Bebeklerde Sağlık ve Hijyen İçin 5 İpucu

Bebeklerin sağlığı özenli ve hijyenik bir bakım gerektirir. Ona en iyi nasıl bakacağınızı bilmek istiyorsanız, bu makaledeki önerileri kaçırmayın.
Bebeklerde Sağlık ve Hijyen İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2018

Bebeklerin sağlık ve hijyenine özen gösterilmesi ve onlar için gerekli olan besinlerin sağlanmas,ı bir onların genel sağlığı için en önemli faktörlerdir. 

Ebeveynler çok dikkatli ve iyi bilgilendirilmiş olmalı, ayrıca profesyonel tavsiyeleri de takip etmelidir.

Çocuk doktorunuz, sizi bebeğinizin sağlığı ve hijyeni için yapılması gerekenler ile ilgili kapsamlıca bilgilendirdikten sonra, sıra bunu uygulamaya koyma zamanı geldiğinde, yeni doğmuş bebeğinizin ne kadar kırılgan olduğu konusunda biraz şaşkın ya da korkmuş hissedebilirsiniz.

Ebeveynler bu önerileri uygularken yardımcı olabilecek, temel bakım ipuçlarının bir listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Bebeklerde Sağlık ve Hijyen için 5 İpucu

Bebeklerin sağlığı ve hijyeni ile ilgili ilk tavsiyemiz aslında öncelikle ebeveynlerin hijyenine yöneliktir. Ebeveynlerin bebeklere dokunmadan, onları beslemeden ya da altlarını değiştirmeden önce ellerini yıkaması son derece önemlidir.

Bunun nedeni, bebeklerin, yaşamlarının ilk yılında bağışıklık sistemlerinin yeterince gelişmemiş olmasıdır. Yani gerekli önlemleri almazsak, sağlığına zarar veriyor olabiliriz.

Şimdi, çocuğun vücudundaki her bölgenin ayrı ayrı ilgi gerektirdiğini bilmeniz gereklidir. Her biri hakkında tek tek yazımızda bahsediyor olacağız.

1. Bebeklerin Cildine Bakmak

Bebeklerin cildi çok hassastır. Her zaman bebeklere özel olarak üretilmiş ürünleri kullanın – bunlardan bir çoğu aşındırıcı etkiden kaçınmak adına sabun içermez. Cilt, göğüs, kol, bacak, kalçalarını ve cildin kat kat olduğu yerleri de göz önünde bulundurarak özel bir dikkatle temizlemelisiniz.

Başlarını yıkarken, çocuklar için üretilmiş şampuanı çok az miktarda kullanmalı ve gözlerine bulaştırmamak için özellikle dikkat göstermelisiniz. Köpürtme bittikten sonra sabun ve şampuanı vücutlarından iyice yıkamanız çok önemlidir.

ilk kez yıkanma

Bebeğinizi küvetten çıkarırken, çok iyi kurulandığından, cidine mutlaka bir nemlendirici uyguladığınızdan emin olun ve saçlarına ya da cildine kolonya, parfüm ve benzeri ürünler sıkmaktan kaçının.

Bu ürünler, bebeğinizin cildinde tahrişe ve hatta koku almada bozukluklara neden olabilir. Eğer yine de uygulamak istiyorsanız, kolonyayı cildine değil elbiselerine sıkın.

2. Bez Değiştirme

Bebeğin altının temizliği, onun mutluluğu için birinci şarttır. Bu alan, çocuk bezi kullanımından ve bağırsak hareketlerinden kaynaklanan nem ile tahrişe maruz kalmaktadır.

Tahrişleri önlemek için en önemli ipuçlarından biri, silerken ıslak mendil yerine mümkün olduğunca sıcak su ve sünger kullanmaktır. Tahriş yoksa, bölgeyi doğrudan yıkayarak devam edin.

Kızların durumunda, dışkı atıklarının ön taraflarına bulaşmasını önlemek için daima önden arkaya doğru silmelisiniz. Vajinal alanı iyi temizlemek de çok önemlidir.

3. Kulaklarını Temizleme

Birçok ebeveynin bildiğinin aksine, kulak hijyeni ile bağlantılı en önemli şey, pamuklu çubuk kullanmaktan kaçınmaktır.

Her zaman, banyodan sonra bebeğinizin kulağının dış kısmındaki nemi kurutmak önemlidir. Çubukla temizleme kulaktaki serümenin daha da derine kaçmasına neden olabilir. Bu şekilde, kulak tıkanıklığı ve enfeksiyon meydana gelebilir.

“Anne-babaların bebeklere dokunmadan, onları beslemeden ya da altlarını değiştirmeden önce ellerini yıkayarak temizlemesi esastır.”

4. Tırnak Bakımı

Bebeklerin ellerinin çok narin olduğu bir gerçektir. Bu nedenle, onun hassas tırnaklarını kesmek sizi tedirgin ediyor olabilir.

Durum buysa, çok aşındırıcı olmayan bir törpü kullanarak tırnak uzunluğunu büyük bir dikkat ile kısaltmanız önerilir. Düzgün bir şekil verilmesi önemlidir ayrıca her zaman uygun bir boyutta tutulmalıdır.

5. Göbek Temizleme

Göbeğe yapışan göbek kordonunun kalıntıları genellikle bebeğin hayatının ilk ayından önce düşer. Ancak, uygun iyileşme için, alanın günde iki kez gazlı bezle ya da düşük oranda alkolle ıslatılmış pamukla temizlenmesi önerilir.

Bu alan için en önemli ipucu: bebek bezini değiştirirken özel dikkat göstermeniz gereklidir. Ayrıca, herhangi bir ölü deriyi çıkarmaya çalışırken zorlamayın ve doğal olarak düşmesine izin verin.

Başlangıçta, bebeklerin sağlığı ve hijyenine yönelik bu temel ipuçları zorlu ya da yorucu görünse de, aylar geçtikçe az çaba gerektiren bir rutin haline gelecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.