Çocuklarda Olumlu Davranışları Teşvik Eden 12 Cümle

Bir çocuğa kötü davranışları nedeniyle kızıp bağırmadan önce, onun daha doğru tavırlar sergilemesi için faydalı olacak bazı cümlelere başvurmak her zaman için tercih edilmesi gereken bir seçenektir.
Çocuklarda Olumlu Davranışları Teşvik Eden 12 Cümle

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2020

Çocuklarının olumsuz davranışları anne ve babaları genellikle üzer ve aynı zamanda sinirlenmelerine neden olur. Bu tür durumlarda, onlara bağırır, azarlar ya da ceza verebilirler. Ancak bu tarz tepkilerin çocukların duygusal gelişimleri için oldukça zararlı olduğu ortaya konmuştur. O nedenle, çocuklarda olumlu davranışları teşvik etmek ve daha iyi davranışlar sergilemelerini sağlamak için çeşitli olumlu cümleler kullanmak çok daha iyi bir yöntem olacaktır. Pedagoglar ve psikologlar tarafından ileri sürülen teorilere göre, çocuk eğitiminde cezadan çok daha etkili alternatifler bulunmaktadır. Ayrıca bu alternatifler, çocukların olumsuz davranışlarını yeniden tekrarlamalarını da önlemektedir.

Bu bağlamda, çocuklarımızı daha doğru davranışlar sergilemeleri konusunda teşvik edecek çeşitli cümleler bulunmaktadır. Eğer bu cümleleri siz de öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıyı okumaya devam edin.

Olumlu Davranışları Teşvik Eden Cümleler

Eğer (Belirli Bir Şeyi) Yaparsan, Ödülü Alırsın

Olumlu davranışları teşvik ederek bunları ön plana çıkarmanın olumsuz davranışları cezalandırmaktan çok daha iyi ve etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Eğer bir davranışın ya da aktivitenin yeniden tekrarlanmasını istiyorsak, bunu teşvik edip desteklememiz gerekir. Eğer başka bir davranışı ortadan kaldırmak istiyorsak, olumsuz da olsa cezalandırma yöntemi ile bunu teşvik etmekten vazgeçmek en doğru davranış biçimi olacaktır.

İletişim kuran bir aile

Verilecek ödüllerin maddi herhangi bir karşılığının olmaması önemlidir. Örnek olarak birlikte oyun oynamak, parka gitmek, sinemaya gitmek, birlikte bisikletle gezmeye çıkmak, spor sahasına gitmek vb. aktiviteler ödül olarak değerlendirilebilir.

Daha İyisini Yapabileceğini Biliyorum

Olumlu tavırlar sergileyebilecekleri ve doğru davranışlar içinde olabilecekleri konusunda çocuklara güven duyduğumuzu hissettirmemiz son derece önemlidir.

Olumlu Davranışları Teşvik Eden Başlıca Cümlelerden Biri: Seninle Gurur Duyuyorum

Çocuğunuzun başarıları ve davranışlarından memnun olduğunu görmesini sağlayın. Bunu, yapması gereken bir şeyde pek başarılı olamasa da böyle hissettirin. Bu sayede bir sonraki denemesinde motivasyonu daha yüksek bir biçimde çaba gösterecektir.

Eğer Bu Şekilde Davranmaya Devam Edersen Seni Dinlemeyeceğim

Çocuğunuza bağırmak ya da ona sürekli ne kadar kötü davranışlar sergilediğini söylemek, bu davranışları daha da körüklemekten başka bir işe yaramaz. Olumsuz bir davranış durumunda dikkatimizi buna odaklamak faydalı olmayacaktır. Bu nedenle, ortamdan uzaklaşmak ya da çocuğu başka bir yere göndererek bu olumsuz davranışa yönelik dikkati dağıtmak faydalı olacaktır.

Her Zaman Doğruyu Söylemelisin, Asla Yalan Söyleme

Çocukların büyük bir kısmı azarlanmamak için ya da şaka ile gerçek arasındaki farkı tam olarak ayırt edemediklerinden dolayı yalan söyler. O nedenle çocuk doğruyu söylediğinde onu ödüllendirmek gerekir. Çocuğu, yaptığı davranışların arkasında durma cesaretini gösterdiği için övmeli ve onu kutlamalıyız.

