Çocukların Evde Yalın Ayak Dolaşması Uygun Mudur?

Çocuklar evde yalın ayak dolaşmaya bayılırlar. Anne ve babaları onları çorap ya da ayakkabı giymeleri konusunda zorlayınca da aralarında bir çatışmanın çıkması kaçınılmaz olur. Bu konu ile ilgili olarak biz büyüklerin nasıl bir tutum içerisinde olmamız gerektiğini bu yazımızda keşfedebilirsiniz.
Çocukların Evde Yalın Ayak Dolaşması Uygun Mudur?

Son Güncelleme: 17 Kasım, 2018

Çocukların evde yalın ayak dolaşmaları, anne ve babaların sürekli olarak karşı çıktıkları ve itiraz ettikleri bir durumdur. Bu yazımızda, yalın ayak dolaşmanın doğru olup olmadığını ve sürekli tekrarlanan bu duruma karşı doğru davranış şeklinin ne olabileceğini konu alıyoruz.

Soğuktan korunmak için üzerimize nasıl kıyafetler giyiyorsak, ayakkabı ve çorpalar da ayaklarımızı koruyarak hayatımızı kolaylaştırırlar. Çoğumuzun kolaylıkla fark edebileceği üzere, çocuklar genellikle eve geldiklerinde ayakkabı ve çoraplarını çıkarıp yalın ayak dolaşmaya isteklidirler. Bu sürekli olarak görülen bir durumdur ve açıklaması da oldukça basittir: ayaklarına giydikleri giyecekler onları sıkar ve rahat bir biçimde hareket edebilmelerini engeller.

Çocukların Evde Yalın Ayak Dolaşmasına İzin Vermek Uygun Bir Davranış Mıdır?

Bir plajda yalın ayak dolaşmak nasıl sağlıklı bir durumsa, ev içinde yalın ayak dolaşmak da o kadar sağlıklıdır. Aşağıda sizlere, çocukların evde yalın ayak dolaşmalarına izin vermenin neden doğru olduğuna ilişkin sebepleri sıralayacağız. Dikkat edin; doğru olduğunu düşündüğünüzün aksine, yalın ayak dolaşmak onların sağlığı için son derece olumludur!

1. Sağlıklı Bir Biçimde Büyüyen Ayaklar

Sık sık yalın ayak dolaşan insanlar, sürekli olarak ayakları ayakkabı içinde bulunan kişilere göre elbette daha sağlıklı ayaklara sahip olurlar. Ayakkabıların mantar ve bakteri oluşumu için mükemmel bir ortam sağladıkları göz ardı edilmemelidir. Çünkü ayakkabıların içinde sıcak, nemli ve karanlık bir ortam bulunmaktadır.

Sıkı bir ayakkabı çocukların küçük ayaklarını ve baş parmaklarını sıkar, ayrıca ciltlerini olumsuz yönde etkileyerek acılı enfeksiyonların oluşmasına yol açabilir.

2. Daha Güçlü Ayaklar

Çocuk ayakkabıyla yürüdüğünde ya da koştuğunda, ayaklarına zarar verebilecek dış etmenlerden korunacaktır. Ancak ayakkabısız dolaştıklarında ise ayaktaki bütün kemikler, kaslardaki yumuşak dokular, tendonlar ve bağlar bir takım etkilere maruz kalacaktır.

çıplak ayaklı çocuk

Çıplak ayakla dolaşmak bu bölgelerin güçlenmesine ve genel anlamda daha güçlü ayakların oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca bu durum, çocukların yürüyüş ve dengelerinin gelişmesine de faydalı olacaktır.

3. Daha İyi Bir Denge

Yalın ayak dolaşmak, çocukların vücut duruşlarının gelişmesi ve daha dengeli olmaları açısından faydalıdır. Uzmanlar, yalın ayak dolaşan çocukların başlarını daha dik bir biçimde tuttuklarını belirlemişlerdir.

