Çocuğunuzun Sözünüzü Dinlemesi İçin 5 Altın Kural

Çocuğunuzun Sözünüzü Dinlemesi İçin 5 Altın Kural

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2018

Zaman gelir anne ve babalar çocuklarının sözlerini nasıl dinleyecekleri bilemedikleri için bu konuda kara kara düşünürler. Çocuklarının sözlerini dinlememesi, anne ve babalar için bazen gerçekten de sinir bozucu bir hal alabilir.

Anne ve babalar sıklıkla, çocuklarının onların sözünü dinlemeleri ve isteklerine itaat etmelerini sağlama konusunda profesyonellerin yol göstermelerine ihtiyaç duyarlar. Ancak aslında çocuklar, itaat etmek için emirlere değil onları anlamaya ve gerçekten kendilerine değer verildiğini hissetmeye ihtiyaç duyarlar.

Ev içerisinde disiplini sağlama konusu kimi zaman sinir bozucu ve hatta tatsız bir hal alabilir. Yine de disiplinin sağlanması doğru bir ebeveynlik için hayati öneme sahip bir konudur. 18 ila 24 ay aralığından itibaren çocuklar anne ve babalarının otoritesinin farkına varmaya, bu kavramı anlamaya ve saygı duymaya başlarlar. Otoritelerine saygı duyulması ise ancak anne ve babanın çocukların kendilerini hiç bir zaman kötü hissetmemelerini sağlayabilmeleri ile gerçekleşebilir.

Çocukların söz dinlemeleri akıl, sezgi ve yaratıcılık gerektiren özelliklerle sağlanabilir. Ayrıca disiplin, bir sevgi atmosferi içinde sağlanmaya çalışılmalıdır. Bu aşamada çocukların farkına varmaları gereken en önemli konu, yaptıkları her şeyin olumlu ya da olumsuz sonuçlarının olacağını anlamalarıdır. Yani çocukların, farklı davranışların kimi hoş kimi ise pek de hoş olmayan farklı  sonuçlarının olduğunu anlamaları gerekmektedir.

yeşil tokalı kız çocuk

Mola Zamanını Onunla Birlikte Geçirin

Mola zamanı (ara verme zamanı) çocuğu bir odada yalnız başına bırakıp daha ötesini düşünmemek anlamına gelmez. Eğer mola zamanını bu şekilde harcarsanız, bunun sonucunda çocuk sadece kendini terk edilmiş hisseder ve duygularının bir önemi olmadığını düşünür. Eğer çocuğunuz sözünüzü dinlemiyorsa bunun sonucunda mola cezası verebilirsiniz. Ancak bu süreçte onun yanında olmalı ve böylece onun yaptığı hareketin olumsuz sonuçlarının farkına varmasını sağlamalısınız. Ayrıca doğru davranış şeklinde, bu tip bir davranışın sonuçlarının neler olabileceği de öğretilmeli, bunun yanında eğer gerekli olursa sakinleşmesi için çocuğa yardımcı olunmalıdır.

Örnek Hareketlerde Bulunun

Çocuğun öğrenmesini istediğiniz davranış şeklini sizin de uygulamanız ve ona uygun bir model olmanız çok önemlidir. Eğer çocuğunuzun daha nazik olmasını istiyorsanız siz de nazik olun. Eğer kardeşine karşı agresif tutumlar sergilememesini istiyorsanız, sizin de ne çocuklara, ne diğer insanlara ne de kendinize karşı agresif olmamanız gerekmektedir.

İyi Davranışlarını Övün

Çocukların olumlu davranışlarını övmek onların bu şekilde davranmalarının ne kadar önemli olduğunu göstermenin iyi bir yoludur. Bu şekilde çocuklar, iyi davranışlarının ne kadar değerli olduğunu anlayacak ve gelecekte de daha iyi davranışlar sergileme eğiliminde olacaklardır.

Olumlu davranışlarla ilgili bu tavsiyeyle onu ödüllendirin demek istemiyoruz (çünkü ödül yöntemi çok fazla kullanıldığında bencillik hissini körükler). Ancak bu aşamada benimsenecek en iyi yöntem, bir çok olumlu davranışının sonucu olarak onu pozitif bir takım aile faaliyetleri ile ödüllendirmek olacaktır. Bir puanlama sistemi kurabilirsiniz ya da çocuğunuz misketlerle bir cam kavanozu doldurmaya çalışabilir… Kavanoz dolduğunda plaja gitmek ya da parkta dondurma yemek gibi ailece yapabileceğiniz aktivitelerden birini seçebilir.

bağıran çocuk

Yolunda Gitmeyen Bir Şeylerin Olup Olmadığını Düşünün

Eğer çocuğunuz söz dinlememe konusunda ciddi sorunlar çıkarıyor ve aşırı isyankar ise yolunda gitmeyen bir şeylerin olması olasıdır. Çocuk yolunda gitmeyen bu şeyleri size göstermeye çalışıyor olabilir. Belki de dikkat etmeniz gereken bazı detaylar; çocuğun yeterli beslenip beslenmediği, yeterince dinlenip dinlenemediği, çok stres dolu bir programının olup olmadığı ya da duygusal anlamda üzülmesine yol açacak aile içi bir takım sorunların yaşanıp yaşanmadığıdır… Bu soruların cevaplarını araştırarak neler olduğu ve bunların nasıl çözülebileceği hakkında düşünebilirsiniz. Aynı zamanda, bir çocuğun körü körüne kendisine söylenenlere itaat etmesi gerektiğini düşünmeden önce, çözülmesi gereken bazı duygusal problemleri olup olmadığını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Çocukların duygusal anlamda problemleri olmadığında davranışları da fark edilir oranda olumlu yönde gelişecektir.

Ondan Ne Beklediğinizi Söyleyin

Çoğu zaman çocuklar onlardan tam olarak ne beklendiğini bilmedikleri için söz dinlemezler (hatta söz dinlemediklerini bile farkında olmayabilirler). Bu nedenle çocukların, davranışları konusunda bilgilendirilmeye, neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmeye ihtiyaçları bulunmaktadır.

Eğer doğru olmayan bir şey yapıyorlarsa, onlara doğru davranışın ne olduğunu açık bir biçimde göstermeli ve bu şekilde davranmamaları durumunda olumsuz sonuçların neler olacağını söylemelisiniz (Elbette olumlu davranışlarının sonuçlarından da bahsetmelisiniz). Çoğu kez doğal sonuçların gösterilmesi çocukların onlar için en iyinin ne olduğunu öğrenmeleri ve gelecek sefer söz dinlemeleri açısından oldukça faydalı bir yöntemdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.