Bebeğinizin Tırnaklarını İlk Defa Kesmek

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için doğru zaman ne zamandır? Birçok ebeveyn bunu yapmaya korkar. Ama bu yazımızda, ihtiyacınız olan tüm bilgiyi bulacaksınız.
Bebeğinizin Tırnaklarını İlk Defa Kesmek

Son Güncelleme: 27 Haziran, 2018

Bebeğinizin tırnaklarını ilk defa kesmekle ilgili birçok söylenti vardır.

Bazı insanlar tırnaklarını çok erken kesmenin bebeğinizin bazı durumlara ve hastalıklara maruz kalmasına sebep olabileceğini söyler. Öte yandan, bebeğinizin tırnaklarını kesmeye başlamak için kesin bir sınır yoktur.

Bebeklerin doğal olarak hassas bir cildi vardır. Dünyaya gelmeden önce, dokuz ay boyunca sıvı bir ortamda yaşarlar.

Bu durum, başta yumuşak ve kırılgan gözüken tırnakları için de geçerlidir.

Bununla birlikte, kesme işleminin daha kolay olması için tırnaklarının bir miktar sertleşmesini beklemek idealdir.

Öte yandan, bazı çocuklar, hamilelik süresi tam olarak dolduğunda dünyaya gelirler ve daha uzun tırnakları olabilir.

Bu da, çocuğun yanlışlıkla çizilmesi riskine yol açabilir. Bu gibi durumlarda, ebeveynlerin yeni doğan çocukların tırnaklarını dikkatle törpülemesi ya da kesmesi gerekir.

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek: başlamak için ne zaman doğru zamandır?

Bir bebek doğduğunda, tırnakları derilerine yapışık olabilir ve kesmeyi zor hale getirebilir. Çoğu ebeveyn, bebeklerinin tırnaklarını kesmek için doğduktan üç ya da dört ay sonrasına kadar beklerler.

Tırnakların etten ayrıldığını açıkça  görmediğiniz sürece, tırnak makası kullanmaktan kaçınmalısınız.

Başka bir seçenek de bebekler için özel olarak tasarlanmış bir tırnak makası kullanmaktır. Bu, olası çizilmeleri önlemenize ve sivri tırnak uçlarının giysilere takılmasını engellemenize yardımcı olur. Bebeklerin tırnakları şaşırtıcı bir biçimde sivri olabilir.

Dikkate alınması gereken başka bir nokta ise bebeğinizin tırnaklarını ne sıklıkta kesmeniz gerektiğidir. Bebeklerin tırnakları çok çabuk uzayabildiği için bir düzen oturtmak zor olabilir.

Yaklaşık olarak haftada iki kere tırnakları kesilmesi gerken çocuklar vardır. Yapabileceğiniz en iyi şey, tırnaklarının uzamasını takip etmektir. Bunun ayak tırnakları için de geçerli olduğunu unutmayın.

Yeni doğan bir bebeğin tırnakları nasıl kesilir?

Bir bebeğin tırnağını kesmek için en uygun zaman, çocuğun en çok rahatladığı zamandır. Bu, bir banyo ya da yemek sonrası ya da bebeğiniz uyurken olabilir.

Eğer çocuğunuzun sakin bir yapısı varsa, kucağınızda sakince otururken de tırnaklarını kesmeyi deneyebilirsiniz.

tırnağı kesilen bebek

İlk birkaç ayda, özel olarak tasarlanmış, küt uçlu tırnak makasları kullanmalısınız. Yara olmamasına dikkat ederek, makası tırnağa dik olarak tutun.

Herhangi bir kazayı önlemek için, bebeğinizin tırnaklarını keserken iyi bir aydınlatma olması size yardımcı olacaktır. Buna benzer olarak, herhangi bir ani hareket olmasına karşın bebeğinizin elini sıkıca tuttuğunuzdan da emin olun. Dikkatli bir şekilde tırnaklarını kesin.

Bebeklerin tırnakları başlarda yumuşak ve narindir. Bu yüzden, kesimini kolaylaştırması için tırnakların bir miktar sertleşmesini beklemek iyi olacaktır.

Yapılmaması gereken yaygın hatalar

  • Bebeğin tırnağını yuvarlak bir şekilde kesmek. Bir bebeğin tırnağı tam olarak düz kesilmelidir. Birçok sebebinin yanı sıra düz kesmek, batık tırnak oluşumunu da engeller.
  • Çok kısa kesmek. Bazı ebeveynler, tırnağın tam ete denk geldiği yere kadar kesme hatasını yapar. Bunu yapmak da, parmağın en hassas kısmını zedelenme ve enfeksiyon kapma ihtimaline maruz bırakır.
  • Tırnak makasını başka amaçlar için kullanmak. Bebeğinizin tırnak bakım araçlarını sadece amacına uygun olarak kullanın. Bu sayede temiz kalmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizin tırnaklarını ısırmak. Ebeveynler arasında tahmin edeceğinizden daha yaygın olan başka bir teknik ise bebeğin tırnaklarını ısırmak ya da çiğnemektir. Bazı anneler, tırnak makası kullanma korkusundan dolayı dişlerini kullanmayı seçmektedir ama bunu yapmak enfeksiyonlara yol açabilir.
  • Tırnakların kırılmasına izin vermek. Anne babaların, çocuklarının tırnaklarını kesme korkusunun başka bir sonucu da tırnakları uzamaya bırakmak ve doğal olarak kırılmasını beklemektir. Bu da bazen derin yırtılma ve kesiklere yol açarak çocukların kendini çizme riskine sebep olmaktadır.
bebeğin tırnağını kesmek

Tek parmaklı eldiven inancı

Çizilmeleri önlemek için bazı ebeveynler, bebeklerine tek parmaklı ya da normal eldivenler giydirmektedir.

Bu bir hatadır: Bu tarz bir aksesuar sadece bebeğinizi soğuktan korumak için kullanılmalıdır.

Bebeklerin ellerinin, dünyayla etkileşime geçmelerini sağlayan aracılar olduğunu unutmayın.

Dokunmak, bebeklerin emzirme sırasında annelerini tanımaları için çok önemlidir. Ayrıca bebekler, parmaklarını ağızlarına götürüp beslenme sırasında kullanacakları emme hareketinin pratiğini yapmış olurlar.

Bu yüzden, bebeklerin ellerini serbest bırakın ve bebeğinizin tırnaklarına özel bir özen gösterin.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.