Çocukların Karanlıkta Uyuması Neden Daha İyidir?

Çocukların Karanlıkta Uyuması Neden Daha İyidir?

Son Güncelleme: 29 Nisan, 2018

Bebeklerin ve çocukların uyku döngüleri her zaman ebeveynler için bir ikilemdir. Aydınlatma sorunu özellikle önemli bir sorundur. Hafif ışık ya da karanlık? Çocuğunuzun iyi bir gece uykusu çekmesi için en iyi seçenek hangisidir? Bilimin bu konuda sunduğu bir görüş var. Görünüşe göre çocuklar için karanlıkta uyumak daha uygun.

Şimdi,şu soruyu sormaya değer, ideal uyku durumunu nasıl oluştururuz? İlk olarak, bir çocuğun uykusunun kahramanı Melatonin denilen bir hormondur. Çalışmalara göre bu hormon sadece tam karanlık olduğunda üretilir.

Bu nedenle, araştırmacılar, çocuklarımızın evde uykusunun rahatsız edilmesine kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini tavsiye ediyor. Bir çocuğun uykusunu olumsuz yönde etkileyebilecek faktörlerden bazıları şunlardır: Televizyon ve bilgisayarların açılması, dijital saatlerden ve lambalardan gelen ışık.

Bu konuda akademisyenler kararlı ve çocuklar için daha iyi uyumak ve düzgün bir şekilde gelişmek için dikkate alınması gereken birkaç ipucunda ısrar ediyorlar. Aşağıdaki verilere dikkat edin. Bu ipuçlarını uygulamak, evde herkes için uyku kalitesini artırabilir.

Çocuklarınızın karanlık bir odada uyumaları için sebepler

oyuncak fil ve uyuyan çocuk

Ana ışık veya küçük bir yan ışık olsun, sonuçlar aynıdır. Nature dergisinde yayınlanan bir çalışma, miyop vakalarındaki artışla uyku sırasında ışıklandırmayı birbirine bağlar. Bu çalışmanın gerçekleştirilebilmesi için 479 çocuğa anket uygulanmış ve sonuçlar kesinleşmiştir.

Araştırmanın hipotezi, hayatın ilk yıllarında gözün hala gelişmekte olduğunu ve ışığa karşı daha savunmasız hale geldiğini ileri sürdü. Başka bir rapor da bu faktörün bebeğin sirkadiyen ritmini değiştirebileceğini göstermektedir.

Öte yandan, bilim adamları çocukların karanlıkta yattıkları zaman vücutlarının daha fazla miktarda melatonin ürettiğini düşünüyor. Uyku döngülerinin korunmasından sorumlu olan bir hormondur bu. Bir çocuk yeterince melatonin üretmediğinde, bu uyku bozukluklarına yol açar.

Karanlıkta dinlenmeleri için uyku rutinleri

beyaz tüyler ve uyuyan bebek

Çocuğunuzu en iyi şekilde dinlendirmek için en iyi seçeneklerden biri uyku rutini oluşturmaktır. Bu nasıl yapılır? Çok basit, her gece çocuğun uyku vakti olduğunu anlamasını sağlayacak bir şablon oluşturun ve bir dizi adım atın.

Çocuğunuzun geceleri rahatlamasını garanti altına almak için aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin. Bu şekilde, sadece daha güzel anları çocuğunuzla paylaşmanıza değil, aynı zamanda daha iyi sabahları da yaşamanıza olanak sağlayacak.

  • Banyo zamanı. Uyumadan önce onlar için ılık ve rahatlatıcı bir banyo hazırlayın.
  • Kontrol perdeleri. Çocuğun uyuduğu odada bulunan tüm perdelerin kapalı olduğundan emin olun, böylece hiçbir şey onların dinlenmesini engelleyemez.
  • Geçiş nesneleri. Çocuğunuzun uyumasına yardımcı olmak için size yardımcı olacak en iyi şeyler geçiş nesneleridir. Her birimiz en sevdiğimiz peluş hayvan ya da battaniyeyle uyumaya bayılırdık.
  • Güzel bir hikaye anlatın ya da biraz rahatlatıcı müzik çalın. Bu, her zaman kullanmanız gereken hiledir. Hiçbir şey çocuğunuzu kendi sesinizden daha fazla sakinleştiremez. Tatlı bir tonda, onlara hitap eden hikayeler anlatın. Küçüğünüzü sakinleştirmek için hafif bir müzik çalabilirsiniz.

“Bir bebeğin annesinin sesinden daha fazla rahatlatan bir şey yoktur” —Anonim

  • Ilık süt. Bu ayrıca çocuğunuzun iyi bir gece uykusu almasına yardımcı olabilir; banyodan sonra bir bardak ılık süt verebilirsiniz. Emziren bir bebek durumunda, anne sütünden daha iyi bir şey var mıdır ?
  • Rahat kıyafetler. Çok ince veya çok kalın olan kıyafetlerden kaçınmalısınız. “Süslü” yatak çarşafları çocuklar için rahatsız edici olabilir. Bu durumlarda, “azı karar” kuralını uygulamak en iyisidir.

Bu basit ipuçlarını takip ederek çocuğunuzun karanlıkta daha iyi bir şekilde dinlenmesine yardımcı olacaksınız. Bu aynı zamanda iyi sağlığı teşvik edecektir. Tüm bu ipuçlarını uygulamak için sevgi,  ve en önemlisi sabır kullanmanız gerekeceğini söylemeye gerek yok.

Sonuçta, hiçbir şey çocuğunuzun tatlı rüyalar görmesinden ve küçük bir melek gibi dinlenmesinden önemli değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.