Çocuklar Neden Tırnaklarını Yer?

Çocuklar Neden Tırnaklarını Yer?

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2018

Onikofaji veya tırnak ısırma, çocuklarda çok yaygın görülen bir alışkanlıktır. Birçok durumda, yetişkinlikte bile görülebilir. Peki ama çocuklar neden tırnaklarını ısırır?

B u yaygın alışkanlık üç yaşından itibaren başlayabilir ve kurtulmak çok zordur. Bu yüzden yetişkinlerin bu davranışı sürdürmesi sık görülen bir durumdur.

Çocukların tırnaklarını ısırma ve/veya yeme alışkanlığını edinmelerini önlemeye çalışmalıyız.

Onikofajinin çocuklarda olumsuz sonuçları olabilir. Tırnakların ısırılması çocukların gelişimini, ağız sağlığını ve özgüvenlerini etkileyebilir.

Bu yazımızda çocukların neden tırnaklarını ısırdıklarını ve bu alışkanlıklardan kurtulmaları için bazı basit yolları açıklayacağız.

Tırnak yemenin nedenleri ve riskleri

“Tırnak yemek, çocukluğun yoğun duygularıyla başa çıkmak için bir yoldur”

Tırnak ısırma bir hastalık değildir, kötü bir alışkanlık ve kompülsif bir harekettir. Yani, bilinçli bir şekilde yapılmamıştır ve ebeveynlerin dikkatini çekmek gibi bir nedeni yoktur. Asıl nedeni, başparmağını emme alışkanlığında yatmaktadır.

Ancak başka olası nedenler olabilir. Çocuklar ayrıca bu alışkanlığı merak, can sıkıntısı, taklit, alışkanlık veya stresi azaltmak gibi nedenlerle bir araç olarak geliştirebilirler.

tırnaklarını yiyen kadın

Çocukluğun yoğun duygularıyla baş etmenin bir yoludur. Çocuğunuzun aşırıya kaçmadan, kendisine zarar vermeyecek şekilde veya dikkatsizce bunu yaptığını fark ederseniz, muhtemelen endişelenecek bir sebep yoktur.

Çoğu onikofaj vakası yaşla birlikte ortadan kalkmaktadır, ancak çocuklar için bazı riskler içerdiği için bu alışkanlığı en başından önlemek önemlidir.

Bunlardan ilki, çocukların kendilerine zarar verme ihtimalidir. B u ısırıklar diş etlerinde enfeksiyonlara neden olabilir, dişlerinin gelişimini ve büyümesini etkiler ve siğil oluşmasını destekler.

Dahası, bu problemler estetik nedenlerle özgüven sorunlarına yol açabilir.

Çocukların tırnaklarını ısırmalarını nasıl önleyebiliriz?

Çocuklar genellikle bu alışkanlıklardan kendiliğinden kurtulurlar. Fakat onikofaj devam eder ya da sinir bozucu hâle gelirse, çocukların bu alışkanlıktan kurtulmasına yardımcı olmak için bazı basit yollar vardır.

Her şeyden önce, ebeveynler olarak, çocuklarımıza karşı sabırlı ve anlayışlı olmamız gerekir.

Onikofajiye karşı bazı taktikler şunları içerir:

Bir alışkanlığı ortadan kaldırmak bir gün meselesi değildir. Zamana, sabra ve dirence ihtiyacınız olacak. ”

  1. Çocuğunuzu cezalandırmayın. Bu bilinçli bir karar olmadıkça, çocuğunuzun tırnaklarını ısırmasını önlemek sizin için zordur. Onu bilinçli olarak yapmadığı bir şey için cezalandırmak faydasız olacaktır.
  2. Bunun yerine nedenleri bulmaya çalışın. Kullandığınız çare ne olursa olsun: Çocuğunuzun tırnak yemesinin asıl nedenini bilmiyorsanız, bu alışkanlıktan kurtulmayı başaramazsınız. Çocuğunuzla konuşun, ona durumu açıklayın ve edinilen bu uygulamayı nasıl değiştirebileceğinizi birlikte öğrenin. Dahası, bu davranışları tetikleyebilecek durumlara dikkat etmelisiniz.
  3. Ona seçenekler verin. Tırnaklarını ısırma isteğini hissettiğinde alternatif aktiviteler veya gevşeme teknikleri önerebilirsiniz. Onu rahatsız etmenin ve dürtüyü görmezden gelmesinin yanı sıra, bu yeni aktiviteler de hissettiği gerginliği azaltmaya yardımcı olacak.
  4. Bir spor yapmasını sağlamaya çalış. Onikofaj genellikle strese bağlı olduğundan, fiziksel aktivite bu alışkanlığa karşı yardımcı olabilir. Ayrıca, çocukluk döneminde spor yapmanın daha birçok faydası vardır.
  5. Çok sabırlı olun. Bir alışkanlıktan kurtulmak bir günden fazla sürer. Çok fazla ısrar ve azim gerektiren uzun ve yavaş bir süreçtir. Çocuğunuzu onikofaj dürtülerini yönetmek için daha iyi başa çıkma mekanizmaları bulmaya teşvik edin ve ona tüm desteğinizi gösterin.
tırnaklarını yiyen erkek çocuk

Ne zaman endişe etmelisiniz?

“Tırnak yemenin yanı sıra çocuğunuz başka sinirsel davranışlar sergiliyorsa, onu bir kenara itmeyin: Çocuk doktoruna götürün.”

Çok yaygın olduğu için onikofajiyi küçümsemek kolaydır. Bazı durumlarda, tırnaklarını ısırmak aşırı kaygı belirtisi olabilir. Çocuğunuzun parmakları yaralı veya kanlı ise, siğil veya enfeksiyon belirtisi varsa çocuğunuzu tedavi için doktora götürmelisiniz.

Bu alışkanlığın yanında başka sinirsel tikler ve davranışlar varsa bir çocuk doktoruna başvurmanız şiddetle tavsiye edilir. Örneğin, k endi cildini çimdiklediğini ya da kirpiklerini ve/veya saçlarını kopardığını, uyku düzeninin değiştiğini gözlemlerseniz doktora başvurmanız en sağlıklısı olacaktır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.