Meme Uçlarınızın Acıyıp Çatlamasını Önlemek

Meme Uçlarınızın Acıyıp Çatlamasını Önlemek

Son Güncelleme: 18 Kasım, 2018

Emzirme döneminde acı ve çatlakların pek çok sebebi olabilir. En yaygın nedeni duruş bozukluğudur ve bu, verimsiz emzirmeye neden olur.

Ağrılı, çatlamış meme uçları emziren anneler için çok yaygın bir sorundur. Bu problemin birçok nedeni olabilir, ama aynı zamanda tedavi ve önleme yolları da var.

Bu makalede, ağrılı ve çatlak meme uçları hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Emzirmeye başlamak, hiç şüphesiz anne ve çocuk arasındaki eşsiz bağı şekillendiren anlardan biridir. Ancak her şey toz pembe değildir.

Birçok zorluk, sizin ve bebeğinizin yaşamının bu dönemindeki büyüyü (hepsini olmasa da) alıp götürebiliyor.

En sık karşılaşılan sorunlardan biri emzirme sırasında veya sonrasında çatlak meme ve ağrıdır. Bu birçok nedenden dolayı olabilir.

Ağrılı ve çatlak meme ucunun nedenleri

  • Meme uçlarında veya süt kanallarında bir enfeksiyon. Şiddetli ateş eden ağrı hissederseniz ve bebeğinizi emzirirken fark edilir bir çaba göstermeniz gerekiyorsa, doktorunuzla konuşun. Enfeksiyon kaynağını tanımlamak ve doğru çözümü bulmak için genellikle bir önlem alırlar.
  • Geçici fizyolojik ağrı. Sütünüz ilk birkaç gün içinde yavaş yavaş gelecek. Bu, bebeğinizin beslenmek için ilk önce daha fazla bastırmaya ihtiyaç duyabileceği anlamına gelir. Günler geçtikçe, emzirme daha az acı verici hale gelmelidir.
  • Yanlış emzirme duruşu. Bebeğiniz düzgün bir şekilde tutunmasına izin veren bir pozisyonda değilse, yani ağzı meme ucunuzda ve areola kısmının bir parçasıysa, yanlış yerlere baskı yapmak çatlak cilde yol açabilir. Bu çok acı verici olabilir.
  • Bebeğinizi göğsünüzden çok çabuk almak. Dudaklarının köşesine parmağınızla hafifçe bastırın, içeri girsin ve bebeğinizi yavaşça alın.
  • İşlevsiz emzirme. Çocuğunuzda bir dil bağı veya kısa dilli frenulum varsa, emme mekanizması çok verimli olmayabilir. Bu emziren annelerde ağrıya neden olabilir.

Emzirmenin kendisinin acı verici olmamasının açıklığa kavuşturulması önemlidir. Anne sütü ile beslenirken hissedilen her türlü rahatsızlık, her şeyin yolunda olduğunu kontrol etmesi veya bir profesyonelden yardım alması gerektiğine dair bir işarettir.

Ağrılı ve çatlak meme ucu nasıl önlenir?

Bu vakalardaki en önemli şey bebeğinizin doğru şekilde baktığını kontrol etmektir. Bebeğiniz doğru pozisyonda ise ve uygun şekilde mandallanırsa, emzirmek hiç acı vermemelidir.

Yeni annelere bu sorunlarda yardımcı olmak konusunda uzman olan profesyoneller var. Onlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin.

başı ağrıyan anne ve bebeği

Memelerinizdeki süt miktarını herhangi bir zamanda düzenlemek için, en iyi şekilde emzirmek en iyisidir.

Bu sayede, en başından itibaren doğru miktarda süt üretecek ve meme uçlarınızın ağrıyıp çatlamasını önlemiş olacaksınız. Bir göğüs pompası da kullanabilirsiniz.

Emzirme pozisyonunuzda bir sorun varsa, daha etkili bir şekilde emzirme konusunda tavsiye isteyin.

Emzirmeyi savunan yardım kuruluşları, bu sorunlardan kaçınmak için çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. Bebeğinizin acısız tutunması için asimetrik kavrama ve yaslanma pozisyonu bu tavsiyelere dâhil.

Son olarak, meme uçlarınızdaki ağrı ve çatlama, dil bağından kaynaklanıyorsa, bebeğinizin zorluklarının giderilmesini telafi edecek bir pozisyon arayın.

Ağrılı, çatlak meme uçları önlenebilir mi?

Ağrılı meme uçları genelde emzirme problemlerinden kaynaklandığı için, cilt kremleri veya balsamları, oluşmadan önce önlemek amacıyla pek işe yaramaz. Ama eğer çatlak oluştuysa iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ancak şunu ne kadar tekrarlasak azdır: Emzirmeyi kendiniz ve bebeğiniz için rahat hale getirmeye yardımcı olmak için temel sorunları ele almak önemlidir. Bunu başlangıçtan yapmak en iyi korunma şeklidir ve tedaviden daha iyidir.

emziren anne

Etkili olduğu kanıtlanmış başka bir teknik, meme başı ve areola üzerine biraz zeytinyağı sürmek ve alanın nefes almasını sağlamaktır.

Geçmişte, ortak bir öneri de etkilenen bölgeye biraz bir anne sütü sürmekti. Bununla birlikte, bir bakteriyel enfeksiyon varsa, bu sadece sorunu daha da kötüleştirecektir.

Bu bölgeyi suyla yıkayın. Cildin doğal korunmasını kaldırabileceği için sabundan kaçının.

Son bir ipucu olarak, bebeğinizin hayatının ilk birkaç ayında emzirmenin temel olduğu her şeyden önce hatırlamaya değer. Emzirmeyi bırakmamak için elinizden geleni yapın

Burada bahsettiğimiz sorunlardan muzdaripseniz, sabırlı olun ve uzmanlardan yardım alın. Ağrınız birkaç gün içinde geçecektir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.