Biraz Sakinleşelim ve Buna Bir Çözüm Bulalım

Çocuklar bazen geçici bir istek nedeniyle umutsuzca bağırıp ağlarlar. Biz de bu gereksiz isteği karşılamak istemeyiz. Bu tür durumlarda kararımızın sıkı bir biçimde arkasında durmak çok önemlidir. Çocuğun sakinleşmesi için ona yardım edebilir ve onu aynı şekilde heyecanlandıracak başka bir alternatif bularak sorunu çözebiliriz.

Çocuklarda Olumlu Davranışları Teşvik Eden Diğer Cümleler

Yeniden Dene

Eğer çocuğun pek başarılı olamadığı bir durumla karşı karşıya kalırsanız, aynı hatayı yapma konusunda ısrar etmek yerine ona tekrar denemesi için bir şans tanımak gerekir. Bu sayede daha iyi bir sonuç elde edebilecek ve yanlışlarını düzeltme şansı yakalayacaktır.

Seni Seviyorum

Çocuklarımıza onları sevdiğimizi söylemek ve bunu onlara sürekli bir biçimde hatırlatmak, kendilerine olan güvenlerinin artması için son derece faydalıdır. Bu ayrıca çocukların olumlu tavırlar sergilemeleri ve daha pozitif bir kişiliğe sahip olmaları için de önemli bir ihtiyaçtır.

Anne oğluna bisiklete binmeyi öğretiyor

(Belirli Bir Şeyi) Yaptığını Hatırlıyor Musun?

Bir görevi yapmadıklarında ya da sorumluluklarını yerine getirmediklerinde onları azarlayarak ya da onlara bağırıp o işi kendiniz yapmak yerine daha olumlu uyarılarda bulunun. Yani çocuklara görevlerini yerine getirmeleri için ne yapmaları gerektiğini hatırlatabilirsiniz.

Olumlu Davranışları Teşvik Eden Diğer Bir Cümle: Hata Yaptın Ama Hepimiz Hatalarımızdan Ders Çıkarabiliriz

Çocukların yaptıkları yanlışları kendilerinin anlaması ve bizim “Ben sana bunu zaten söylemiştim.” dememizden çok daha iyidir. Yetişkinler olarak tökezlemeden öğrenmemiz nasıl zorsa, aynı şeylerin çocuklar için de geçerli olduğunu unutmamak gerekir.

Bana İhtiyacın Olduğunda Sana Daima Yardıma Koşacağım

Bu ve bu anlama gelen cümleler çocukların bir şeye ihtiyaç duyduklarında, onlar için orada bulunacağımızı bilmeleri açısından son derece önemlidir. Bu durumu hatırlatmak, çocukların kendilerini herhangi bir problem içinde kaybolmuş gibi hissettiklerinde hemen size gelebilecekleri bilmeleri açısından değerlidir.

Sana İnanıyorum ve Başaracağına Eminim

Çocuğumuz bir şey yapmak istediğini söylediğinde ona ihtiyacı olan güveni verecek cümleleri kurmamız gerekir. Bu cümleler onu motive edecek ve hedefine ulaşması için gereken gücü kendinde bulmasını sağlayacaktır.

Bunu İstemeden Yaptığını Biliyorum

Bu cümle, çocuğun yaptığı yanlışı bir kez daha tekrarlamaması için önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. Çünkü ona inandığınızı ve sonuna kadar ona güvendiğinizi bu cümle ile aktarmış olursunuz.

Çocuklarda olumlu davranışları teşvik edecek cümleleri gördüğümüze göre şimdi sıra bunları uygulamaya geldi. Çocukları güzel bir şey yaparak şaşırtmak, onları ne kadar sevdiğimizi ve onlarla ne kadar gurur duyduğumuzu söyleyerek teşvik etmek çok önemlidir. Bu cümleleri günlük yaşantınızda çocuklarınıza sık sık kullanırsanız onların davranışlarındaki değişimleri de kısa süre içinde görmeniz mümkün olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Ceza Vermeden Tartışmaları Nasıl Sonlandırabilirsiniz?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ceza Vermeden Tartışmaları Nasıl Sonlandırabilirsiniz?

Aşağıda anne ve babaların tartışmaları ceza vermeden sonlandırabilmeleri için bazı ipuçları paylaştık. Detaylar için okumaya devam edin!