Çocuklarınıza Ayakkabı Bağlamayı Öğretin

Çocuklarınıza Ayakkabı Bağlamayı Öğretin

Son Güncelleme: 06 Temmuz, 2018

Bu yazımızda çocuklarımızın kendi kendilerine yetme sürecinde önemli bir rolü olan ayakkabı bağlama konusunu onlara öğretebilmenizin eğlenceli yollarından bahsedeceğiz.

Birçok anne, bakıcı ve öğretmen çocuklara ayakkabı bağlamayı nasıl öğretebileceklerini merak etmektedir.

Kendileri, kendi ayakkabılarını her gün bağladıkları halde bildikleri bu basit tekniği bir çocuğa öğretmek o kadar da kolay değildir.

Çoğu çocuk 5 ila 6 yaş seviyesine gelene kadar ayakkabı bağlamak için gerekli olan koordineli hareketleri gerçekleştiremez.

5-6 yaşına ulaşan çocukların motor becerileri onların bu çok kademeli süreci hatırlamalarına yetecek kadar gelişmiş olur.

Bu süreçte ideal olan, bir anne olarak çocuğunuza ayak bağlamayı öğretmenin kendinizce doğru bildiğiniz yolunu uygulamaktır. Yani çocuğunuza ayakkabı bağlamayı, vakti zamanında size öğretildiği şekilde öğretebilirsiniz.

Ama bu yolu denerken size öğretilen metodun çocuğunuz için uygun olmayabileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

“Eğitim, çocuklarda hali hazırda olan yetenekleri ortaya çıkarmalarında onlara yardımcı olmaktır.”

Erich Fromm

Çocuklarınıza ayakkabılarını bağlamayı nasıl öğretebilirsiniz

Eğer henüz çocuklarınıza ayakkabı bağlamayı öğretmenin doğru yoluna karar veremediyseniz aşağıda sizlere yardımcı olabilecek birkaç metod bulabilirsiniz.

  1. Çocuklarınıza parmaklarını nasıl hareket ettireceklerini öğretin

Çocukların ayakkabı bağını nasıl bağlayacaklarını öğrenmelerinin zorluğunu belirleyen çeşitli etkenler vardır.

Öncelikle ayakkabı bağlama eylemi hem becerisi gelişmiş parmaklara hem de bu parmakların birbiri ile uyumlu hareketlerine ihtiyaç duyar.

Bu nedenle size, çocuğunuza ayakkabı bağlamayı öğretmeden önce bu işlem sırasında parmaklarını nasıl hareket ettirmesi gerektiğini göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Çocuğunuza hangi parmak hareketlerini yapacağını ve bir bağın diğer bağın içinden nasıl geçirileceğini gösterin.

Çocuğunuzun bu işlemi yapabilmesi için parmaklarını (baş ve işaret parmaklarını) yengeç kıskacı şekline getirmesi gerekmektedir; çünkü ayakkabı bağlarını ancak bu şekilde tutarak kontrol edebilir.

Ayakkabı bağını düzgün tutabilmesi için çocuğunuza yardımcı olun ve devamındaki hareketler konusunda da ona yol gösterin.

ayakkabı bağı
  1. Renkli ayakkabı bağı kullanın

Çocuğunuza ayakkabı bağlamayı öğretirken kullanabileceğiniz bir diğer ipucu da uçları farklı renklerde olan bir bağ kullanmaktır. Bu şekilde çocuğunuz bağlar birbirine dolanmışken bile hangisinin sağ hangisinin sol uç olduğunu ayırt edebilir.

Elinizin altında renkli bağ ucu yok ise gazlı bir kalem ile bağlardan birinin ucunu boyayabilirsiniz. Ayakkabı bağında renk kullanımı birçok çocuğun bu çok aşamalı süreci anlamasına ve ezberlemesine yardımcı olmuştur.

Renkli ayakkabı bağlarını ayakkabıya geçirdikten sonra bu ayakkabıları çocuğunuzun ayağına giydirin. Devamında çocuğunuzun yanında durarak yavaş hareketler ile kendi ayakkabınızı bağlarken onun da kendi ayakkabı bağlama sürecini sizinki ile kıyaslayabilmesini sağlayın.

Bu hareketleri tekrar tekrar, ta ki çocuğunuz anlayana kadar sürdürmelisiniz.

  1. Tavşan kulağı tekniği

Tavşan kulağı tekniği bir çocuğa ayakkabı bağlamayı öğretmenin büyük ihtimalle en kolay ve en eğlenceli yoludur.

Bu tekniği uygulamak için çocuğunuzun tavşan kulağı yaptığını hayal etmesini sağlamanız gerekmektedir.

Kulakları yaparken farklı renklerde ayakkabı bağları kullanmaya çalışın. İşleme bir ilmek yaparak başlayın ve devamında her ilmeği tavşan kulağına benzeyecek şekilde kıvırın.

Tavşan kulağı şeklinde bir ilmek oluşturması için çocuğunuza bu ilmeği baş ve işaret parmakları ile nasıl tutacağını öğretmeniz çok önemlidir.

Son olarak da çocuğunuza bağlardan birinin ucunu çekerek tavşan kulaklarının boylarını nasıl eşit hale getirebileceğini öğretin.

ayakkabı bağlamayı öğrenen çocuk
  1. Karton tekniği

Bu tekniği çocuğunuzun ayakkabı bağlamayı öğrenmesini kolaylaştırmak için kullanabilirsiniz.

Size vereceğimiz son ipucu olan karton tekniğinde çocuğunuzun üzerinde ayakkabı bağlamayı tekrar tekrar deneyebileceği kartondan bir şablon oluşturmanız gerekmektedir. Bu şekilde ilmek ve düğüm yapmaya çalışabilirler.

Kartondan bir ayakkabı şablonu oluşturmak konusunda sakın endişelenmeyin çünkü bu işlem çok kolay bir işlemdir. Tek yapmanız gereken şey karton üzerine keçeli bir kalem ile bir ayakkabı çizmektir.

Çizdiğiniz ayakkabının üzerine bağların geçeceği delikleri de çizmeyi unutmayın ve devamında bu işaretlediğiniz alanları delgeç ile delin. Kartondan ayakkabınız hazır hale geldiğinde aynı gerçek ayakkabıda olduğu gibi bağları bu şablona geçirin.

Tüm bu işlemler sırasında tekrarın bir çocuğun öğrenim sürecindeki ana parça olduğunu ve çok önemli rolü bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Çocuklar bazen yeni bir şeyi öğrenirken zorlanabilirler ve ebeveynleri onlara yeni bir şey öğretmenin etkili yöntemini uygulayamayabilirler.

Çocuğunuza yeni bir şey öğrenirken yardımcı olmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız. Çoğu çocuk yeni bir bilgi ya da eylemi öğrenip otomatik bir şekilde gerçekleştirmeden önce bu bilgiyi defalarca tekrar etmeye ihtiyaç duyar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Equipo Susaeta. (2015). Aprende a atarte los cordones. Susaeta.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.