Büyükanne ve Büyükbaba ile Geçirilen Zaman Bir Hazine Değerindedir

Büyükanne ve Büyükbaba ile Geçirilen Zaman Bir Hazine Değerindedir

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2018

Günümüzün hızlı tempolu dünyasında, insanlar iş ve sorumluluklarıyla her zamankinden daha yoğun bir şekilde meşguller. Bu nedenle aile de dahil her şey için artık daha az zamanları var. Bu durum, çocukların genellikle büyükanne ve büyükbabalarıyla daha az vakit geçirmeleri anlamına geliyor.

Bu talihsiz bir durumdur, çünkü çocuklar dedeleri ve büyükanneleriyle birlikte özel anılar oluşturur ve oluşan bu bağ bir ömür boyu devam eder.

Her zaman mümkün olmasa da, çocuklarınızın duygusal gelişimi için bu deneyimleri yaşamalarını sağlamanız önemlidir.

Büyükanne ve büyükbaba ile geçirilen zaman neden bu kadar değerli?

Onlar sonsuza dek yanınızda olmayacaklar.                   

Maalesef çocuğunuzun bütün hayatı boyunca büyükanne ve büyükbabaları yanlarında olamayacaklar. Birlikte vakit geçirmeleri için kısıtlı bir zaman var ve bu zaman çok değerli.

Bu sebeple, zamanı iyi değerlendirip ailecek birlikte vakit geçirmenin yollarını aramak gerekir.

Değerlerin ve ahlak kurallarının öğrenimi

Ebeveynler, çocuklarını hep iyi alışkanlıklar kazandırarak ve değerlerine sahip çıkmalarını sağlayarak yetiştirmeye çalışır. Ancak büyükanne ve büyükbabalarından alacakları dersler daha derindir. Onlar, hayatları boyunca edindikleri tecrübeleri torunlarıyla paylaşabilirler.

Deneyim ve yaş, büyük ebeveynlerin sahip olduğu bilgeliğe büyük katkı sağlar. Bilgilerini hikayeler, tavsiyeler, nasihatler veya sohbet yoluyla aktarabilirler.

Çocuklarınız dedeleri ve büyükanneleriyle ne kadar çok vakit geçirirlerse onlardan o kadar çok şey öğrenirler.

erkek torunlarıyla vakit geçiren babaanne

Onlar ailenin çok değerli üyeleridir

Büyükanne ve büyükbabalar çok önemlidir. Onlar anne-babanın ebeveynleridir! Torunlarının yetiştirilmesine katkı sağlayarak onlarla benzersiz bir bağ kurarlar. Ve bu bağ gün geçtikçe daha da güçlenir.

Onların torunlarıyla kaliteli zaman geçirmelerine özen gösterin, onları yalnızca bebek bakıcılığı yaptırmak amacıyla kullanmayın!

Onlar en iyi bakıcılardır (ebeveynlerden sonra)

Büyükanne ve dedeler torunlarını koşulsuz olarak sever ve onların güvenliği için en iyisini yaparlar. Eğer çocuğunuz büyükanne ve büyükbabası ile birlikteyse, iyi bakıldığından şüpheniz olmaz.

Onların çocuğunuza karşı hissettiği sevgi başka hiçbir akraba veya yakın arkadaşınkiyle kıyaslanamaz.

Onlar geçmişimizle bağlantımızdır

Büyükanne ve büyükbabalar, atalarımızla ve ait olduğumuz toplulukla olan direk bağlantımızdır. Onlar, geçmişimiz, aile anılarımız ve çocuklarımızın, ebeveynleri ile ilgili yeni şeyler öğrenmelerini sağlayan en değerli kaynaklardır.

Aile hikayelerimiz asla unutulmaz… Bu nedenle çocuklarımızın, kendi kökenleri hakkında daha fazla şey öğrenmelerini sağlamalıyız.

torunu kucağında manzaraya bakan dede

Onlar büyük destek ve dayanaktır

Onlar torunlarını asla hayal kırıklığına uğratmazlar. Her zaman yanlarında olurlar. Anne babalar bilir ki çocuk yetiştirmek hiç de kolay değildir. Disiplin süreci de çok önemli ve aynı zamanda incitici bir süreçtir.

Büyükanne ve büyükbabalar torunlarını eğitmek zorunda değildir, çünkü bu anne babanın sorumluluğudur. Onlar aynı zamanda hem katı hem esnek olabilirler.

Onlar, ebeveynlerin kullanması gereken disiplinin neden olduğu boşluğu doldurup, çocuklarınızın ihtiyaç duyduğu şefkat ve merhameti onlara sunarlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.