Ayrıca, yalın ayak dolaşmak ayakların, ayak bileklerinin, bacakların, dizlerin, kalçanın, diz ardı kirişlerinin (hamstring) ve kalça kaslarının gelişmesine, güçlenmesine ve daha esnek olmalarına yardımcı olmaktadır. Vücudun tüm bu organlarının küçük yaşlarda geliştiği de göz ardı edilmemelidir.

Bunun nedeni, yalın ayak dolaşmak sayesinde çocukların yerdeki her detayı hissetmeleridir. Bu sayede çocukların, ayakları yer ile doğrudan temas içerisinde olacağından, kendi hareketlerini de buna göre düzenlemek durumunda kalmaları daha büyük bir olasılıktır.

4. Vücut Farkındalığının Artması

Ayakkabıları olmadan gezmek çocukların çevreleri ile doğrudan temas etmesini sağlayacağı gibi, aynı zamanda onların kendi vücutları ile ilgili farkındalıklarının yükselmesine de katkıda bulunacaktır. Yalın ayak olduklarında çocuklarda kaslar güçlenir, omurilik düzgün bir biçimde gelişir, vücut dengesi ve oryantasyonu olumlu yönde etkilenir. 

“Ayakkabıların mantar ve bakteri oluşumu için mükemmel bir ortam sağladıkları göz ardı edilmemelidir. Çünkü ayakkabıların içinde sıcak, nemli ve karanlık bir ortam bulunmaktadır.”

5. Duyuların Gelişmesi

Çocuklar ayakkabı ya da çorap giydiklerinde, üzerinde dolaştıkları yüzey nasıl olursa olsun hep aynı şekilde hissederler. Buna karşın yalın ayak olduklarında ise banyodaki soğuk zemin ya da bahçedeki çimler gibi farklı zeminleri kendilerine özel bir biçimde hissetme şansına sahip olurlar.

Çocuğunuza bu hisleri tecrübe etme şansını tanımanız, onun çevresine ilişkin gerçek anlamda bir farkındalık oluşturmasına önemli katkı sağlayacaktır.

6. Yürümeyi Öğrenmeye Yardımcı Olur

Şaşırtıcı bir biçimde ayakkabılar, çocukların yürümeyi öğrenmeleri konusunda çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Çocukların, içinde tabanlık bulunan ayakkabı kullandıklarında, yere rahat ve doğal bir biçimde basmaktansa öncelikle topuklarını yere vurarak yürüme olasılıkları yüksek olmaktadır. Ayrıca, sivri burunlu ayakkabılar ise çocukların parmakları üzerinde yükselip topukları havada olacak şekilde yürümelerine sebep olmaktadır.

Tüm bu ilave aksesuarlar ayakların yürüme yetisini geliştirmesi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle yürüme ve koşma konusunda hayati derecede önemi bulunan kasların zayıflamasına neden olmaktadır. Bunun aksine, yalın ayak yürümek ise çocukların hiçbir ekstra yardım olmadan yürümeyi öğrenmeleri için onlara eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

yürüyen bebek ayakları

7. Sinir Sistemini Geliştirir

Yalın ayak yürümek ayağın akupunktur noktalarının gelişmesine fayda sağlamakta, bu sayede de çocukların sinir ve damarlarının gelişimine katkıda bulunmuş olmaktadır. Genel anlamda yalın ayak gezmek, vücutta bulunan sinir sisteminin gelişmesine katkıda bulunur. Özellikle diyabet hastalarında bulunan varisli damarlar nedeniyle ortaya çıkan ağrıların, düzenli bir biçimde yalın ayak yürüyerek hafifletilebildiği ifade edilmektedir.

Sonuç olarak, eğer siz de bütün gün elinizde ayakkabılar ile çocuğunuzun arkasından koşturup duran anne ve baba grubunun bir üyesiyseniz, bu yöntemi bir an önce bırakmanız gerekmektedir. Çünkü çocukların ev içinde yalın ayak gezmeleri onlar için daha sağlıklıdır. Son olarak, eğer hava soğuksa onlara çorap giydirmeyi de sakın ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alfaro, V. (2018). Todo comienza por un paso. Un compendio de lo que necesitas saber para que tus pies sean tu mejor aliado. Editorial Planeta.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.