Gençlere Öğretin: İmtiyaz Nedir?

Gençler imtiyaz ne demek öğrenmelidir, böylece sıkı çalışmanın ve emeğin değerini anlayabilirler. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Gençlere Öğretin: İmtiyaz Nedir?

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2020

Hayat imtiyazlarla doludur ve gençler bu ayrıcalıklara kendi hayatlarında sahip olmaları gerektiğine inanır. Ancak bu çok da doğru bir inanış değil. Gençlerin bir hak olduğuna inandıkları şeyin aslında kazanmak için çaba harcamaları gereken bir ayrıcalık olduğunu anlamaya başlamaları gerekir. Gençler erken yaşlarda imtiyaz nedir sorusunu sormalıdır.

Örneğin gençler üniversiteye başladıklarında bunu daha iyi anlarlar. Bazı üniversite öğrencileri diğerlerine göre hayatta daha fazla imtiyaza sahiptir. Bu bağlamda, bazıları için okul ücretini ödemek bile çok zorken, diğerleri için bu önemli bir sorun değildir. Çünkü zaten aileleri varlıklıdır.

Gençlere imtiyazı öğretmek için iyi bir ortam

Az önce verdiğimiz üniversite örneğinde tartıştığımız senaryo, ayrıcalığı ve gençleri anlamak için idealdir. Üniversite, gençlerle ayrıcalık hakkında konuşmak, gençlerin “sahip olmanın” ve “olmamanın” ne anlama geldiğini nasıl anlayabileceklerini öğrenmeleri için ideal bir ortamdır.

Hayat bir merdiven gibidir; bazıları daha yukarıda, bazıları ise aşağıdadır. Bu nedenle, bugün sahip olduklarınızın tadını çıkarmak ve henüz sahip olmadıklarınızı kaçırmamak önemlidir. Örneğin üniversiteye devam ederken bir yandan çalışan gençler, ayrıcalık-imtiyaz gibi konular hakkında daha bilgili ve farkında olurlar.

kafede çalışan üniversite öğrencileri

İmtiyaz nedir sorusunu anlamak ve cevaplamak için üniversitedeyken çalışmak

Üniversitede çalışmak, öğrencilere kariyerlerinde çok faydalı olacak son derece değerli beceriler kazandırır; örneğin birden fazla sorumluluğu aynı anda yürütme, öncelik verme, zamanı yönetme ve finansal konularda sorumlu olmak gibi. Üniversitenin ve okumanın maliyeti konusunda endişelenmesi gereken kişiler, bir liranın bile değerini gerçekten anlarlar ve hayatlarında her şeyi garanti olarak görme olasılıkları daha düşüktür.

Para veya diğer maddi her şeyi ebeveynlerinden alan ve net kurallarla büyümemiş olan gençler, ayrıcalığın-imtiyazın ne olduğunu anlamayacaklar ve sırf bu dünyada oldukları için sahip oldukları her şeyin hakları olduğunu düşünecekler. Bu durum, kötü davranışı şartlandıracak ve acımasızlığı teşvik edecek bir inanç olduğu için endişe vericidir.

Ayrıca, üniversite hayatlarına devam etmek için çalışmak zorunda olmaları gençleri meşgul eder ve meşgul insanlar daha mutlu olma eğilimindedir. Çünkü meşgul insanlar anlamsız ve dikkat dağıtıcı şeylerin yanı sıra, verimsiz aktiviteler, madde bağımlılığı veya en basiti bir şeyleri ertelemek için çok fazla zamana sahip değildir.

Ebeveynler çocuklarına her şeyi verdiklerinde -günümüzde bu çok yaygın olan bir durumdur, hayal kırıklığı ile başa çıkabilecek dirençli çocuklar yetiştirmeye odaklanmak yerine çocuklarının hayatında olan her şeyi kontrol etmeleri ve düzeltmeleri gerekir. Ayrıcalık, gençlerin anlaması gereken bir şeydir.

İmtiyaz nedir?: Karşılaştırmalardan kaçının

İmtiyaz durumunu anlamak için, gençlerin kendilerini başkalarıyla karşılaştırmamaları gerekir. Diğer insanların daha çok parasının, daha iyi bir kültürünün, daha çok arkadaşının, daha büyük bir evinin veya değerli eşyalarının olduğunu görmek birçok genç için zor bir durum olabilir. Ancak kendilerini başkalarıyla karşılaştırmayı bırakmaları gerekiyor.

sohbet eden gençler ve imtiyaz nedir

Gençler imtiyazın ne demek olduğunu anladığında, istedikleri şeyleri kendilerinin kazanmaları gerektiğini de anlamalılar. Hiçbir şey çabasız olmuyor ve insanlar bir şeyleri elde etmek için çok çalışmalılar. Örneğin bir genç daha fazla para istiyorsa, bunu elde etmek için çalışmalıdır. Mesela istediği şeyi elde etmek için komşusunun çimlerini biçebilir veya benzer işler bulabilir.

Gençlere akranlarını hemen yargılamamaları gerektiğini hatırlatmak isteyebilirsiniz. Çoğu zaman diğer insanların geçmişine dair bilgileri yoktur, bunu da hatırlamaları gerekiyor. Dışarıdan her şeye sahip gibi görünen kişiler çalışmak veya ekonomik zorluklarla uğraşmak zorunda değillermiş gibi görünebilir. Ancak bu kişiler belki de duygusal anlamda eksiktir. 

Tüm bunlara ek olarak, dışarıda her zaman sizden daha iyi veya daha fazla şeye sahip bir kişi mutlaka olacak. Bu, sizin kim olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor ve sizi tanımlamıyor. Gerçekliği ve karakterimizi deneyimlerimiz yaratıyor. Hikayemizi kendimize ait olan deneyimlerle oluşturuyoruz, başkalarınınkilerle değil.

Kıskanç kişiler asla kazanamaz

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak, günün sonunda kendinizi kötü hissetmenize neden olacak olan bir tuzak. Bu yüzden kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek ve diğer insanların ayrıcalıklarına karşı kızgınlık ve kıskançlık duygularını taşımamak oldukça önemlidir. Çünkü bu hisler sizi hiçbir yere götürmez.

Hayattaki şansınız ne olursa olsun, ister zengin ister fakir olun, komşunun çimleri her zaman daha uzun ve yeşil görünür. Bu nedenle gençlere hayattaki en önemli şeyin şükran duygusu olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. 

Gençlerin ayrıcalığa karşı hissettikleri şeyler aslında başarılı olmaya ve kazanmaya dair ilgilerini gösteriyor. Yaşadıkları stres umursadıklarını gösteriyor. Belki de bu şekilde bir şeyleri gerçekleştirmek için ihtiyaçları olan tetikleyici hisse sahip olacaklar. Ancak tekrar hatırlamakta fayda var, kıskanç insanlar asla kazanamaz. Gençler erken yaşta imtiyaz nedir sorusunu cevaplayabilir ve bu durumu idrak ederlerse, daha adil ve çalışkan bir nesil mümkün olabilir. 

İlginizi çekebilir ...
Gençler Arasında Şiddet Nasıl Önlenir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Gençler Arasında Şiddet Nasıl Önlenir?

Ergenlik döneminde, gençler arasında şiddet davranışlarının tehlikeleri gün yüzüne çıkar. Bunları önlemek için bazı stratejiler uygulanması gerekir...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.