Çocuğunuza Okumayı Sevdirmek İçin Yapabilecekleriniz

Çocuğunuza Okumayı Sevdirmek İçin Yapabilecekleriniz

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Bir anne olarak çocuğunuza okumayı sevdirmek için ne yapabileceğinizi hiç merak ettiniz mi?

Dilin önemini anlamalarını ve öğrenmelerini nasıl sağlayabiliriz? Daha çok hikâye ve kitap okumak, kütüphaneye gitmek istemeleri için ne yapabiliriz?

Güzel haberlerimiz var çünkü sizinki de dahil olmak üzere tüm evlerde bir çocuğun yazma, okuma ve iletişim sanatına olan ilgisini arttırmanın farklı yolları var.

Okumanın önemi yadsınamaz. Okuldaki başarı, iyi bir kelime dağarcığının gelişimi, eleştirel düşünme, yazma becerileri ve sosyal gelişim hep okumakla ilişkilidir.

Yazmayı ve okumayı sevmek, diğer şeylerin yanı sıra, empati ve sosyal adalete olan ilgiyi teşvik eder. Bu ise insan çatışmaları, kökenlerimiz, köklerimiz ve sorunlarımızla ilgili olası çözümler hakkında okuma yoluyla gelişecektir.

Küçük yaşlardan itibaren bilgisayar, tablet, akıllı telefon veya elektronik oyunların önünde saatler geçirmiş bir çocuk için yazma ve okuma sevgisi geliştirmek çok zor olabilir.

Bu cihazlar, çocuklarda iyi okuma ve yazma alışkanlıkları geliştirmeye neredeyse hiçbir zaman yardımcı olmaz.

çocuklara okumayı sevdirmek

Çocuğunuza okumayı sevdirmek için ne yapabilirsiniz?

Konuşun ve onları dinleyin

Çocuğunuzla, düşüncelerini ve hayal güçlerini sorgulayan ve anlamlı olan konuşmalar yapın. Onlarla ilgilendiğini bildiğiniz şeyler hakkında konuşun ve anlattıklarını kesintisiz olarak dinleyin.

Sohbete bir iki yeni kelime ekleyerek söyledikleri şeyler hakkında detay verin. Bir konu hakkında gördüklerini veya duyduklarını araştırmak, hatırlamak, düşünmek ve bilgilerini genişletmek için onlara meydan okuyun.

Tavsiye isteyin

Çocuğunuzun öğretmenine, çocuğunuzun okulda en çok hangi kitaplardan hoşlandığını sorun. Alternatif olarak, kütüphaneciden çocuğunuzun yaşına uygun kitaplar isteyin. Sadece hikayeler değil şiir, şarkı, çizgi roman ve haritalar da bulmaya çalışın.

Çocuğunuzu sesler ve kelimelerle eğlenmeye davet edin

Dilin seslerini keşfedin. Tekerlemeler, değişiklik yapılmış kelimeler, belirli seslerin eklenmesini içeren bağlayan oyunlar önerin.

Alfabeyle ilgili etkinlikler yapın

Alfabeyle eğlenmek için destek olarak kullanabileceğiniz bazı kaynaklar: kitaplar, mıknatıs harfler, bloklar ve bulmacalar, kartlar.

Evin farklı bölümlerinde, çeşitli stil ve temalarda kitaplar olduğundan emin olun.

Bol miktarda yazı materyali bulundurun

Çocukların ayrıca yazma becerilerini geliştirmek için eldeki materyallere sahip olmaları gerekir. Kalemler, boyalar, keçeli kalemleri kağıt,zarf ve defter ile taşınabilir tahta gibi malzemeler bulundurun.

“Uzaklara gitmek için kitaptan daha iyi bir gemi yok.”

–Emily Dickinson, Amerikalı Şair–

Kitapların nasıl işlediğini ve nasıl yapıldığını açıklayın

okumayı sevdirmek

Çocuğunuza kitap, dergi veya diğer yazılı materyalleri tanıtıp okurken, kitapların nasıl basıldığını ve düzenlendiğini öğrenmelerine yardımcı olun.

Okudukları sırada kelimeleri gösterin. Çocuğunuza resimler ve metin arasındaki farkları gösterin. Kitabın kılıfı gibi farklı bölümlerini açıklayın.

Çocuklarınıza kitap okuyarak bir duygu dünyası yaratın

Yüksek sesli günlük okuma rutini sayesinde çocuklar okumayı ve yazmayı sevmeye başlayacaktır. Bu anlar küçük çocuğunuz için unutulmaz olabilir.

Hayvan sesleri yapın ve okudukları hikaye için coşku gösterin. Çocuğunuza okumayı sevdirmek için bir araç olarak çağırışımlı görüntüler oluşturmaya başlayın.

İlerleme yavaş olabilir, çocuğunuza baskı yapmayın

Çocuğunuza bir “mucize” programı kullanarak okumayı dirmek için uğraşmak akıllıca değildir. Bu sadece okumaya karşı bir isteksizlik yaratacaktır, çünkü çocuk henüz nörolojik olarak bu becerileri geliştirmeye hazır değildir.

İnteraktif kitaplar okul öncesi çağındaki çocuklar için mükemmeldir. Bu kitaplar sesli olabilir veya döndürülmesi gereken bir ok gibi hareketli nesneler içerebilir.

Çocuklara kitap sevgisi vermek ve okumayı sevdirmek için bu tür kitaplar harikadır. Çocuğunuz isterse aynı hikayeyi birçok kez tekrarlayabilirsiniz.

Çocuğunuza okumayı sevdirmek istiyorsanız, doğum günlerinde ve özel günlerde ona kitap hediye edin. Ayrıca evinizde yaşları ve ilgilerine uygun kitaplarla dolu küçük bir kütüphane oluşturabilirsiniz.

Bunu yapmak, mükemmel bir hediye olabileceğini göreceklerinden, kitapların bir ödül olduğuna dair başka bir zihinsel imaj yaratacaktır. Aksi halde, kitapları yalnızca zorunlu okul çalışmaları ile ilişkilendirirler.  İlginizi çekebilir ...

3 – 5 Yaş Arası Çocuklar İçin Oyunlar
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
3 – 5 Yaş Arası Çocuklar İçin Oyunlar

Bu yazıda, çocukların büyümelerini ve gelişimlerini desteklemeye yardımcı olacak oyunların bir listesini sunuyoruz. Bu oyunlar aynı zamanda eğlendi...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.