Bebeğinizi Neden Emzirmelisiniz?

Bebeğinizi Neden Emzirmelisiniz?

Son Güncelleme: 23 Aralık, 2018

Bu makalede, bebeğinizin emzirilmesinin bazı harika avantajlarını keşfedin. Hemşirelik, hem anne hem de çocuk için beslenmeden duygusal ve entelektüel gelişime kadar çeşitli sağlık yararları sağlar.Emzirmek ya da emzirmemek, işte bütün mesele bu. Bu konu yorulmadan tartışılmıştır ve bu nedenle birçok farklı bakış açısı vardır.


Ayrıca anne sütünün kalitesi ve faydaları hakkında da konuşulmuştur. Bununla birlikte, bebeğinizin emzirilmesinin yararlı olduğu konusunda birçok kanıtlanmış neden vardır.

Hepimizin bildiği gibi anne sütü, bir yaşına gelene kadar çocuğunuza sunabileceğiniz en iyi besindir. Anne sütü bebeğinizin yaşamın ilk aylarında ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içerir; aynı zamanda hastalıklarla savaşmak için savunmalarını artırır.

Emzirmek sadece anne sütü bileşimi nedeniyle yararlı değildir, aynı zamanda sizin ve küçük çocuğunuz arasındaki duygusal bağları güçlendirir.

Bebeğinizi emzirirken, onlara ayrıca yaşam ve sevgi verirsiniz; bi rçok yönden değerli hazinenizle korunmanıza ve iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, emzirmenin hem anne hem de çocuk için yararları vardır.

Bazı yeni anneler için, emzirmenin, dokuz aylık hamilelik süresince elde edilen tüm kilolardan kilo kaybını hızlandırdığı da bulunmuştur. Ayrıca anemi, hipertansiyon ve doğum sonrası depresyonla mücadeleye yardımcı olur.

Bebeğinizi emzirmenin faydaları

Bebeğinizi emzirmek sadece fiziksel sağlığı için faydalı değildir, aynı zamanda duygusal ve entelektüel olarak gelişmelerine yardımcı olur.

Anne sütünün bir başka avantajı da üretilmemesi, depolanmaması ve taşınmaması nedeniyle tamamen doğal olmasıdır. Bu enerji tasarrufu sağlar ve çevre kirliliğini önler.

Çocuğunuzun emzirilmesi için birkaç sebep daha var.

Aşağıda emzirilen çocukların gelişimleri bakımından kazandıkları avantajları sıralıyoruz:

 • Anne sütü, gerekli tüm besin maddelerine sahip olduğu için bebekler için ideal bir besindir. Sağlıklı büyüme ve gelişmeye katkıda bulunur.
 • Anne sütü bebeğin savunmasını oluşturur ve arttırır, bronşiyolit, kolit, otit, idrar yolu enfeksiyonu, menenjit ve ani ölüm sendromu gibi hastalıklardan muzdarip olma riskini azaltır.
 • Emzirirken yenidoğan için en iyi uyaran dikkat ve sevgi sağlayabilir. Güvenlik sağladığından ve anneleriyle olan duygusal bağı güçlendirdiğinden, gelişimlerinin temeli.
 • Anne sütü yüksek laktoz içeriğine sahiptir. Bu, yenidoğan için gerekli bir enerji kaynağıdır. Ek olarak, E vitamini konsantrasyonunun yüksek olması anemiyi önlemeye yardımcı olur ve içerdiği kalsiyum kemiklerinin takviye edilmesine yardımcı olur.
 • Anne sütünün sindirimi kolay olduğu için bebeğin bağırsak florasının gelişmesini destekler. Bu şekilde çocuk, ishale neden olan bakterilere karşı korunacaktır.
 • Ayrıca anneden çocuğa antikorları transfer eder ve bu da yenidoğan için daha iyi bir sağlık durumu ile sonuçlanır. Yapay ürünlerle beslenenlerden daha az sağlık hizmeti gerektirirler.

Emzirmek bebeğin zekasının gelişmesine yardımcı olur

Uzmanlar emzirmeyi sadece onunla birlikte gelen geniş kapsamlı beslenme faydaları nedeniyle değil, aynı zamanda çocuğun entegre gelişimi için vazgeçilmez bir değer olduğu için önermektedir.

Emzirme aynı zamanda bebeğin psikolojik büyümesini teşvik eder çünkü etkileşim için optimal bir ortam sağlar.

emziren anne ve hemşire

Emzirme, yenidoğanın merkezi sinir sisteminin gelişimini doğrudan etkiler. Bu nedenle, pratik yapmak çocuğunuza daha büyük bir zihinsel kapasite sağlayabilir. Bu, anne sütünün nörolojik gelişimi için hayati önem taşıyan temel yağlı maddelere sahip olmasından kaynaklanır.

Emzirme ayrıca çocuğunuzun gelişimi için önemli olan dokunsal uyarım ve vücut teması sağlar. Tüm süreç, etkileşime dayalı olarak öğrenebilecekleri bir deneyim haline gelir.

Emzirmek ayrıca annenin anne rolüne olan güvenini güçlendirir ve benlik saygısını artırır.

Tüm bu nedenlerle, alandaki uzmanların anne sütü ile çocuk arasındaki en büyük sevgi eylemi olan emzirmeyi ısrarla tekrar etmektedir.

Annelerinin yumuşak ve ılık cildiyle olan basit iletişim, h uzur ve hazzını sağlamak için yeterlidir. Bu sayede kendilerini koruma, sevme hissi yaratır.

Emzirmenin sizin için de faydaları vardır

Emzirmenin yararları sayısız ve ölçülemez niteliktedir; d oğa, annenin sağlığı için emzirmenin de son derece önemli olduğu kadar akıllıcadır. Emzirmenin annelere sağladığı avantajlardan birkaçını sizinle paylaşmak istiyoruz.

süt emen bebek
 • Emzirme, rahim iyileşmesini hızlandırır ve normal şekline ve boyutuna geri dönmesini sağlar. Bu kanama ve doğum sonrası enfeksiyonları önler.
 • Hamilelik aralığını arttırır.
 • Meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri gelişme risklerini azaltır.
 • Emzirme, yağ rezervlerini hızla harekete geçirerek eski formunuza geri dönmenize yardımcı olur.Bu nedenle, emzirme etkili bir şekilde figürünüzü yeniden kazanmanızı sağlar.
 • Emzirirken, oksitosin serbest bırakılır. Bu sevgi hormonudur ve anne ve çocuk arasındaki bağı teşvik eder. Aynı zamanda bizi mutlu ve bir arada hissettirir.
 • Emzirme osteoporozdan muzdarip olma riskini azaltır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Binns C., Lee M., Low WY., The long term public health benefits of breastfeeding. Asia Pac J Public Health, 2016. 28 (1): 7-14.
 • Ciampo LA., Ciampo IR., Breastfeeding and the benefits of lactation for women’s health. Rev Bras Ginecol Obstet, 2018. 40 (6): 354-359.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.