Tüm Zamanların En Sıra Dışı Doğum Kontrol Yöntemleri

Tüm Zamanların En Sıra Dışı Doğum Kontrol Yöntemleri

Son Güncelleme: 06 Eylül, 2018

Bir doğum kontrol yöntemi seçme ve kullanmadaki temel dezavantaj, büyük ölçüde kişinin bir rutini sürdürme isteğine dayanmaktadır. Birçok kadın doğum kontrol hapı almayı unutuyor ya da çok pahalı olduğu için kullanmak istemiyor. Prezervatif kullanımı her zaman tercih edilen yöntem değildir ve diğer kontraseptifler çok karmaşık olabilir.

Ancak insanların tarih boyunca kullandıkları yöntemler, günümüzde birçok çiftin fikrini değiştirecek. Eski günlerde, kontraseptifler şu anki kadar basit değildi. Esasen, bu yöntemlerin etkinliği bile şüpheliydi.

Bazı güvenilmez yöntemler, hatta bazı nahoş veya anlamsız şeylerden söz edebiliriz. Şimdi gelin tüm zamanların en sıra dışı doğum kontrol yöntemlerini öğrenerek biraz eğlenelim.

1. Çömelme ve Hapşırma

Antik Yunanistan’da, sevişme sonrasında hemen çömelmek gerektiğine inanıyorlardı. Bunun, spermin kadının rahmine girmesini önlediğini düşünüyorlardı. B unun üstüne bir de hapşırınca , görevi tamamladıklarına emin oluyorlardı.

2. Samur Testisleri

Orta Çağda kadınlar, istenmeyen gebeliklerden korunmak için bacaklarına samur testisi bağlardı. Gerçekçi bir kişi, partnerini bu önlemle gördüğünde havaya giremez tabi.

3. Demirci Suyu

Eski Yunanlılar, kadınlarına zehirli bir atığı içmelerini tavsiye ederdi. Bu, demircilerin demir dövdükten sonra kullandıkları aleti soğutmak için döktükleri suydu.

Kurşun içerdiği için bu suyun çok etkili bir kontraseptif olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, bu uygulamanın mide bulantısı, böbrek yetmezliği, nöbetler ve hatta ölüm gibi yan etkileri vardı.

doğum kontrol

4. Timsah Gübresi

Eski Mısırlılar çok akıllıydı. Vajinada bir çeşit bariyer olması hâlinde, hiçbir kadının hamile kalmayacağını fark ettikleri için aslında doğru yolda işe başlamışlardı. Bu, insanlık bilgisine kattıkları harika bir fikirdi.

Fakat spermin geçişini önlemek için bir engel olarak seçtikleri şey, timsah dışkısıydı. Zamanla, bal ekleyerek tekniği değiştirdiler.

5. Testis İnfüzyonu

16. yüzyıl Kanada’sında kunduz testisleri çok ince bir toz haline getirildi. Çok güçlü alkollü içecekler karışımı bu malzemeyle karıştırılırdı . Bu yöntemin, kadınların bacağına çakal testisleri bağlamak kadar etkili olduğunu söylüyorlardı. Ama bir başka etkisi daha vardı: Erkekler sarhoş oluyor ve pek aktif davranamıyorlardı.

6. Hayvan Bağırsakları

Bu orijinal prezervatifti. Bugün bildiğimiz farklı tür ve boyutlarda prezervatiflerden önce, erkekler hayvan bağırsaklarına başvurmak zorunda kalıyorlardı. Çok eski bir tarihsel kayıtta, domuz bağırsaklarından yapılan prezervatiflerin kullanıldığı bilgisi ortaya çıkarıldı. Ayrıca kullanımdan önce sıcak süt içine batırılması gerektiğinin vurgulandığı bir el kitabı da bulunmuştur.

7. Limon Kabuğu

Bu yöntem için yarım bir limon gerekiyordu. Limonun posası çıkarıldıktan sonra kabuğu, kadının vajinasına yerleştiriliyordu. Rahim boynunu kapatıyordu. Limon suyu ise çok güçlü bir spermisid idi.

8. Cıva

CIVA

900’lü yıllarda Çin’deki doğum kontrol uzmanları, kadınlara cıvada kızartılmış 16 iribaş yutmalarını tavsiye ediyordu. Bu ilişkiden hemen sonra yapılacaktı. Teknik, bir zehir görevi gördüğü için demirci suyuna benzer şekilde çalışıyordu.

Böylece, kadınlar doğum yapmamıştı. Esasen, çoğu kısırdı. Yan etkiler arasında karaciğer, böbrek ve başka organların hasar görmesi yanında ölüm de vardı.

9. Afyon

Antik Sumatra’da, haşhaşın basit bir çiçekten çok daha fazlası olduğu biliniyordu. Kadınlar, cinsel ilişki sırasında bu bitkinin kabuğunu bir zar olarak kullandılar. Aynı zamanda vajinalarına haşhaş çiçeği sokuyor ve bunun afyon içmek kadar etkili olduğunu düşünüyorlardı.Yöntemin etkinliği bilinmemektedir.

10. Coca Cola Duşu

Seks yaptıktan sonra bazı kadınlar bir meşrubattan oluşan vajinal bir duş kullanırdı. Coca Cola’daki şekerin sperm hücrelerini patlattığını söylüyorlardı. Bu haberden sonra, marka spermisidal vajinal duş olarak ün kazandı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.