Bebek Arabasında Bulundurulması Gerekenler

Bebek Arabasında Bulundurulması Gerekenler

Son Güncelleme: 13 Temmuz, 2018

Bu makalede bebek arabasına almanız gereken eşyalardan bahsedeceğiz. 

Çocuğunuza bakmak için gerekli olan tüm eşyaları alıp hazırlanmadan, evden bir bebekle çıkmak ciddi bir probleme dönüşebilir.

Bir bebeğin gelişi ile ilk defa anne baba olacaklar evden dışarı çıkmanın kendi içinde zorlukları olabileceğini unutmamalılar. Bu yüzden de bir bebek arabasında bulundurulması gerekenler bilinmeli ve unutulmamalıdır.

Bebek arabası modeline gelince, rahat ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir model olması çok önemli. Aşağıda bir bebek arabasında bulundurulması gerekenler listesini paylaşıyoruz.

Bebek arabasında bulundurulması gerekenler nelerdir? 

Bir şeyleri yanınıza almayı unuttuğunuz için üzülmeden, evin dışında bebeğinizle birlikte güzel zaman geçirmenize yardımcı olmak için sizlere en gerekli eşyalar listesi hazırladık. Hemen not alın!

 1. Bebek bezleri

Dışarı çıktığınız her zaman yanınıza fazladan bebek bezi almak son derece önemli. Hatta, evin dışarısında geçireceğiniz her bir saat için bir bebek bezi taşımalısınız. Hazırlıksız yakalanmaktansa yanınızda fazla bebek bezi olması daha iyidir.

 1. Su

Bebeğinizin susuz kalmaması için yanınızda daima bir şişe su veya anne sütü taşımalısınız. Minik yavrunuzun günün herhangi bir anında susayabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

 1. Katlanabilir bebek bezi değiştirme masası

Bu kullanılıp atılan ürünlerden değil. Bazı bebek arabaları kendinden katlanabilir bebek bezi değiştirme masası içeriyor. Kolay kullanımından dolayı harika bir seçenek.

 1. Islak mendil

Minik yavrunuzu temizleme konusunda ıslak mendiller kusursuz bir yardımcı. Bezini değiştirdikten veya bebeğiniz mamasını yerken yaşanabilecek kazalardan sonra son derece kullanışlı bir eşya.

bebek arabası
 1. Mendil

Eğer daha önceden de anne olduysanız, elinizin altında bir mendil bulundurmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. O yüzden bu listeye de almak istedik. Mendiller bebeğinizi temizlemede ve her türlü temizlik ihtiyacında işinize yarar. 

 1.  İç çamaşırı ve pantolonlar, eşofman altları 

Çocuklarda idrar kaçırma sık sık görülür. Bu yüzden yedek iç çamaşırı, pantolon veya eşofman altı taşımanız son derece önemli. Ama üzülmeyin, bebeğin boyutları düşünülecek olursa bu eşyalar pek de fazla yer kaplamayacaktır.

 1. Yedek emzik 

Eğer çocuğunuz biraz gerginse, dışarı çıkarken yedek bir emzik almanızı tavsiye ederiz. Bebeğiniz emziğini yere düşürebilir, bu yüzden bir yedek bulundurmakta fayda var. 

“Evin dışarısında geçireceğiniz her bir saat için bir bebek bezi taşımalısınız.”

 1. Dezenfekte jel

Bu, ebeveynlerin kendisi için taşıması gereken bir eşya. Dezenfekte jel gittiğiniz her yerde ellerinizi temizlemenize yarıyor. Aynı zamanda bebeğinizin bezini değiştirmeden önce ve sonra kullanmak için de ideal.

 1. Kirli bebek bezleri için çanta

Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra kirli bezler için plastik torbalar çok kullanışlı. Ki bu torbalar çok yer de kaplamıyor.

 1. Yiyecek

Yanınızda her zaman bebek için yiyecek bir şeyler bulundurun. Unutmayın, bebekler herhangi bir yerde ve zamanda acıkabilirler. Küçük bir kaşık da almayı unutmayın.

Daha fazlası 

 1. Pişik kremi

Bebekler hassas ciltlerinde meydana gelebilecek kızarıklık, tahriş ve pişikler için özel kremlere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden pişik kremleri bebek arabasında bulundurulması gerekenler arasında çok önemli bir yere sahip.

 1. Güneş kremi

Eğer hava güneşliyse ve açık havada uzun zaman geçirmeyi planlıyorsanız, güneş kremi hayati derecede önemli. Bu ürün bebeğinizin hassas cildini korumanıza yardımcı olur. 

 1. Oyuncak veya boyama kitapları 

Bir başka tavsiye de çocuğunuz için bir oyuncak taşımak. Hatta, çocuğunuzu dışarıda eğlendirmek ve sakinleştirmek için yanınıza boyama kitapları da alabilirsiniz. 

 1. Sıcak tutacak kıyafetler 

Eğer açık havada uzun süre kalmayı planlıyorsanız, havanın değişmesi ihtimaline karşı bebek arabasında sıcak tutacak kıyafetler de bulundurmalısınız. 

 1. Süt şişesi

Eğer emzirmeyi planlamıyorsanız süt şişesi de mutlaka bulundurmanız gereken eşyalardan. Yalnız sütü önceden hazırlamayın çünkü süt en fazla 3 saat beklemelidir.

İsterseniz süt şişesini su ile ve bir başka şişeyi de süt tozu ile doldurabilir, dışarıdayken bunları karıştırabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu karışımı bebek acıktığında hazırlamak.

 1. Önlük

Son olarak, bebeğiniz için önlük taşımayı unutmayın. Nerede olursanız olun, önlükler bebeğinizin mama yerken kıyafetlerinin kirlenmesini önler. 

bebek arabası ve anne

Bebek arabası çantası nasıl olmalı? 

Çanta hem pratik kullanımlı olmalı hem de tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeli. Aşağıda da bebek arabanıza ideal çantayı bulmanız için öneriler veriyoruz:

 • İç astarı su geçirmez olmalı.
 • Organize edebilmek için çantanın içinde çeşitli boylarda gözler olmalı. 
 • Çantayı bebek arabasına asabilmeniz için kancaları olmalı. 
 • Gerektiğinde omzunuza asabilmeniz için rahat kullanımlı askıları olmalı. 
 • Çift taraflı ve yıkanabilir olmalı. 

Görebileceğiniz gibi, bebek arabasındaki çantada bulundurulması gereken pek çok eşya var. Hazırlıklı olmak her zaman daha iyi. Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için organize olun!


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.