Çocuk Gelişimi İle İlgili 6 İlginç Gerçek

İşte çocukların gelişimi hakkında bilmediğiniz bazı ilginç gerçekler.
Çocuk Gelişimi İle İlgili 6 İlginç Gerçek

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2020

Çocukların zaman içinde nasıl geliştiğini görmek harika ve olağanüstü. Yavaş yavaş, küçük bireyler haline gelirler ve en beklemediğimiz anda ergenlik ve büyüme çağına geçeceklerdir. Bu nedenle, çocuk gelişimi konusunda her aşamasından zevk almaya çalışmalısınız.

Elbette bu makaledeki 6 ilginç gerçek gibi çocuğunuzun büyümesini izlerken sizi şaşırtacak pek çok şey var. Hangisini zaten biliyordunuz?

Çocuk Gelişimi İle İlgili 6 İlginç Gerçek

mutlu aile ve bebek çocuk gelişimi

1. Yeni doğan bebekler gözyaşı dökmeden ağlar

Bebekler doğuştan ağlar ama çoğu yeni doğan bebek hiç gözyaşı dökmeden ağlar. Gözyaşı kanalları tam olarak gelişmediği için bu fizyolojik bir sorundur. Aslında, gözyaşı kanalları tam olarak açılmıyor ve sonuç olarak gözyaşları gözlerinden dışarı çıkamıyor.

2. Doğumda kilo kaybı

Yeni doğan bebeklerin yaşamın ilk üç veya dört gününde kilo vermesi normaldir. Aslında, doğum ağırlıklarının %5-10’unu kaybetme eğilimindedirler. Ancak bu kiloları geri alacakları ve günler geçtikçe daha fazla kilo almaya devam edecekleri için endişelenmenize gerek yoktur.

3. 3 yaşına kadar çocukların dişleri tam değildir

Bir bebeğin ilk dişleri genellikle 6-7 ay ile 12 ay arasında ortaya çıkar. Sonra yavaş yavaş daha fazla diş çıkarırlar. Ancak çoğu çocuk 3 yaşına kadar tüm dişlere sahip değildir. Bildiğiniz gibi bunlar altı yaş civarında düşen süt dişleridir.

4. Yabancılardan korkma

Bebekler 8 ay civarında yabancılardan korkma eğilimindedir. Bu tamamen normal bir adaptif davranıştır. Bununla birlikte, diğer çocuklara gelince komik olan şey,  bu korkuya sahip olmamalarıdır.

5. Çocuk gelişiminde dış faktörler temel bir rol oynar

Çocuk gelişiminde ve özellikle büyümesinde beslenme, yaşam tarzı, çevresel veya sağlık durumları gibi dış faktörler, genetik veya etnik köken gibi diğer faktörlerden daha önemlidir. Bu nedenle, çocukluk, temel ihtiyaç ve sağlık bakımına yeterli derecede dikkat gösterilerek geçirilmelidir.

anne ve gülen bebek

6. Doğum ve ergenlik çağında hızlı büyüme

Çocuklar yaşamın ilk yılında hızla büyürler. Aslında, 12 ayda boyut olarak %50 büyürler. Daha sonra büyüme dengelenir ve sürekli yılda yaklaşık olarak aşağı yukarı 5 cm büyürler.

Birdenbire, çocuğunuzun “büyüdüğünü” hissedebileceğiniz ergenlik çağı gelir. Bu aşama yaklaşık 4 yıl sürer. Erkek çocuklarda da olduğu gibi kız çocuklar ilk iki yıl içinde hızlı bir büyüme yaşar.

“Çocuklarımız çok hızlı büyüyor! Bu, hayatlarının bir saniyesini bile kaçırmamak için yeterli bir sebep.”
– Anonim –

Çocuk gelişiminin tadını çıkarın

Çocuğunuzun büyüdüğünü izledikçe, çocukların gelişimi hakkında bizim yazdığımızdan çok daha fazla ilginç gerçek olduğunu kesinlikle anlayacaksınız.

Çocuğunuzun çocuk gelişiminin her aşamasından yalnızca bir kez geçeceğini unutmayın. Sonuç olarak, her aşamadan zevk almanız ve küçük çocuğunuza uzun büyüme yolunda eşlik etmeniz önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarınızın Gelişimine Yardımcı 6 Güçlü Özellik
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarınızın Gelişimine Yardımcı 6 Güçlü Özellik

Çocukluktan itibaren güçlü özellikler üzerinde odaklanmak, çocukların hayatın olumlu yanlarını görmelerine güçlüklerle başa çıkmalarına yardımcı ol...  • La Haba, M., Cano, M., & Rodriguez, Y. (2013). El crecimiento y el desarrollo físico infantil. Autonomía personal y salud infantil, 1-26.
  • Muzzo, S. (2003). Crecimiento normal y patológico del niño y del adolescente. Revista chilena de nutrición30(2), 92-100.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.