Emzirmeye Evet! Emzirmenin Tüm Faydalarını Öğrenin

Emzirmeye Evet! Emzirmenin Tüm Faydalarını Öğrenin

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2018

Tüm dünyada en iyi beslenme seçeneği, yaşamın ilk saatinde emzirmeyle başlayan beslenmedir. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Tam altı ay boyunca emzirme, bebeğe gerekli besinleri ve antikorları sunar. İnanın, bundan daha iyi bir şey yok!

İnsan vücudu o kadar harika ki, bir anne bebeğin açlığını hemen emzirerek tatmin edebilir. Bu sadece pratik bir avantaj değildir, çünkü son birkaç yılda emzirmenin sağlığa yararları hakkında kanıtlar birikmiştir.

Bugün yüzlerce çalışmayı destekledikten sonra, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), emzirmenin bebek ölümlerini azalttığı ve yetişkinliğe erişen sağlık yararlarına sahip olduğunu kesin olarak teyit edebilir.

Aslında, Dünya Sağlık Örgütü yaşamın ilk altı ayı boyunca özel emzirmeyi ve ardından en az iki yıla kadar tamamlayıcı gıdalarla takviyeyi önermektedir. Dünyadaki binlerce çocuk doktoru, anneler ve anneanneler de öyle. Bilim ve deneyimin yanlış olması pek olası değildir.

Annelerin ilk altı ay boyunca özel emzirme uygulamaları yapabilmeleri için WHO ve UNICEF önerileri:

 • Hayatın ilk saatinde emzirmeye başlayın.
 • Özel emzirmeyi deneyin, yani bebeğe yalnızca anne sütü verin, başka yiyecekler veya içecekler olmasın, hatta su bile vermeyin.
 • İster gece ister gündüz, çocuk istediğinde emzirin.
 • Şişeleri, emzikleri kullanmayın.
anne bebek mutlu

Anne ve bebek için emzirmenin faydaları

Emzirmek, kısa ve uzun vadede anne sağlığını iyileştirir; Birçok ülke ve kurumun taahhüt ettiği Binyıl Kalkınma Hedeflerine, özellikle çocuk ölümlerini azaltmaya ve anne sağlığını iyileştirmeye yönelik olanlara ulaşılmasına katkıda bulunabilir.

Emzirmenin avantajları sadece sayısal veriler ve bilimsel kanıtlarla sınırlı değildir. Yararları ayrıca, anne ve bebeğin arasında paylaşılan sevgi ve hoş anları da içerir, çünkü emzirme, annenin kendisi ve çocuğu için biraz sessiz zaman geçirmesini gerektirir.

Bu zaman onların bağlarını güçlendirmelerine yardımcı olur. Fiziksel temas yenidoğanlar için önemlidir; çünkü daha güvenli, sıcak ve rahat hissetmelerine yardımcı olur.

Emziren annelerin kendilerine olan güvenleri daha fazla olabilir ve kendilerini bebeklerine daha yakın hissedebilirler.

Bununla birlikte, emzirmenin anne ve çocuk arasındaki ilişkinin yeterli olacağını ve emzirme eksikliğinin bunu imkansız kıldığını garanti etmediği dikkate alınmalıdır.

ponponlu bebeli bebek

Anne sütü bebeklerin şu sıkıntıları çekmesini engeller:

 • Kulak enfeksiyonları
 • Mide virüsleri
 • İshal
 • Solunum yolu enfeksiyonları
 • Atopik dermatit
 • Astım
 • Şişmanlık
 • Diyabet

Emzirmenin en önemli ve en görünür faydaları bebeğin sağlığından ve hayatta kalmasından oluşur. Diyare, solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı ve diğer enfeksiyonların yanı sıra bu hastalıkların neden olduğu ölüm oranları, anne sütü ile beslenen çocuklarda daha düşüktür.

-Pan Amerikan Sağlık Örgütü-

Annenin sütü yeterli

Anne sütü, formülden farklıdır. Hamilelik sırasında ve doğumdan hemen sonra üretilen ilk kalın sarımsı anne sütü olan kolostrum bebeğinize hayattaki en iyi başlangıcı verecektir.

Kolostrum, bebeği dünyaya ulaştığında koruyan besinler ve antikorlar içerir.

Bebeklerin çoğunda, anne sütünün formüle göre sindirimi daha kolaydır. Bebeklerin mideleri formülde bulunan proteinlerin sindirilmesine adapte olurlar, çünkü bunlar inek sütünden gelir.

Ve her bir beslenmede sadece küçük bir kolostrum miktarı alsa da, süt miktarı hakkında endişe etmeyin, bu miktar küçük midelerinin saklayabileceği miktara eşittir. Yeni doğmuş bir bebeğin midesi küçüktür.

Annelerin en yaygın korkularından veya endişelerinden biri, bebeğin tükettiği süt miktarıdır. Unutmayın: Mideleri küçüktür ve açlıklarını tatmin etmek için ne gerekiyorsa tüketirler.

Çocuk doktorları, bebeklerin yaşamın ilk altı ayında sadece anne sütü almasını önermektedir. Bu, bebeğinize bu süre boyunca herhangi bir katı veya sıvı gıda vermemek anlamına gelir; su bile.

Her şey toz pembe değildir

Dünya Sağlık Örgütü anneye destek şarttır diyor. Emzirme öğrenmeyi gerektirir ve birçok kadın başlangıçta zorluk çeker. Meme ağrısı, sütün çocuğu desteklemek için yeterli olmadığı korkusunun yanı sıra yaygındır.

Destek için, annelere nitelikli danışmanlar hazırlayarak emzirmeyi teşvik eden sağlık merkezleri olduğunu unutmayın.

WHO ve UNICEF’in bir inisiyatifi sayesinde, şu anda 152 ülkede 20.000’den fazla “çocuk dostu” merkez var. Bu desteği sağlarlar; anneler ve yenidoğanlar için bakımı iyileştirmeye yardımcı olurlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Doare KL., Holder B., Bassett A., Pannaraj PS., Mother’s milk: a purposeful contribution to the development of the infant microbiota and immunity. Front Immunol, 2018.
 • Cacho NT., Lawrence RM., Innate immunity and breast milk. Front Immunol, 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.