anne ertesi sabah çocuğunu okula gönderebilmek için erken uyanması gerektiğinin farkındadır.

Bunlara ek olarak videoda annelerimizin çocuklarını mutlu edebilmek ve onların öz değerini artırabilmek için ne gibi fedakârlıklarda bulunabildiklerini görürüz.

Bildiğimiz üzere her anne için çocuğu dünyanın en güzel ve en yetenekli çocuğudur; herkesin çocuğu eşsizdir. Anne çocuğunu mutlu etmek için her şeyi yapmaya hazırdır.

“Annenizin maceralardan hoşlandığını söylediği zamanı hatırlayın. Anneniz sizlere her zaman en iyisi olduğunuzu söylemiyor mu? Bana inanın! Annenizin sizin için hazırladığı yemek astronotlar için uygun değil, sadece size özel hazırlanıyor.

Dahası ise anneniz öyle bir yalan söyler ki yalan söylediğini onun yüzünden okursunuz. Nereye giderseniz gidin en yakışıklı çocuk annenizin gözünde her zaman sizsinizdir.” der filmdeki aktör.

kısa film

Bu kısa filmde altı çizilen imgeler önemli: duygusal bir hız treninde yuvarlanan bir anne, futbol oyununa geç kalan ve arka planda diğer anneleri gördüğümüz bir sahne, annenin acı çekmesi.

Son olarak da mutluluk numarası yapan annenin sabırsızca oğlunun karşısına sevebileceği birinin çıkmasını beklemesi. Burada anne çekici olmayan oğlunu durmadan överek onun kendini iyi hissetmesi için çabalamaktadır.

Bu duygusal başyapıt annelerin çocuklarına söylediği tüm göstermelik ve zararsız yalanların altını çiziyor. Anneniz yalan söylüyor çünkü sizi korumak istiyor. Sizin dünyanızın ufkunu genişletip her geçen gün karşınıza çıkacak hayat zorluklarından acısız bir şekilde geçmeniz için anneniz her zaman yanınızda!

Annenin gücü

Kısa filmin fikri her insanın varoluşunun arkasında yatan annelerin günlük eforlarına ışık tutmak üzerine kurulu. Filmin nihai amacı annelerimizin hayat ve insanlık adına yaptıkları her şey için onlara teşekkür edebilmemizi sağlamak.

Çok açık bir şekilde film bu hedeflerine ulaştı ve bu gönülleri harekete geçiren film milyonlarca küçük çocuğun kalbini okşadı. Bu baş yapıtta annenin söylediği yaratıcı yalanların; onun “yakışıklı”, “zeki”, ve “becerikli” çocuğunun öz değerini nasıl yükselttiğini gördük.

Bu doğaüstü güçlere sahip annelerimizin hayatımızdaki yerine ışık tutup onları aydınlattı. Anneler hayatın onların önüne çıkardığı tüm zorluklara karşı güçlü durmayı bilirler ve her durumda duygusal anlamda yüklü yaklaşırlar.

“Annelerimizin yalanları her şeyin ötesine geçer. Konuşmadan bizi aldatabilir. Hastalığa yakalandığımızda bizi iyileştirir ve asla bize iyi gelmekten vazgeçmez. Anneler yalan söyler ama bu onlar için aslında çok da kolay olmaz. Dünyanın problemleri annelerin kapısından içeri girmez.” İfadelerini kısa filmdeki sesten dinleriz.

Dünya üzerinde çocuk yetiştirmek için çabalayan tüm anneler sağolsun! Filmi izledikten sonra boğazınız düğümlenecek çünkü duygusal anlamda yüklü ve hassas bir film bu. Tüm bu bileşenler filmin sosyal mecralarda saatler içinde internette yayılmasını sağladı.

“O size her şeyin daha iyi olacağını söylerken yalan söyler. O size her zaman yanınızda olacağını söylerken yalan söyler. Bu sebeplerden ötürü bugün annelerimizin günü!

Çünkü annelerimizin söylediği bu yalanlardan daha asil başka bir yalan olamaz” der kısa filmdeki ses. Son olarak da bir yazı çıkar karşımıza: “Patron, teşekkür ederim!”

Bu güzel kısa filmi henüz görmediniz ya da bir daha izlemek mi istiyorsunuz? Lütfen bu filmi Google’da araştırarak (İngilizce orijinal ismiyle araştırmayı deneyebilirsiniz) izleyin ve lütfen bize neler düşündüğünüzü yazın. Eminiz ki bu kısa film sizi çok duygulandıracak.

İlginizi çekebilir ...
Her Annenin Zaman Zaman Söylediği 7 Beyaz Yalan
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Her Annenin Zaman Zaman Söylediği 7 Beyaz Yalan

Annelerin çoğu çocuklarının iyiliği için zaman zaman yalan söyleyebilir. Beyaz yalanları her anne çocuğuna bir noktada söylemek durumunda kalabilir...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mandoki, L & Luna, D. (2016). Tu mamá miente. Cortometraje. Spot de FUD, la marca de carnes frías. México.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.