Bebeklerin Ağlamasının 6 Nedeni

Bebekler hislerini, ihtiyaç ve isteklerini bize ağlayarak bildirir. Bebeğinizin neden ağladığını anlamak, onu yatıştırmanıza yardımcı olacaktır.
Bebeklerin Ağlamasının 6 Nedeni

Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2018

Yeni annelerin ve babaların çoğu, bebeklerinin neden ağladığını bilmek ister, özellikle de çocuk ağlamayı bırakmıyorsa.

Yeni doğmuş bir bebekle birkaç hafta yaşadıktan sonra, neredeyse tüm ebeveynler endişelenir ve bebeğinin ağlamasının nedenini anlamak ister.

Ancak bebekler için ağlamak tamamen normaldir. Ağlamak yeni doğanların iletişim kurma şeklidir. İstek ve ihtiyaçlarını ifade etmelerini sağlar.

Bebeklerin ağlamaları, ebeveynlerinin sıkıntı içinde olduklarında veya bir şey onları rahatsız ettikleri zaman haberdar olmalarını sağlar.

Bebeklerin ağlamasının nedenleri

Ailenin en yeni üyesi için her gün bir ila üç saat arasında ağlamak normaldir.

Bebeklerin ağlayarak ebeveynleriyle iletişim kurma ihtiyacı duymasının birçok nedeni vardır.

Aşağıda, bebeklerin ağlamasının birkaç nedenini ele alacağız.

1. Açlık

Açlık genellikle ebeveynlerin bebeklerinin ağladığını duyduklarında düşündükleri ilk şeydir. Ve yanlış düşünmüyorlar: Bu, bebeklerin ağlamasının ana nedenlerinden biridir.

Bebeğinizin yemek yemek için hazır olup olmadığından emin olmanın bir yolu da parmaklarını veya başka nesneleri ağzına koymaya çalışıyor mu diye bakmaktır.

parmak ısıran bebek


2. Bezini ıslatmış olabilir

Kirli bir bebek bezi bebekler için rahatsızlık nedeni olabilir. Rahatsız edici bir histir bu.

Bununla birlikte, bu sorunun tespit edilmesi kolaydır. Bebeğinizin yeni bir bebek bezine ihtiyacı olduğunu bezin kokusundan anlayabileceksiniz.

3. Yorgundur

Yorgunluk, bebekleri huysuz ve huzursuz yapar. Yenidoğanların gün boyunca birkaç kez uyumaları gerekir. Şekerleme sürelerine uyum göstererek onları her gece doğru zamanda yatırmak önemlidir.

Birçok ebeveyn, bebeklerini kollarında sallamanın, onları uyutmanın en iyi yolu olduğunu düşünüyor. Ancak bazı bebekler, anne babasının kucağında daha geç uyuyabilir.

Genellikle bebeğinizi beşiğine yatırmak en iyisidir.

Bebeğinizin yorulup huysuzlaşmasına izin vermemek için, uykusunun gelmeye başladığını gösteren işaretlere dikkat edin. Çocuğunuz sık sık esnemeye başladığında, size yatma zamanının geldiğini söylüyordur.

4. Cildi çok sıcak veya soğuktur

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, yenidoğanlar da sıcaklıkta farklılıklar hissedilebilir. Onları soğuğa karşı iyi bir şekilde tutmak önemli olsa da, aşırı ısındığında rahatsızlık hissedeceklerdir.

Bir yetişkin olarak, sıcaklığı tespit etmek kolaydır. Yenidoğanlar odadaki yetişkinlere göre bir iki kat daha fazla kıyafet giymelidir.

Bebeklerin ağlamasının bir başka nedeni, çok sıcak veya soğuk bir şeye dokunmaktır. Örneğin, bebek bezini değiştirip temizlerken, kullandığınız nemli havlunun çok soğuk olmadığından emin olun.

Bebeğinizi beslerken, süt veya yiyeceklerinin fazla sıcak olmadığından emin olun.

“Ailenin en yeni üyesi için her gün bir ila üç saat arasında ağlamak normaldir”

5. İlgi görmek istiyordur

Doğdukları andan itibaren, bebekler ilgi odağı haline gelir. Bazen, bir bebek ağladığında, bunun nedeni sadece ebeveynlerinin ilgisini istemesi olabilir.

Bebeğiniz bir süre onlarla oynamanızı ya da onları kucağınıza alıp yürüyüşe çıkmanızı isteyebilir.

ağlayan yenidoğanı öpen anne

Ağlamaması için bebeğinizi meşgul tutmak, karmaşık ve yorucu bir görev olabilir.

Bebekler oynamaktan da bıkabilir. Ve ne zaman duracağını bilmek önemlidir, böylece tekrar ağlamaya başlamazlar.

6. Bir şey acı veriyordur

Bebekler ayrıca ağrı veya rahatsızlık duyuyorlarsa ağlarlar. İlk birkaç ay ve yıl boyunca, bebekler, özellikle ateş ve mide rahatsızlıkları gibi bazı hastalıklara karşı hassastır.

Küçüklerde mide ağrısının ana nedenlerinden biri laktoz intoleransı olabilir.

Tabii ki, eğer küçüğünüz ağlamaya devam ederse ve neden yukarıda belirtilenlerden biri değilse, bir uzmanı görmek en iyisidir.

Sürekli ağlama, yeni doğmuş bebeklerde daha ciddi sorunların bir göstergesi olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.