Çiller Ve Benler: Engellemek İçin Güneş Kremi Sürün

Çillerin ve benlerin çıkmasını veya belirginleşmesini önlemek için güneş kremi sürmeniz önemlidir. Bu yazıda size bu konuyla ilgili bilgi vereceğiz. 
Çiller Ve Benler: Engellemek İçin Güneş Kremi Sürün

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2020

Yaz geldiğinde, güneş ışıkları daha doğrudan bize vurduğu için güneş kremi sürmek önemlidir. Benler ve çiller çıkarmaya meyilli cildi olanların güneş kremi kullanması daha da önemlidir. Hatta dermatologlar olası sorunları önlemek için yaz mevsimi gelmeden iki ay önce güneş kremi kullanmaya başlamanızı önerirler.

Cildiniz vücudunuzdaki en büyük organdır. Ona iyi bakmak için her gün sağlıklı tutmanız gerekir. Bu nedenle ister plajda ister dağ eteklerinde veya havuzda olun, güneş kremi sürmeyi öncelik haline getirmelisiniz.

Çiller ve benler

göz çevresi çiller

Melanositleriniz hasar gördüğünde çiller ve benler ortaya çıkar. Bu lekeler iyi veya kötü huylu olabilirlar. Birçok farklı türü vardır. Genelde ten renginizden daha koyu olurlar. Bu nedenle fark edilmeleri çok kolaydır. Örneğin çok açık tenli insanlarda koyu kahverengi lekeler olacaktır.

Çiller ve benler arasında açıklamaya değer bazı farklar vardır:

  • Benler büyüyebilir ve tüylenebilir.
  • Çiller büyümez ve tüyleri yoktur.
  • Benlerin boyutu zamanla büyüyebilir.
  • Çiller yaz aylarında güneşe daha fazla maruz kalındığında daha belirgin hale gelirler. Kış mevsiminde ise azalırlar ya da kaybolurlar.

Uzun süre güneş ışığına maruz kaldığınızda ve cildinizi korumadığınızda hem çiller hem de benler ortaya çıkabilir. Ayrıca genetik faktörler nedeniyle de oluşabilirler. 

Benlerinizde veya çillerinizde önemli ölçüde değişme olduğunu fark ederseniz doktorunuza danışmanız önemlidir. Böylece doktorunuz onları kontrol edebilir ve bir tedavi belirleyebilir.

Güneş kremi sürmek önemli midir?

Güneşin cildinizde bırakabileceği istenmeyen izleri önlemek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri her gün güneş kremi kullanmaktır. Unutmayın, sadece yaz aylarında değil tüm yıl boyunca ultraviyole ışınlarına maruz kalırız.

Dermatologlar da yaz boyunca güneşte kalma sürenizi günden güne artırmanızı önerirler. Bir başka deyişle tüm gün bronzlaşmayın ama ara ara kısa süreyle dışarı çıkın.

Teniniz istediğiniz rengi alana kadar bunu yapmaya devam edin. Elbette bunu yaparken her zaman sizin için uygun olan güneş kremini sürmenin yanında şapka ve güneş gözlüğü gibi uygun kıyafetler giymelisiniz.

Çiller ve benler için diğer ürünler

güneş kremi süren genç kadın

Benlerinize ve çillerinize iyi bakmak için hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini size söyleyebilecek en uygun kişi dermatoloğunuzdur. Ancak nötr nemlendiriciler kullanmak ve lekelere neden olabilecek bronzlaşma losyonlarını kulanmaktan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Ayrıca birçok ev yapımı çözümle lekelerden (çiller dahil) kurtulabileceğimiz söylenmesine rağmen bu tür maddelerle ilgili çok dikkatli olmalısınız. Genellikle cildimiz için ciddi sonuçlar yaratabilecek yan etkileri vardır.

Örneğin içerisinde limon suyu olan çözümler cildinizi temizlemenize yardımcı olur ancak çok iyi yıkamanız gerekir. Bunun yanında hiçbir şekilde cildinizi güneşe maruz bırakmamalısınız. Bu, cildinize zarar verebilir.

Kozmetik ürünler açısından bakacak olursak, birçok üründe halihazırda güneş kremi mevcuttur. Bu nedenle bu ürünleri cilt bakımı rutininize dahil etmenize değer. Elbette aynı zamanda güneş kremi sürmeniz gerekir.

Çocuklar neden güneş kremi sürmeli?

Çocukların cildinin güneş ışınlarından korunması gerekir. Böylece benler ve çiller engellenebilir.

Özellikle benlerin ortaya çıkmasını önlemek önemlidir. Çünkü hem boyutları büyüyebilir hem de daha sonra sorunlara neden olabilirler. Bir ben ortaya çıktığında ve büyümeye başladığında dermatoloğa gitmeniz gerekir.

Sağlık açısından riskli olmaları halinde dermatologlar farklı teknolojilerden yararlanarak onları yok edeceklerdir. Örneğin en popüler yöntem lazerdir. Çünkü ağrısız, hızlı ve son derece etkilidir.

Aşırı derecede güneşe maruz kalmaktan kaçının ve çocuklara sık sık güneş kremi sürdüğünüzden emin olun. Havuz, plaj veya göl gibi bir yere yüzmeye gidiyorlarsa güneş kremi sürmeleri özellikle önemlidir.

Kremin su geçirmez olduğu belirtilmiş bile olsa tedbiri elden bırakmayın ve çocuğunuzun cildine her 2-3 saatte bir tekrar güneş kremi sürün.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Benlerle Alakalı Bilmeniz Gereken Her Şey
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Benlerle Alakalı Bilmeniz Gereken Her Şey

Ebeveynlerin çocuklarının sağlığı açısından benlerin farklı tiplerini, özelliklerini ve uyarıcı belirtilerini bilmelerinde fayda var.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.