Emzirmeden Kaynaklanan 5 Sorun ve Çözümleri

Emzirme kaynaklı yaygın sorunlar ve çözümlerini bu yazımızda öğrenebilirsiniz.
Emzirmeden Kaynaklanan 5 Sorun ve Çözümleri

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Emzirmeden kaynaklanan temel sorunların nedenlerini bilmek, bunları önlemenize  yardımcı olabilir. Böylece bebeğinizi daha iyi besleyebilirsiniz.

Bebeğiniz için en iyi gıda, doğum sonrası vücudunuzun ürettiği süttür. Yeni doğmuş bebeğinizi emzirmek korku ve travma değil sakinlik ve huzur zamanı olmalıdır.

Bebeğinizi anne sütü ile beslemeyi seçmek mükemmel bir karardır, ancak emzirmeyi öğrenmek zor olabilir. Emzirmeden kaynaklanan problemler, bebeğin beslenme programını değiştirmenize ya da erken sütten kesmeye neden olabilir.

Aşağıdaki listede emzirmeye başlarken karşılaşabileceğiniz en yaygın sorunları göreceksiniz:

Emzirmeden Kaynaklanan Sorunlar

1. Meme ucunu kötü kavrama

Emzirmeden kaynaklanan en büyük sorunlardan biri meme ucunun zayıf tutulmasıdır.

Sorun: Bebek göğsü iyi ememez, çünkü meme ucunu sadece dudaklarıyla alır ve bu diğer sorunları da tetikler.

Çözüm: işaret parmağınızı ve orta parmaklarınızı kullanarak meme ucunu kavrayın ve yavaşça bebeğin ağzına götürün. Meme ucunun ve areolanın bir bölümünün çocuğun ağzının içinde olduğundan emin olmalısınız.

2. Anne sütünün bol veya zayıf miktarda üretimi

Sorun: doğumdan sonraki ilk aylarda, hormonal değişiklikler anne sütü üretimini arttırır veya azaltır.
Çözüm: bebeğin ihtiyacının, annenin süt üretimini düzenlemesine izin verin. Üretimin bol olduğunu düşündüğünüz zamanlar, bebeğe her beslenmede yalnızca bir meme vermeniz önerilir.

Bunun dışında, bebek her istediğinde meme verilmesi, anne sütü üretimini doğal olarak teşvik etmenin anahtarıdır.

emzirmeden kaynaklanan yaygın sorunlar

İpucu: Bebeğiniz için doğru miktarda anne sütü üretip üretmediğinizi nasıl anlayabilirsiniz? Çocuğunuzun bezini sık sık ve yaşına uygun olarak kirletip kirletmediğine bakarak bunu anlayabilirsiniz. Ayrıca düzgün şekilde kilo aldığından emin olmalısınız. Bu koşullar yerine getirilmişse, endişelenecek bir şey yoktur.

3. Bebeğin süt emmeyi istememesi

Sorun: Bebek emmeyi aşağıdaki nedenlerle reddedebilir.

  • Meme ucunun zayıf tutulması veya kötü duruş nedeniyle bebeğin rahatsız edici bir deneyim yaşaması.
  • Bebek daha önce biberonla beslenmiştir ve göğsünüzden süt çıkarmanın daha fazla çaba gerektirdiğini fark etmiştir.
  • Belki de cildinizde kullandığınız, parfüm veya losyon gibi ürünlerden kaynaklanan hoş olmayan bir koku veya tat almaktadır.

Çözüm: Göğsünüzde kozmetik ürünler kullanmaktan kaçının ve göğsünüzü bebeğinize sunmaya devam edin. Ayrıca şişe ve emzik kullanmayın. Sabırlı olun ve emzirme refleksini uyarmak için ihtiyaç duyduğu sürece bebeğinizi göğsünüzde tutun.

Emzirmeden kaynaklanan problemler bebeğin beslenme programını değiştirme veya erken sütten kesilme olasılığını artırır.

4. Meme ucunda çatlak ve yara

Sorun: Bu sık karşılaşılan sorunun nedeni, bebeğin memedeki kötü pozisyonu veya yanlış emme şelidir.

Çözüm: İkinizin de rahat hissedeceğiniz bir pozisyon bulana kadar farklı pozisyonlarda emzirmeyi deneyin. Sütün salınmasını kolaylaştırmak için emzirmeden önce bir göğsünüze ılık bez uygulamanız faydalı olacaktır. Böylece bebek emmeye başladığında daha az acı çekersiniz.

Ek olarak, meme ucunuz ve etrafına kendi sütünüzden birkaç damla sürebilir veya dokuyu eski haline getirmek ve daha fazla çatlamasını önlemek için kremler kullanabilirsiniz.

emzirmede karşılaşılan sorunlar

5. Mastitis

Sorun: etkilenen memede tıkalı bir süt kanalı vardır ya da her besleme arasında çok fazla zaman geçmektedir. Bu sıcak anne sütü, enfeksiyon üreten mikroplar için tercih edilen bir üreme alanıdır.

Mastitisin belirtileri: Söz konusu alan sıcak, sert, hassas, ağrılı ve kızarıktır. Ayrıca tıkanıklık söz konusudur.

Çözüm: Bu sorunun en iyi çözümü bebeğin sık sık emmesi olacaktır. Bu enfeksiyonun bebeğe zarar vermeyeceğini belirtmemiz gerek. Bu yüzden içiniz rahat bir şekilde emzirmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Doktorunuz antibiyotik reçete ederek enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Emzirmeden kaynaklanan sorunlar çok yaygındır. Bu yüzden cesaretinizi yitirmeyin.

Her rahatsızlığın, çoğu zaman hayal ettiğinizden daha kolay bir çözümü vardır. Sadece sabırlı ve iyimser olun yeter.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.