Ayakta Epidural ve Doğum Üzerindeki Etkisi

Ayakta Epidural ve Doğum Üzerindeki Etkisi

Son Güncelleme: 29 Haziran, 2018

Ayakta epiduralin ana avantajı, anneyi hissiz bırakmadan ağrının azaltılmasıdır. Bu sayede doğum sürecinde daha kolay bir şekilde işbirliği yapabilir.

Bu anestezi türü aynı zamanda ayakta epidural olarak bilinir. Bu uygulamada kadın hareket edebilir, ancak kasılmaların karında yol açtığı ağrı engellenir.

Diğer anestezi türlerinde olduğu gibi vücut uyuşmaz. Bu, doğumun ilk üç saatinde çok yararlı olabilir.

Doktorlar, ayakta epiduralin daha çok bilinen normal epidural kadar güvenli olduğunu söylüyorlar. Büyük avantaj, annenin bebeği itmek için en rahat pozisyonu benimseyebilmesidir.

Aynı zamanda psikolojik olarak da çok olumludur, çünkü kadın bu unutulmaz an içerisinde bir rol oynar.

Uygulama tekniği

Prosedür geleneksel epidurale benzer şekilde gerçekleştirilir. Farkı, ilaç ve uygulanan dozdur.

Hasta oturur ve sırtıyla bir “C” şekli oluşturur. İğne omurga arasına enjekte edilir.

doğum öncesi çift

Doğum sırasında ayakta epiduralin avantajları

 • Hareket etme kabiliyeti. İğne uygulandığında, kadın alt uzuvlarını hissetmeye devam eder. Kasılmaların ağrısını hissetmeden hareket edebilmek, açılmayı daha hızlı gerçekleştirir.
 • Daha fazla rahatlık. Alt bölgelerinin kontrolüne sahip olarak anne istediği gibi kendini konumlandırabilir. Bu şekilde doğuma kendisini daha güvenli hissettirecek şekilde katılır.
 • Bebeği itmede daha fazla kolaylık. En zor ve en güzel aşamalardan biri, bebeğin dışarı çıkmasına yardımcı olacak gücü bulmaktır. Ayakta epiduralin bu aşamayı anne için daha kolay hale getirdiği kanıtlanmıştır.
 • Enjeksiyon, hızlıca etkili olur. Uygulandıktan sonra ayakta epidural, geleneksel epiduralden daha hızlı etkili olur.
 • Daha az idrar tutumu. Kasların daha az engellenmesi sayesinde, idrar yapmak kolaylaşır.
 • Farklı aşamalarda uygulama. Bu anestezi, doğum sırasında herhangi bir zamanda uygulanabilir. Ne zaman kullanacağına anne ile birlikte karar verecek olan doktor veya hemşiredir.

Ayakta epiduralin dezavantajları

 • İlacın içinden geçmesi gereken kateter yeniden konumlandırılamaz.
 • Geleneksel bir epiduralden daha fazla mide bulantısına neden olur.
 • Bazı kadınlar bacaklarında istenmeyen bir yumruya neden olabilecek küçük bir titreme olabileceğine inanırlar.
 • Uygulanan opioidler cildin kaşınmasına neden olur.
 • Baş ağrısı.

Her ne kadar mucizevi görünse de, gerçek şu ki ayakta epidural her zaman uygulanamaz. Sağlıkla ilgili her şeyde olduğu gibi doktorunuz hangi anestetik ilaçların uygun olduğunu belirlemek için sizi değerlendirmelidir.

Ek olarak, doğum ileri bir aşamadaysa ayakta epidural tavsiye edilmez. Bu durumlarda geleneksel epidurali kullanmak tercih edilir.

ayakta epidural

Bütün tıp merkezlerinde bu seçenek var mı?

Bazı hastaneler henüz tipik bir özel protokol gerekli olduğundan, bu anestezi türünü uygulamamaktadır. Tıp merkezlerinin ayakta epidural uygulamasıyla doğum yaptırmak için daha fazla personele ve kaynaklara ihtiyacı var.

Anestezi uygulandıktan ve etkili hale geldikten sonra, bacaklarının tam kontrolüne sahip olduğundan emin olmak için hastanın değerlendirilmesi gereklidir. Bu belirli teknikler ile yapılır ve her yerde uygulanamaz.

Anneye, güvendiği başka bir yetişkin tarafından eşlik edilmesi çok önemlidir. O gün için gerekli olan psikolojik desteğin ötesinde, bu kişi bu süreçte çok yardımcı olacaktır.

Anestezinin beklenmedik bir etkisi, rahatsızlığa veya bir kazaya neden olabilir. Yanınızda birinin olması güvenliğiniz için temel olabilir.

Tüm doğumlarda olduğu gibi, fetal kontrol hayati önem taşır. Tüm koşullar denetlenirken, riskler engellenebilir ve doktorlar her zaman anne ve çocuk için en iyi olana karar verecektir.

Bilgilendirilmek ve hazırlanmak, ebeveynlerin yerine getirmesi gereken bir görevdir. Doğumla ilgili her şeye katılmak, bir sevgi ve sorumluluk eylemi olmalıdır.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.