Çocuklarda Geceleri İdrar Kaçırma (Nokturnal Enürezis): Bilmeniz Gerekenler

Bazı çocuklar beş-altı yaşlarına geldiklerinde geceleri idrar kaçırmaya devam ederler. Geceleri idrar kaçırma durumunun fizyolojik bir sorun olmadığı durumlarda neden ortaya çıktığını ve bunu düzeltmek için neler yapılabileceğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.
Çocuklarda Geceleri İdrar Kaçırma (Nokturnal Enürezis): Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2020

Bazı çocuklar beş altı yaşlarına geldiklerinde geceleri idrar kaçırmaya devam ederler. Bu durum ebeveynleri kaygılandırır. Geceleri idrar kaçırma durumunun fizyolojik bir sorun olmadığı durumlarda neden ortaya çıktığını ve bunu düzeltmek için neler yapılabileceğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Geceleri idrar kaçırma, beş altı yaşlarındaki çocuklarda sık görülen bir durumdur. Ama bazı durumlarda daha büyük çocuklar da 12 ila 14 yaşlarına kadar altlarını ıslatmaya devam ederler. Geceleri idrar kaçıran daha büyük çocuklar bu durumla ilgili en çok sosyal açıdan sorun yaşarlar.

İdrar kaçırma genellikle çocuk büyüdükçe azalır. Yaklaşık 18 aylık olan çocukların %50’si idrarlarını kontrol edebilirken %10’u geceleri de bunu yapabilirler. Ama iki üç yaşlarına kadar tuvalet eğitimi tam olarak gerçekleşmez. Bu yaşlar çocukların geceleri idrarlarını kontrol etmeye yeni başladıkları yaşlardır.

Bütün çocukların bu yaşlarda idrarlarını kontrol etmeyi öğrendikleri söylenemez. Bazı çocukların daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Bazı çocuklarınsa bunu başarmaları çeşitli sebeplerden dolayı ergenlik dönemini bulabilir. Fizyolojik sorunlar, psikolojik bozukluklar, reseptör eksikliği, geceleri idrar kontrolünü düzenleyen vazopressin hormonunun yetersiz salgılanması bu sebeplerdendir.

Çocuklarda geceleri idrar kaçırma ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız okumaya devam edin!

Çocuklarda geceleri idrar kaçırma nedir?

Geceleri idrar kaçırma (nokturnal enürezis) çocukların idrarlarını kontrol edebilmeleri beklenen yaşlarda geceleri idrarlarını tutamamalarıdır.

  • Birincil idrar kaçırma. Çocuğun hiçbir zaman uykuda idrarını kontrol edememesine birincil idrar kaçırma denir. Bu tür idrar kaçırmaların genellikle fizyolojik bir sebebi vardır.
  • İkincil idrar kaçırma. Tuvalet eğitimini tamamlayarak altı ay altını ıslatmamış çocukların sonradan geceleri idrar kaçırmaya başlamalarına ikincil idrar kaçırma denir. Bunun sebebi genellikle psikolojiktir.
yatak ıslatma

Çocuklarda gece idrar kaçırma nelere sebep olur?

Özgüven ve özsaygıda düşüş

Geceleri altını ıslatan çocukların ilk tepkisi utanç ve korkudur. Bunun sebebi büyüdükçe diğer çocuklar böyle bir sorunla karşılaşmıyorken onların idrar kaçırdıklarını fark etmeleridir. Bu durum güvensizliğe ve özgüven düşüklüğüne sebep olur.

Uyku kalitesinde düşüş

Geceleri idrar kaçıran çocukların uyku kaliteleri genellikle düşüktür; çünkü hafif uykuda geçirdikleri zaman derin uyku evresinde geçirdikleri zamandan daha uzundur. Altlarını ıslattıklarını hissettikleri zaman geceleri uyanırlar ve rahatsız bir uyku geçirirler.

Davranış sorunları

Geceleri altlarını ıslatan çocuklar strese diğerlerinden daha eğilimlidir. Bu eğilim, odaklanmada zorluk gibi bazı davranışsal sorunlara yol açar.

Sosyalleşme sorunları

Geceleri idrar kaçıran çocuklar sosyalleşmekte güçlük yaşarlar, kendilerini diğerlerinden izole ederler ve gece altlarını ıslatmaktan korktukları için arkadaşlarında yatıya kalmak istemezler; çünkü arkadaşları tarafından alay edilmekten korkarlar. Çocuk büyüdükçe bu sorun da büyür; çünkü büyüdükçe çocuğun daha fazla sosyalleşmesi gerekecektir.

Çocuklarda geceleri idrar kaçırma ile mücadele etmek için bazı egzersizler

İdrarla ilgili kasları kontrol etmek için egzersiz

Çocuğunuz tuvalete gittiğinde ona idrar akışını kendi iradesiyle kesmesini önerin. Ona idrarını yaparken birkaç saniyeliğine durarak idrarını tutmasını söyleyin. Bu işlemi iki kereden fazla yapmamasını söylemek önemlidir; aksi takdirde idrar enfeksiyonları ortaya çıkabilir. İdrarını yapmayı neredeyse bitirdiği, mesane kesesinde daha az baskı varken bu egzersizi yapmak gerekir.

tuvalette çocuk

Gece alt ıslatarak uyanmak

Gece boyunca alarmlar kurarak çocuğunuzu üç ya da dört kere uyandırıp tuvalete götürebilirsiniz. Bu egzersiz çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde uyanmaya alışması için çok etkili bir egzersizdir. Bu şekilde çocuğunuz, kendi reflekslerini tanıyarak ne zaman tuvaleti geldiğini anlamayı öğrenecektir. Böylece, zaman içinde bunu otomatik olarak kendileri yapacaklardır.

İdrar tutma egzersizi

Bu egzersiz mesane kapasitesini arttırarak idrar kontrolünü geliştiren bir egzersizdir. Çocuğunuza idrarını tutmasının imkansız olduğu zamana kadar idrarını tutmasını önerin. Başlangıç olarak birkaç saniye tutmak yeterlidir. Ardından bu süreyi daha fazla artırabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz pelvik kaslarını güçlendirebilir. Bu egzersizi yaparken çok dikkatli olmalı ve aşırıya kaçmamalısınız. Her zaman kontrollü olmaya özen gösterin.

Artık çocuklarda geceleri idrar kaçırmayla ilgili daha fazla bilgiye sahipsiniz. Eğer çocuğunuz idrarını tutamıyorsa doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Çocuğunuz idrarını kontrol etmeye başladıktan sonra tekrar altını ıslatmaya başladıysa yukarıdaki egzersizleri deneyin. Bunun için m utlaka bir uzmana danışın.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları

Çocukluk çağında idrar yolu enfeksiyonları (İYE) çok yaygındır. Esasen bu hastalık, çocuklarda genellikle yaşamın ilk üç ayında yaygındır.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.