Bir Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?

Bir Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?

Son Güncelleme: 10 Kasım, 2018

Bir bebek odası nasıl olmalı ve insana nasıl hissettirmelidir? Çocuğunuzun gelişi yaklaştıkça bu sorunun cevabı daha fazla önem taşır. Bazı ipucu ve tavsiyeleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Bir anne hamile olduğunu anladığı an, kafası düşüncelerle dolar. Bunlardan biri, tüm evi küçük bir bireyin gelişine mümkün olduğunca hazır hale getirmektir.

Eğer siz de bir bebek bekliyorsanız, muhtemelen bebeğinizin odasının nasıl görünmesi ve dekore edilmesi gerektiğini merak ediyorsunuzdur.

Size aşağıda vereceğimiz önerileri kullanarak, odayı bebeğinizi ağırlamak için mükemmel bir yer haline getirebilirsiniz. Ayrıca onlara hak ettikleri sıcaklık ve sakinliği de sunmuş olursunuz.

“İşlevsellik, güzel görünmekten daha iyidir. Çünkü hep işe yarayanlar kullanılır”

-Ray Eames-

Bebek odası nasıl olmalı?

Bebek odasının işlevini yerine getirebilmesi için; evin iyi havalanan, güneş alan, çok soğuk veya çok sıcak olmayan bir yeri seçilmelidir. Aynı zamanda ebeveyn odasının da yakınında olmalıdır.

Bu gereksinimleri yerine getiren bir oda seçmelisiniz. Bunun nedeni, bebeğinizin sadece hayatının ilk birkaç ayını orada geçirecek olması değil; aynı zamanda yürümeyi ve oynamayı da orada öğrenecek olmasıdır.

bebek odası

Aydınlatma

Bir bebek odası, sıcak ve misafirperver olması için mümkünse doğal ışık almalıdır. Bunun için açık tonlarda ve çok ağır olmayan, ışığın içeri girmesini sağlayan perdeler seçmelisiniz.

Yapay ışık kullanmaktan başka bir çareniz yoksa da, sıcak ampulleri seçin. Floresan veya halojen olanlardan kaçının.

Bebek odasının duvarları

Odayı mobilya ve diğer eşyalarla dekore etmeye başlamadan önce, hangi renge boyatmak istediğinizi seçmeniz gerekecek. Diğer bir soru ise, duvarları dekore edip etmeyeceğinizdir.

Bir bebek odasındaki ana renkler daima sıcak veya pastel renkler olmalıdır. Popüler renkler; klasik pembe, mavi, bej ve açık yeşildir.

Duvarları çizimler, harfler veya şekillerle dekore etmeden önce, çocuğunuzun biraz büyümesini bekleyebilirsiniz. Bunu belki de iki yıl sonra, yaratıcılığını geliştirmeye başlayacağı zaman yapmanız daha doğru olacaktır.

Ayrıca toksik olmayan ve temizlenebilir iyi bir boya seçmek de çok önemlidir.

Zemin

Bebeğinizin odası, sadece hayatının ilk birkaç ayına değil, daha sonraki büyüme ve gelişme aşamalarına da uygun olmalıdır.

Bu nedenle, kolayca temizleyebileceğiniz, uzun ömürlü ve aynı zamanda darbelere karşı dayanıklı bir zemin aramanız gerekecek. Çünkü çocuğunuz kısa zaman içinde etrafta gezinip etrafa bir şeyler fırlatmaya başlayacak.

Yıkanamayan halı ve kilimlerden kaçının. Bu şekilde çocuğu enfeksiyonlara maruz bırakmaktan kaçınmış olursunuz.

odasında oynayan bir kız

Sade mobilyalarla döşenmiş bir bebek odası

Herkesin farklı zevklere sahip olduğu doğrudur, ancak odanın bol miktarda mobilya ile doldurulmasına gerek olmadığını da bilmek gerekir. Oda, çok fazla mobilya ve diğer nesneler olmaksızın pratik, rahat ve basit olmalıdır.

Başlangıçta muhtemelen bir beşik, alt değiştirme masası ve kıyafetleri için bir şifonyer veya çekmece yeterli olacaktır. Çocuklar büyüdükçe masası, oyuncakları, karalama tahtası ve öğretici oyunları için daha fazla alana ihtiyaçları olur.

Yeni mobilyaların malzemesi de ebeveynlerin karar vermesi gereken bir diğer şeydir. Ancak bebek için toksik olabilecek vernik veya boya içeren mobilyalardan kaçınmak her zaman için tavsiye edilir.

Çok fonksiyonlu mobilyaları seçmek çok pratik ve yerinde bir karar olacaktır. Çünkü bu, alandan ve paradan tasarruf etmenin iyi bir yoludur. Örneğin, içinde depolama alanı olan bir alt değiştirici kullanabilir veya kolayca yatağa dönüştürülebilen bir beşik seçebilirsiniz.

Kumaşlar

Kilim ve yorganlar, mümkünse pamuk gibi kolayca yıkanabilen doğal liflerden yapılmalı, odaya ferahlık ve sıcaklık getirmeli ve çocuğa alerji yapabilecek bir malzemeden üretilmemelidir.

Bebek odası her zaman onlara huzur ve dinginlik getirmelidir. Bu yüzden ağır kumaşlar ve abartılı bir dekorasyondan kaçınılmalıdır.

“Her şey mümkün olan en basit şekilde yapılmalı, daha basit bir şekilde değil”

-Albert Einstein-

Albert Einstein’ın yukarıda belirttiği gibi, basitliği tercih etmek her zaman için iyi bir seçimdir. Bu, gereksiz harcamaları önler ve bebeğinizin gelecekteki hayatında ihtiyaç duyacağı şeyler için para biriktirmenizi sağlar.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.