Çocuklarda Akut Dış Kulak Yolu İltihabı Nedir?

Akut dış kulak yolu iltihabı, yoğun ağrıya ve kulağınızın tıkandığı hissine neden olabilir. Çocuğunuz bunu fark ettiğinde doktora gitmelisiniz. Ardından, ne tür bir iltihap olduğunu belirleyebilir.
Çocuklarda Akut Dış Kulak Yolu İltihabı Nedir?

Son Güncelleme: 09 Şubat, 2021

Kulak enfeksiyonları çocuklar için çok can sıkıcı ve rahatsız edicidir. Buna ek olarak, bazen sorunları fark etmek oldukça zordur. Akut dış kulak yolu iltihabı için daha kolay teşhis edebilirsiniz. Bunun nedeni semptomların daha belirgin ve gerçekten güçlü olabilmesidir.

Akut Dış Kulak Yolu İltihabı Nedenleri

Akut dış kulak yolu iltihabına genellikle Escherichia coli, Pseudomonas, Staphylococcus aureus veya Proteus vulgais gibi bakteriler neden olur. Aşağıdakiler bu hastalığa sebep olabilir:

  • Pamuklu çubuklar veya diğer nesnelerin neden olduğu yaralanmalar.
  • Seboreik dermatit
  • Muhtemelen içerideki sudan kaynaklanan kanalın asitliğinde azalma.
  • Sedef hastalığı
  • Egzama
  • Alerjiler

“Çoğu durumda, akut dış kulak yolu iltihabının nedeni bakteriyeldir. Mantarların neden olduğu mikotik nedenler daha az olasıdır. “

Akut Dış Kulak Yolu İltihabının Belirtileri

“Yüzücü kulağı” dediğimiz şeyden muzdarip çocuklarda çok belirgin birkaç semptom vardır. En yaygın ve can sıkıcı semptom ise yoğun ağrıdır. Çoğu durumda çocuklarda ateş görülmez.

Genellikle bu durumdan muzdarip olan çocuklar, suda daha çok zaman geçirenlerdir. Erken tanı koymak önemlidir. Bu nedenle ebeveynler aşağıdaki belirtilere dikkat etmelidir:

  • Kokulu akıntı ve işitme kaybı.
  • Kulakta yoğun ağrı.
  • Kulakta iltihaplanma.
  • Kulağın içi tıkalı gibi hissetme.
yüzücü kulağı

Doktorlar Akut Dış Kulak Yolu İltihabını Nasıl Teşhis Eder?

Gözle görülür şekilde bir iltihaplanma varsa, çocuk doktorunuzun akut dış kulak yolu iltihabı mı yoksa farklı bir kulak enfeksiyonu mu olduğunu belirlemek için bazı testler yapması gerekir. Çünkü bunlar genellikle benzer semptomlara sahiptir.

Kulağınızı çekerken ağrı varsa, bu akut dış kulak yolu iltihabı olduğu anlamına gelebilir. Burada önemli nokta en ufak bir belirti gördüğünüzde mümkün olan en kısa sürede bir doktorla konuşmaktır.

Tedavi

Uzmanlar bunun akut dış kulak yolu iltihabı olduğunu belirlediklerinde, ağrıyı kontrol etmek için size antibiyotikler ve lokal olarak ısı verirler. Çoğu durumda, bakterilerle savaşmak için sorunu antibiyotikli kulak damlalarıyla çözebilirsiniz. Şili, Santiago, Las Condes Kliniği Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Dr. Francisca Larach’a göre:

Elbette, bir tedavi planı oluşturacak kişi çocuk doktorunuz olmalıdır. Buna ek olarak, çocuğunuzun tamamen iyileşmesine yardımcı olmak için ebeveyn olarak izlemeniz gereken  bazı adımlar vardır.

Çocuğunuz yüzme dersi alıyorsa veya havuza gitmeyi seviyorsa, doktoru izin verene kadar suya girmemesi çok önemlidir. Aslında bu iyileşme sürecini durdurabilir. Hatta semptomları daha da kötüleştirebilir.

“En yaygın ve can sıkıcı semptom yoğun ağrıdır. Çoğu durumda çocukların ateşi yoktur. “

Önleme

Çocuklar sudan çıktıktan sonra, çocuğunuzun kulaklarını bir havluyla dikkatlice kuruladığınızdan emin olun. Kafasını iki tarafa doğru da eğmek, bunu yapmanın iyi bir yoludur.

Suya girdikten sonra kulaklarının tamamen kuru olması son derece önemlidir. Bu durumun gerçekten geçmesini sağlamak için bu önemlidir.

Ayrıca çocuğunuzun kulaklarına pamuklu çubuk gibi nesneler sokmayın. Kulaklar pislikleri kulak kiri olarak dışarı atarlar. Böylece herhangi bir şeyle temizlemenize gerek kalmaz.

çocuklarda dış kulak yolu iltihabı, kulak iltihabı

Banyodan sonra çocuğunuzun kulaklarını da iyice kurutmanız gerekir. Aslında, düşük güçte bir kurutucu bile kullanabilirsiniz. Ek olarak, koruyucu bir önlem olarak kulak tıkaçlarını da kullanabilirsiniz. Ancak bunu önceden çocuk doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Öte yandan özellikle yüzdükten sonra çocuğunuzun kulaklarını 1:1 oranında ovalayarak alkol ve sirke (kulak zarı sağlam olduğu sürece) ile yıkamanızı öneririz. Alkol kullanmak sudan kurtulmayı kolaylaştırır ve sirke kulaktaki pH’ı değiştirir.

Pamuklu çubuklar veya diğer araçları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Aslında, çocuk doktorunuzun kullanmayı düşündüğünüz herhangi bir tekniği onaylaması gerekir.

Kısacası kulaktaki su, çeşitli hastalıkları tetikleyerek çocukların sağlığını etkiler. Bu nedenle akut dış kulak yolu iltihabının neden olabileceği zararları bilmek, onu önlemenize ve tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Bebeğinizin Kulaklarının İyi Duyduğunu Nasıl Anlarsınız?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebeğinizin Kulaklarının İyi Duyduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bebeğinizin kulaklarının iyi duyup duymadığını anlamak için yapabileceğiniz bazı basit testler vardır. Bunları her yaşta deneyebilirsiniz.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.