Partnerinizin Sosyal Medya Hesabını Kontrol Etmek İyi Bir Şey Midir?

Kim takip etmiş? Fotoğrafına kim yorum yapmış? Ne tarz fotoğrafları beğeniyor? Eğer partnerinizin sosyal medyada ne yaptığını düşünmekten kendinizi alamıyorsanız bu makale tam size göre.
Partnerinizin Sosyal Medya Hesabını Kontrol Etmek İyi Bir Şey Midir?

Son Güncelleme: 16 Mayıs, 2019

Teknolojideki gelişmeler hiç kuşkusuz insanların aşık olma ve ilişkilerini sürdürme şeklini tamamen değiştirdi. Partnerinizin sosyal medya hesabını kontrol etmek iyi bir şey midir hiç merak ettiniz mi?

Instagram, Facebook, Twitter ve hatta Tinder gibi uygulamalar insanların arkadaş edinmesine ve ilişki kurmasına yardımcı oldu. Bunun yanında bu uygulamalar, renklerimizi, zevklerimizi ve düşüncelerimizi başkalarına gösterebildiğimiz bir pencere açmış oldular.

Günümüzde, sosyal medyada profilleri güncel tutmak için gösterilen yaygın çaba ve kaygıyı hiç kimse inkar edemez. Bu özellikle yaşça genç insanlar arasında daha sık rastlanır. Bunun yanında arkadaşları ve partnerleriyle daima neler olduğunu bilmeye ihtiyaç duyarlar.

İlişki içindeki insanlar aynı zamanda yaşıtı olan kişilerden “sanal yaşamlarında” gerçekleştirdikleri eylemlerin türü hakkında açıklama beklerler. Bu durum, ilişkinin, toksik bir hal almasına neden olabilir.

Partnerinizin Sosyal Medya Hesabını Kontrol Etmek İyi Bir Şey Midir?

Bu soruya cevap hiç şüphesiz ki hayır olacaktır. İlişki içinde kontrol, sağlıklı bir şey değildir. Herhangi bir kişi, sosyal ağlarda partnerini kendi istediği şekilde davranmaya zorlamaya çalışırsa, partnerinin özgürlüğünü ihlal etmiş olur. Hatta bu bir tür psikolojik saldırıdır.

Bunların yanında, sosyal ağlar, ilişkilerde kıskançlık probleminin artmasından sorumlu değildir. Bu ağların insanların bir araya gelmesini kolaylaştırdığı çok açıktır. Fakat bu sadece kişinin isteyerek yasaklar olan bir ilişkiye girip girmemesine bağlıdır.

Elinde telefona bakan genç kız

Sadakatsizliklerin keşfi

Günümüzde bir kişinin, eşinin sosyal medya profillerinde etkinliklerini takip etmesi ve “stalk”laması oldukça yaygın. Kişi bunu belli etmeden yaptığı için eşlerinin bundan haberi olmaz.

İlk kontrol durumu; kişinin, partnerine kimin takip edebileceğini ve ne ölçüde etkileşime girebileceğini söylemesidir. İkinci kontrol durumunda kişi, hiçbir şeyi açıkça yasaklamaz ancak olası bir sadakatsizliği yakalamak için gizlice partnerlerinin etkinliklerini inceler.

İkinci türde bir kontrol genellikle oldukça rahatsız edicidir. İlişkideki çatışma, partnerlerden birinin, diğerinin kendisini aldattığını düşünmesinden dolayı ortaya çıkabilir. Genellikle bu durum asılsız güvensizlikten dolayı meydana gelir. Bazı durumlarda kıskançlık da bir kaynak oluşturabilir.

Bu türde bir kontrolün kötü tarafı, hesabına öylesine bir göz atmadan sağlıksız bir alışkanlığa kadar ilerleyebilmesidir. Tabii bundan sonra takıntı haline gelebilir.

Böylece kıskançlık ilişkide bir kişinin dengesiz davranmasına neden olur. Kıskanan kişiler partnerlerine hükmetmek için yeni ve daha karmaşık yollar arar. Sahte hesap açabilir, üçüncü bir taraf kullanabilir ve belki partnerlerinin hesaplarının şifrelerini kırmaya bile çalışabilirler.

“Sosyal medyada profilleri güncel tutmak için gösterilen yaygın bir çaba ve endişe mevcut. Bu özellikle yaşça genç insanlar arasında daha sık rastlanır. Bunun yanında arkadaşları ve partnerleriyle daima neler olduğunu bilmeye ihtiyaç duyarlar.”

Kontrolcü ve toksik ilişkiler: uyarı ışıklarını belirlemek

Sosyal ağlar bir sadakatsizlik tetikleyicisi değildir. Bunun yanında asılsız oluşan güvensizliğe, kıskançlık hissine veya kontrol etmek isteminize neden olmamalıdırlar.

Giriş bölümünde açıkladığımız gibi, sosyal medyayı kullanmak insanların sahip oldukları birçok özelliği ve farklı tercihi ortaya çıkarabilir.

partnerinizin sosyal medya hesabını kontrol etmek

Yani bu cümleyle demek istediğimiz sosyal medyanın kişinin gün yüzüne çıkarabileceği davranışlar olması. Patolojik ve dengesiz davranışları açığa çıkarabilir. Özellikle de partnerlerinin kişisel ağlarını kontrol ediyorlarsa…

Böyle bir durumda sormanız gereken partnerinizin sosyal medya hesaplarını kontrol etmenizin iyi olup olmaması değildir. Kıskançlık hissettiğinizde kendinize öz saygınızı nasıl arttıracağını sormanız ve bunun yanında partnerinizin sosyal medya hesaplarına yönelik zorlayıcı davranışlarınızı nasıl bastırabileceğinizi gözden geçirmeniz gerekir.

Partnerinizin sizi aldattığını fark ederseniz, neden hala böyle sadakatsiz bir ilişki içinde olduğunuzu kendinize sorun.

Son önerimiz, kendinize daha fazla vakit ayırmanız. Partnerinize olan güveninize kendiniz karar verin.

Buna ek olarak eğer ilişkinizin yürümediğini düşünüyorsanız iyi bir şekilde iletişim kurmaya çalışın. Kontrolcü davranışlardan her zaman kaçının. Çünkü kontrolcü davranışlar istisnasız herkese zarar verir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.