Çocuklarda Böcek Isırması Ya da Sokmasının Etkileri Nelerdir?

Çocuklarda böcek ısırması ya da sokmasını önlemek çoğunlukla ebeveynler için büyük bir endişe konusudur. Bu yüzden, bugün çocuklar ve böcek ısırmaları hakkında sıkça sorulan sorulara yanıt bulmanıza yardımcı olacağız.
Çocuklarda Böcek Isırması Ya da Sokmasının Etkileri Nelerdir?

Son Güncelleme: 27 Temmuz, 2018

Çocuklar, böcekler için çok kolay hedeflerdir. Bu yüzden, bazen çocukların sağlığına zararlı olabilecek bu böcek ısırmaları ve sokmalarının nasıl önlenebileceğini bilmek ebeveynler için önemlidir.

Genel olarak, böcek ısırması ve sokmasının önlenmesi ve tedavi edilmesi ebeveynlerin sorumluluğundadır. Vücudun buna nasıl tepki verdiği başka faktörlere bağlı olduğu kadar böceğin türüne de bağlıdır. Çoğu böcek ısırması ve sokması ağrı, şişme, kızarıklık ve kaşıntıya sebep olur.

Çocuğunuzu ne tür bir böcek ısırırsa ya da sokarsa ya da ortaya ne çeşit belirtiler çıkarsa çıksın, bölgeyi kaşımaktan ve ovmaktan kaçınmalısınız. Bunu yapmak, zehrin yayılmasına ve ikincil bir enfeksiyon oluşumuna yol açabilir.

Böcek ısırmaları ve sokmaları çocukları nasıl etkiler?

Aşağıda size, çocuklarda yaygın olarak gözüken böcek ısırması/sokması türleri hakkında bilgi vereceğiz:

Karıncalar

Eğer bir karıncanın çocuğunuzu ısırdığından şüpheleniyorsanız, o bölgeyi sıcak su ve sabunla temizlemelisiniz. Ayrıca şişme ve kaşınmayı önlemek için hidrokortizon içeren bir krem de uygulayabilirsiniz.

Son olarak, oluşan kabarcığın patlamamasına özen göstermelisiniz, çünkü bu enfeksiyona ve daha fazla ağrıya sebep olabilir.

Arılar

Eğer çocuğunuzu bir arı sokarsa, çocuğunuzun cildinde küçük siyah bir iğne kaldığını görmeniz mümkündür. Bir cımbız yardımıyla dikkatlice iğneyi çıkarın.

Şişmeyi önlemek içn bölgeye buz tutun ve etkilenen kısmı yüksekte tutmaya çalışın. Ağrıyı ve kaşıntıyı azaltmak için, antihistaminik bir krem ya da kabartma tozu ve kalamin losyonu karışımı sürebilirsiniz.

arı

Sinekler

Sinek ısırmaları en yaygın görülen ısırmalardandır. Eğer çocuğunuzu sinek ısırdıysa, bölgeyi sabun kullanmadan soğuk suyla yıkayın. Ayrıca kaşıntıyı önlemek için topikal bir ilaç da kullanabilirsiniz.

Örümcekler

Çoğu örümceck ısırması zararlı değildir. Öte yandan, bazı örümcekler su toplanmasına ve deri nekrozuna sebep olabilir. Diğer örümcek türleri de, sırt ağrısı, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilere yol açabilir.

Eğer çocuğunuz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa bir an önce doktora görünmelisiniz.

“Vücudun buna nasıl tepki verdiği başka faktörlere bağlı olduğu kadar böceğin türüne de bağlıdır. Çoğu böcek ısırması ve sokması ağrı, şişme, kızarıklık ve kaşıntıya sebep olur.”

Kırmızı örümcekler

Kırmızı örümcek ısırmasının belirtileri genellikle 1 ila 3 saat sonra ortaya çıkar. Günlerce süren aşırı kaşınma da bu belirtilerden biridir. Hatta ısırılan bölge, su toplanmasına benzer olarak kızarır ve şişebilir.

Tedavileri arasında soğuk duş ya da banyo vardır. Ayrıca, kaşınmayı kontrol altında tutmak için bölgeye soğuk baskı, kalamin losyonu ya da hidrokortizon içeren bir krem de uygulayabilirsiniz.

Böcek ısırması ya da sokması durumunda çocuğunuzu nasıl sakinleştirmelisiniz?

Çocuğunuz bir böcek tarafından ısırıldıysa onu sakinleştirmek için kullanabileceğiniz birkaç öneriyi aşağıda sizler için listeledik:

 • Çocuğunuzu daha da fazla korkutmamak için sakin olun.
 • Çocuğunuzu rahatlatıcı kelimeler kullanarak sakinleştirin.
 • Kaşınmayı geçirmek için yukarıdaki talimatları kullanarak onu tedavi edin.
 • Ağrı ve kaşınma oluşmasını önlemek için buz koyun ya da soğuk baskı uygulayın.
 • Böcek kovucuyu tekrar uygulayın.
 • Ağrıyı hissetmemesi ya da ısırılan bölgeyi kaşımaması için çocuğunuzun sevdiği bir aktiviteyi yaparak dikkatini dağıtın.

Çocukları böcek ısırmasını ya da sokmasını önlemek için tavsiyeler

Aşağıdaki tavsiyeler çocuğunuzu böcek ısırmaları ya da sokmalarından korumanıza yardımcı olacaktır:

 • Güvenli ve etkili bir böcek kovucu kullanın.
 • Çok fazla parfüm içeren sabun, krem ve diğer ürünlerden uzak durun.
 • Çocuğunuzun mümkün olduğunca uzun kollu giysiler ve pantolonlar giymesini sağlayın.
 • Orman, bahçe ve yeşil alanlarda özellikle dikkatli olun.
 • Eğer evcil hayvan sahibiyseniz, pire bulaşmasına karşı önlem alın.
sinek ısrması

Ne zaman bir doktora danışmalıyım?

Eğer çocuğunuz aşağıda listelenen belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, bir doktora danışmanız gerekir:

 • Ağrı ya da kaşıntı artarsa.
 • Kızarma, bölgesel ya da tüm vücutta yanma, şişme ya da ciltte su kaybı gibi enfeksiyona bağlı işaretler oluşursa.
 • Ateş.
 • Kurdeşen ya da döküntü.
 • Bulantı ve kusma.
 • Nefes almada güçlük.
 • Boğazda ya da göğüste baskı ya da ağrı.

Artık böcek ısırması ya da sokmasının çocuğunuza nasıl etki edebileceğini ve onu nasıl tedavi edebileceğinizi biliyorsunuz. Sizin de gördüğünüz gibi, bu olaylar yaygın görüldüğü için, genellikle endişe etmek için bir sebep yoktur

Çocuğunuzun bu gibi durumlara vereceği tepkinin böceğin türüne ve kendi bünyesine bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.