Çocuklar İçin Harika Tekerlemeler

Tekerleme söylemek klasik bir çocuk oyunudur ve dünyada neredeyse her kültürde mevcuttur. Telaffuzu zor olan hecelerin tekrarından oluşan tekerlemelerin şiirsel bir stili vardır.
Çocuklar İçin Harika Tekerlemeler

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Çocuklar bu tekerlemeleri evlerinde, okulda veya arkadaşlarıyla oynarken öğrenebilirler. Tekerlemeler ne kadar hızlı söylenirse, oyun da o kadar eğlenceli hale gelir.

Tekerleme öğrenmenin faydaları

Genellikle çocuklar tekerlemeleri kendiliğinden öğrenir. Bunları söylemeye çalıştıklarında da gelişimlerine katkı sağlamış olurlar. Tekerlemelerin bazı faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Hayal gücünü harekete geçirir. Daha iyi tekrar edebilmek amacıyla, çocuklar cümleleri anlamak için yoğun çaba sarfederler. Bu sayede de, ezberlemeye çalıştıkları tekerlemelerdeki bazı kelimeleri hayal güçlerini kullanarak ilişkilendirmeye çalışırlar.
 • Sözel kavrama. Kelimelerle ilgili oyunlar, dil gelişimini, kelimelerin anlaşılmasını ve alışılmadık kelime kombinasyonlarının kullanılmasını teşvik eder.
 • Tekerlemeler bir çeşit terapidir. Eğer çocuğunuzun telaffuzla ilgili bir problemi varsa, tekerlemeler diksiyonu ve seslerin söylemini geliştirmek için faydalı egzersizler olabilir.
 • Hafızayı güçlendirir. Çocuklar, anlamını bilmeseler de karmaşık cümleleri ezberleme alışkanlığı edinirler.
 • Sesli okuma alışkanlığı gelişir. Tekerlemeler çocukların toplum içerisinde akıcı bir şekilde okuyabilmesine katkı sağlar.
 • Tekerlemeler eğlencelidir! Tekerleme söylerken bir kişi hata yaptığında, herkes eğlenir.

Çocuklar için harika tekerlemeler

Leylek

Leylek, leylek lekirdek

Hani bana çekirdek

Çekirdeğin içi yok

Sarı kızın saçı yok

Saksağan

Saksağan sek sek

Kuyruğu tümsek

Kuyruğuna binelim

Bizim köye gidelim

Ellerim Parmaklarım

Sağ elimde 5 parmak

Sol elimde 5 parmak

Say bak, say bak, saaaay bak

Hepsi eder 10 parmak

Sende istersen say bak

Say bak, say bak, saaaay bak

çocuklar için oyunlar

Yemiş

Güm güm gümüş

Al sana memiş

Al sana para

Ver bana yemiş

Yemişçinin tablası

Ebe oldu ablası

Karga

Karga karga gak dedi

Çık şu dala bak dedi

Çıktım baktım o dala

Şu karga ne budala

Karga seni tutarım

Kanadını yolarım

İt Bit

İt iti itti

Bir iti itti

İt biti itti

Bit gitti

İt gitti

Bitti gitti

Daha zorlayıcı tekerlemeler

Gençler tekerlemelerin sadece çocuklar için olduğunu düşünebilir. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız aşağıda söylemesi zor tekerleme örnekleri vereceğiz. Mutlaka deneyin!

 • Bir tarlaya kemeken ekmişler. İki kürkü yırtık kel kör kirpi dadanmış. Biri erkek kürkü yırtık kel kör kirpi, öteki dişi kürkü yırtık kel kör kirpi. Kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne eklemişler.
 • Sizin damda var beş boz başlı beş boz ördek, bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek; bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe: “Siz de bizim gibi beş boz başlı beş boz ördeksiniz.” demiş.
gözlük takan bebek
 • Paşa tasıyla taşa taşa beş tas has üzüm hoşafı. Paşanın tasası taşanın maşası pas tutmaz şaşılır makası.
 • Kınıklı kılıbık kırpıntı Kıyasettin, Kırımlı kılkuyruk kıtmiri kıkır kıkır kıkırdatarak küskütük küçümen küfeci külhaniyle külüstür Kürşat´ı külünklü küngür üstüne küttedek devirdi.
 • İbibiklerin ibiklerini iyice iyileştirmek için İstinyeli istifçi İbiş´in istif istiridyeleri mi, yoksa, İskilipli İspinoz işportacı İshak´ın işliğindeki ibrişimleri mi daha iyi, bilemiyorum.
konuşan çocuk

Çocuklara tekerleme ezberletmek için ipuçları

Tekerlemeler, zor ve eğlenceli benzer kelimelerden oluşan cümleleri telaffuz etmeyi amaçlar.

Tekerlemeler sayesinde çocuklar hem eğlenir hem de birbirlerini dener. Aşağıda tekerlemeleri daha kolay söyleyebilmek için birkaç ipucu bulabilirsiniz:

 • Yavaş yavaş tekrar edin. Çocuklar ilk olarak tekerlemeleri yavaş yavaş tekrar etmeli, sonrasında hızlanmalıdır.
 • Cümleleri anlamak. Cümlelerin anlamını bilmek, ezberlemeyi ve söylemi kolaylaştırır.

Pratik yapmanın önemini unutmayın. Çocuk tekerlemeyi tekrarladıkça daha kolay söylemeye başlar!

İlginizi çekebilir ...
Bebeğinize Öğretebileceğiniz En İyi 6 Oyun
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebeğinize Öğretebileceğiniz En İyi 6 Oyun

Bu oyunu oynamaya ikiniz karşılıklı yüz ve vücut hareketleri yapmaya başlayıp daha sonra bunları ayna karşısında yapmayı deneyerek başlayabilirsini...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.