Çocuklarda Astigmatla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Çocuklarda astigmat, objelerin bulanık görülmesi ve yakın ya da uzağı görememekle birlikte de gelebilen, görsel bir bozukluktur. Bunun düzeltilmesi erken teşhise ve doğru tedaviye bağlıdır. Bu bozukluk, kornea, genelde olduğu gibi konkav bir şekil alması gerekirken oval bir şekil alırsa meydana gelir.
Çocuklarda Astigmatla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 14 Nisan, 2019

Astigmat, en az anlaşılan görsel bozukluklardan biridir. Öte yandan, astigmatla ilgili anlaşılan bir şey ise bunun, uzağı ya da yakını görememeye bağlı olarak gelişen reaktif bir durum olduğudur.

Bu yüzden, astigmatı bir göz hastalığı değil de bir objeye odaklanırken yaşanan göz merceğiyle ilgili bir anormallik olarak da niteleyebiliriz.

Bir insanın astigmattan muzdarip olması, ışık retinaya ulaştığında aynı görüntünün orada üretilememesi demektir. Bunun yerine gözde, birçok görüntü ve birçok farklı odak yaratılır.

Çocuklarda astigmatın sebepleri

Çocuklarda astigmatın sebeplerini açıklayan birçok teori ortaya konulmuştur. En başta gelen teori bu hastalığın genetik sebeplerle ortaya çıktığını yani ırsi olduğunu söylemektedir. Ayrıca, kornea nakli ve katarakt ameliyatı gibi operasyonların da bu duruma sebep olabildiği kanıtlanmıştır.

kırmızı gözlüklü çocuk

Çocuklarda astigmatın belirtileri nelerdir?

Astigmatlık, miyopluk ve hipermetroplukla yakından ilgilidir, bu yüzden bunlara benzer belirtileri vardır. Astigmatlığın en yaygın belirtileri şu şekildedir:

Astigmatlık sahibi olan çocuklar, özellikle uzun süre kitap okuduktan ya da belli bir objeye odaklandıktan sonra göz yorgunluğu ve baş ağrısı da yaşayabilir.

Astigmatlık türleri

Üç tip astigmatlık vardır ve bunların özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Miyopik astigmatlık. Bu durum, göz meridyenleri göz odağına yakınsa meydana gelir (uzağı görememe). Ayrıca bu durum, farklı şiddetlerde olabilir.
  • Hipermetropik astigmatlık. Bu durum, göz meridyenleri göz odağına uzaksa meydana gelir (yakını görememe). Ayrıca bu durum da farklı şiddetlerde olabilir.
  • Karışık astigmatlık. Bu durum, göz meridyenlerinden biri göz odağına yakınken diğeri göz odağına uzaksa meydana gelir.

Astigmatlık ayrıca düzenli ya da düzensiz olarak da sınıflandırılabilir.

Düzenli astigmatlık

Bu durum, meridyenler birbiriyle 90 derece açı yapacak şekilde tamamen dik ise meydana gelir.

Düzensiz astigmatlık

Bu durum meridyenler dik değilse meydana gelir. Durum bu olduğunda, korneanın ön yüzeyi Amerikan futbol topuna benzeyen oval bir şekil alır.

Astigmatlık nasıl tespit edilir?

Astigmatlık görsel testler aracılığıyla tespit edilir. Miyop ve hipermetropu tespit etmede kullanılan aynı cihazlar bu durum için de kullanılabilir. Nispeten yaygın olan bir test türü de retinoskopidir. Bu test, birkaç çeşit lens ve bir ışık kaynağı kullanılarak yapılır.

Ayrıca, otomatik cihazlar kullanılarak astigmat tespiti yapılan daha gelişmiş yöntemler de vardır. Bu cihazlar göz bozukluklarını daha net ve kesin bir şekilde belirleyebilir.

göz muayenesi olan çocuk

Çocuklarda astigmatın tedavisi

  • Hipermetrop, miyop ve astigmatlık gibi görsel bozukluklar zamanında düzeltilmezse, çocuğun hayatında olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu bozukluklar, ayrıca çocuğun eğitim hayatına ve sosyal hayatına da olumsuz etkide bulunabilir.
  • Çocuklarda astigmatlığın en yaygın ve etkili tedavi yöntemi uygun gözlük kullanımıdır. Bazı durumlarda, yalnızca gözlük kullanımı durumu düzeltmek için yeterlidir. Daha küçük çocuklar söz konusu olduğunda gözlükler kaymayan çerçeve ve kolay kırılmayan camlardan yapılmalıdır.

Astigmatlık ne kadar yaygındır?

Korneal bozukluk, genellikle erken yaşlarda ortaya çıkar. Bu yüzden, çocuğunuzu periyodik olarak kontrol edilmesi için doktora götürmeniz çok önemlidir.

Amerika Birleşik Devletlerinde 5 ila 18 yaşları arasında 2,523 çocuğun katılımıyla bir araştırma yapıldı. Bu araştırma Asyalı ve Hispanik çocukların en yüksek astigmat olma oranlarına sahip olduğunu ortaya koydu (sırasıyla %33.6 ve %36.9). Ayrıca, Kafkasyalı çocuklarda bu oran %26.4 iken, Afrika kökenli Amerikalı çocuklarda %20 olarak ortaya çıkmıştır.

İngiltere’de de gözlük kullanan 11,000 çocuk ve yetişkinin katılımıyla başka bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, astigmatlık seviyesi 0.75’in üzerinde olanların oranı %47 olarak belirlenirken, miyopik astigmatlığın %31.7 yani %15.7 olan hipermetropik astigmat oranının neredeyse iki katı olduğu ortaya çıkmıştır.

“Astigmatlık, gözlük kullanımı ile düzeltilebilir.”

Tedbirli olmak adına, çocuğunuzu optimolojiste yani bir göz doktoruna götürmeniz ve yılda en az bir kez kontrol ettirmeniz en iyisi olacaktır. Göz ve görüş ile ilgilenmek genel sağlık durumu açısından da çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.