Bebeğinizin Yatma Vakti İçin 5 İlginç İpucu

Bebeğinizin Yatma Vakti İçin 5 İlginç İpucu

Son Güncelleme: 05 Mart, 2018

Bir kadın hamileyken bebeğini uyutmanın ne kadar zor olacağını hayal bile edemez. Bebekler sadece ihtiyaçları olduğunda uyur. Yetişkinler olarak bebeklerimiz uyanıkken yapamadığımız diğer aktiviteleri yapmamıza imkân bulmak için, onlara belli uyku saatleri belirlemeye çalışırız.

Esasen bir bebeği uyutmak, anneliğin en karmaşık bölümlerinden biri olabilir ve dünyadaki tüm bebekler için geçerli bir talimat rehberi de yoktur. Fakat deneyebileceğiniz bazı teknikler vardır ve belki de bebeğinizin uyku zamanı konusunda işe yarayacak yöntemi bulabilirsiniz.

Uyku vaktinden önce beşiğine sıcak bir havlu koyun.

Bebeğiniz annesinin sıcak kollarından ayrılıp beşiğine konduğunda çarşafın soğukluğundan rahatsız olabilir. Bir ya da hatta iki yaşına gelene kadar bebeklerin üzerine battaniye örtmek iyi bir fikir değildir. İşte bu nedenle, bebekler için ”uyku tulumları” ve sıcak tutan pijamalar çok popüler hâle geldi.

Ama bebeğinizi beşiğine yatırmadan önce beşiğe kuru ve sıcak bir havlu koyup bir kaç dakika bekleyebilirsiniz. Böylece havluyu aldığınızda beşik sıcak kalacak ve küçüğünüz rahatlayıp daha iyi uyuyacaktır.   

uyuyan bebek

Zaman zaman rutininizi değiştirmek iyidir.

Çocuğu hep aynı ebeveynin yatırmaması iyi bir fikirdir, çünkü aksi hâlde çocuk diğer ebeveynin onu uyutmasını reddedecektir. Bu nedenle anne ve baba, bebeği sırayla yatırmalıdır. Bu sayede, biri meşgul olduğunda ve diğerinin bu görevi yapması gerektiğinde sorun çıkmaz.

Ayrıca anneler bebekleriyle daha çok zaman geçirme eğilimindedir. Bu yüzden aralarındaki bağ neredeyse kendiliğinden oluşuverir. Dolayısıyla, babanın bebekle etkileşime girmesi ve bağını güçlendirmesi için uyku vakti iyi bir fırsattır.

Sesinizin titreşimini kullanın.

Bebekler annelerinin sesine, ve daha doğmadan her gün onu dinlemeye alışkındır. Bu bakımdan başını göğsünüzde desteklediğiniz sırada bebeğin sesinizin titreşimlerini hissetmesi doğru olacaktır.
Bir şarkı söyleyebilir, onunla konuşabilir ya da mırıldanabilirsiniz. Sesinizin titreşimlerini ve göğsünüzdeki yansımasını hissetmek, bebeğin daha iyi uyumasını ve kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizin ne zaman uyuyacağına bakın.

Bir bebek kesin ve iyi belirlenmiş rutinleri izlemiyorsa, muhtemelen uyku düzenleri henüz yerleşmemiştir. Bebeğin kesin rutinlere ihtiyacı vardır, böylece kendini güvende hissedebilir ve her gün aynı zamanda kolayca uyuyabilir.

Her gece aynı uyku rutinini izlemelisiniz ve kendinize şu soruları sormalısınız: bebeğinizi çok erken ya da çok geç mi yatırıyorsunuz? Bir rutini izliyor musunuz yok her gün farklı bir şey mi yapıyorsunuz?

uyuyan esmer bebek

Bebeğinizin ihtiyaçları konusunda esnek olun.

Her gün aynı rutini izleseniz bile bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmeniz için biraz esnek davranmanız gereklidir. Bir gece bebeğinizi uyutmanıza yardımı olan şeyin ertesi gece işe yaramayabileceğini anlamalısınız. Bu nedenle çok farklı bir teknik uygulamanız gerekebilir.  

Esnek bir şekilde işe başlamalı ve rutininizi yavaş yavaş ayarlayarak sizin için en iyi olanı bulmalısınız. Bazen akşam yemeği vaktini değiştirmek, dinlenmeniz için yeterli olabilir.

İşte bunlar bebeğinizin gece daha iyi uyumasına yardımcı olabilecek birkaç ipucu. Fakat unutmayın ki, her bebek eşsizdir ve onların ihtiyaç ve ritmine uyum sağlamanız gerekir. Her şeyden önce, bebeğinizin iç saatini düzenleyin ki uyuma vaktinin ne zaman geldiğini bilsinler.

Asla istemedikleri takdirde uyumaya zorlamayın ya da yorgunluktan uykuya dalana kadar ağlamalarına izin vermeyin. Kendilerini güvende ve sakin hissetmeleri için size ve sıcaklığınıza ihtiyaçları var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.