Çocuğunuza Kardeşi Olacağını Söylemek İçin Doğru Strateji Nedir?

Çocuğunuza Kardeşi Olacağını Söylemek İçin Doğru Strateji Nedir?

Son Güncelleme: 08 Eylül, 2018

Çocuğunuz bir kardeşe sahip olacaksa, ebeveynler sadece yeni bir hamilelik ve değişim dönemiyle yüzleşmekle kalmaz, ağabey ya da ablanın muhtemel kıskançlığıyla da uğraşmak zorunda kalırlar. Bu yüzden çocuğunuza kardeşi olacağını söylemek için doğru stratejiyi seçmek gerekir.

Bu yüzden, o meşhur kıskançlık ortaya çıkmadan önce, en baştan durumun nasıl ele alınacağını bilmek iyi olacaktır. İşte çocuğunuza bir kardeşi olacağını söylemenize yardımcı olacak bazı stratejiler.

Yeniden çocuk sahibi olma kararını verdiyseniz, küçük çocukların sizinle aynı bakış açısına sahip olmadıklarını ve gün, hafta veya ayların geçişini doğru bir şekilde nasıl ölçeceklerini bilmediklerini unutmayın. Bu nedenle uzun bir süre beklemek ilgilerini kaybetmelerine veya mevcut durumun hiç değişmeyeceğine inanmalarına neden olabilir.

Çocuğunuza bir kardeşi olacağını söylemenin doğru ya da yanlış bir yolu yok ama bunu nasıl yaptığınız, çocuğun yaşına ve olgunluğuna bağlı olacaktır. 2 yaşındaki bir çocukla 8 yaşındaki bir çocuğa kardeşi olacağını söylemek aynı şey değildir.

İlk bebeğiniz en az 4 yaşındaysa, düşük riskinin en yüksek olduğu ilk üç ay geçtikten sonra çocuğunuza mutlu haberi verin.

Fakat eğer ilk çocuğunuz 4 yaşından küçükse, son trimestere kadar ya da karnınız belirginleşinceye kadar beklemek en iyisidir.

Sekiz yaşından itibaren, çocuklar biraz daha olgundur ve her şeyi daha iyi anlarlar. Dolayısıyla, ” daha yetişkin” bir tonda haberi verebilirsiniz. Onunla bu haberi paylaştığınız zaman çocuğunuz, kardeşinin gelişini heyecanla bekleyecek ve size yardım edecektir.

kardeş sahibi olacak çocuk


Yeni bir kardeş ve yeni bir dünya

Çocuğunuz bir kardeşi olacağını biliyorsa ona ultrason resimlerini göstererek ve karnınızda yaşananlara dair hikâyeler anlatarak bu büyük olaya katılmasını sağlayın.

Ayrıca bebeğin ne yaptığına dair hayal kurmasına ve kardeşiyle bağlantı kurması için karnınızı yavaşça okşamasına, yaslamasına izin verebilirsiniz. Bu güzel anlardan yararlanarak onu ne kadar sevdiğinizi, ne kadar mutlu olduğunuzu ve bebeğin onun gibi bir ağabey ya da ablası olacağı için ne kadar şanslı olduğunu hatırlatın.

Haberi paylaşma şekliniz anahtardır ve bundan sonra gerçekleşen her şeyi belirleyebilir. Bu yüzden işin sırrı doğal olarak iletişim kurmaktır. Çocuğunuz 4 yaşından büyükse, kardeşi olsun istiyor olabilir.

İdeal olarak, anne baba bu haberi birlikte paylaşmalıdır çünkü çocuk sahibi olmak aile meselesidir. İyi bir yöntem de, bebeğin gelişini olumlu bir şeyle ilişkilendirmek için herkesin mutlu olduğu bir zamanda bunu yapmaktır. Bu nedenle, yapmamız gereken ilk şey, konuşmanın doğal olmasını sağlamaktır, böylece çocuk kendini huzursuz hissetmez.

Doğal bir konuşmanın yanı sıra, en yararlı ipuçlarından biri de haberleri büyük bir neşeyle paylaşmaktır. Bir kardeş sahibi olmanın bir mucize olması ve olumlu bir şey olması gerektiğini unutmayın, çünkü gelecekte her iki çocuk birlikte oynayabilecek ve birbirlerine ömür boyu destek verebileceklerdir.

Bu fikri en büyük çocuğunuza iletin, böylece ailede yeni bir bebeğin gelişini değerli bir şeyin başlangıcı olarak görürler. Birlikte eğlenceli maceralar yaşayacaklar.

yenidoğan kardeşini öpen çocuk


Neşeli ve gerçekçi bir şekilde mutlu haberi duyurun

Başvurabileceğiniz stratejilerden biri, bebek kardeşini bekleyen çocukların anlatıldığı hikâyeleri okumaktır. Böylece çocuğunuz kendi hislerini daha iyi anlayabilir.

Ailenizin hayatında meydana gelecek değişiklikleri, sürekli olarak iyimser ve gerçekçi bir perspektiften açıklayın. Örneğin, çocuğunuz tıpkı o doğduğu zaman olduğu gibi, küçük kardeşinin çok fazla dikkat ve ilgiye ihtiyacı olacağını bilmelidir, çünkü bebekler kendi başlarına hiçbir şey yapamazlar. Onu rahatsız edecek herhangi bir ayrıntıyı ihmal ederseniz, hoş olmayan bir sürprizle karşılaşır ve bununla nasıl başa çıkacağını bilmez.

Birçok anne baba çocuklarının garip sorular sormaya başlayacağından endişeleniyor. Çocuğunuz bebeklerin nereden geldiğini sorarsa korkmayın. Aksine, şüphelerini açıklığa kavuşturmak için bu fırsatı kaçırmayın.

Genel bir kural olarak, çocuklar nereden geldiklerini öğrenmeyi isteyecektir, bu yüzden leylekler hakkında hikayeler anlatmayın. Bunun yerine, çocuğunuzla açıkça ve gerçekçi bir şekilde konuşun, çünkü gerçek her zaman en iyi araçtır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.