“Süper Baba” Olmanın 5 Yolu

“Süper Baba” Olmanın 5 Yolu

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2018

Baba olmak zordur ve siz bazen aileniz için o kadar da önemli olmadığınızı düşünebilirsiniz. Aileye değeri ölçülemeyecek şekilde katkı yaptığınızı anlamanın zamanı geldi. Siz vazgeçilmezsiniz. 

Bu makalede sizi süper baba mertebesine ulaştıracak beş süper gücü analiz edeceğiz.

İyi bir baba olmanın tabii ki tek bir doğru yolu yok. Ama birçok erkeğin faydalı bulduğu, kendilerinin ve ailelerinin faydalandığı çeşitli stratejiler mevcut.

Aşağıdaki yazımızda süper baba olmanın püf noktalarını beraber keşfedeceğiz!

  1. Bir süper baba ailesi için her zaman vakit ayırır

Siz zaten yemek ve ev ihtiyaçları konusunda aileniz için pek çok şey yapmaktasınız. Buna rağmen, eğer onlarla yeterince vakit geçirmezseniz, işiniz, arkadaşlarınız ya da hobileriniz gibi diğer etkenlere onlardan daha fazla önem verdiğinizi düşünebilirler.

Peki bir süper baba çocuğuyla vakit geçirmeye ne zaman başlamalı?

Anne ile bebek arasındaki ilişki ana rahminde başlar. Hamilelik başladıktan on altı hafta sonra bebek duymaya başlar.

Bu aşamada süper baba da bebekle kendi özel ilişkisini başlatabilir. Nasıl mı? Onun kalp atışlarını dinleyerek, tekmelerini hissederek, onunla konuşarak ve ona şarkılar söyleyerek.

Bebeklerle kurulan bu ilişki, onları hissetmek ve onlarla konuşmak, henüz doğmamış bebeklerle erken bir duygusal bağ geliştirir.

  1. Bir süper baba nasıl iletişim kuracağını bilir

Çocuklarla iletişim kurmayı bilmek, onları dinlemeyi ve ne söylerlerse söylesinler aşırı tepki vermemeyi başarmak demek.

Eğer çocuklarınız öfkeleneceğinizi ve onları eleştireceğinizi hissederlerse, kendilerini ifade etmek ve duygularını söylemek konusunda kendilerini rahat hissetmezler.

Ama onları sakin bir şekilde dinleyip, onlara ne kadar değer verdiğinizi hissettirirseniz kendilerini size daha çok açarlar.

  1. Süper babalar çocuklarını sevgiyle terbiye ederler ve onları ödüllendirirler

Çocuğunuza ihtiyacı olduğu terbiye ve disiplini hayal kırıklığına uğradığınız ya da öfkelendiğiniz için değil, onu çok sevdiğiniz ve hayatta başarılı olmasını istediğiniz için vermelisiniz. Terbiye etmek, rehberliği, düzeltmeyi ve gerektiğinde cezalandırmayı içerir.

Verilmek istenen terbiye babanın çocuğunu ödüllendirme alışkanlığını edinmiş olduğu durumlarda daha etkili olur. Ödüllendirme çocuğun karakter gelişimini teşvik edip, güçlendirirken aynı zamanda da aileleri tarafından onaylandıklarını ve değer gördüklerini hissettirir.

Çocuklarınızı ödüllendirmek adına oluşabilecek fırsatları değerlendirirseniz, onlara, kendilerine duyacakları özsaygı konusunda yardım etmiş olur ve hayatlarında doğruyu yapma konusunda teşvik etmiş olursunuz.

  1. Bir süper baba ebeveynlik takımının diğer yarısıdır

Eşinize vereceğiniz destek ve sevginiz büyük ihtimalle çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediyelerden biridir. Karşılıklı destek içeren bir ilişki, desteğiniz, sevginiz ve tavsiyeleriniz, eşinizin daha iyi bir anne olmasını sağlayacaktır.

Başka bir deyişle, iyi bir olmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çabalamanız, dolaylı olarak babalık adına da fevkalade bir iş yaptığınız anlamına gelir. Ve bunu sizden başka hiç kimse başaramaz.

Siz, çocuğunuz için bir süper baba ve bir kahramansınız. Şimdi, bu mesajı içselleştirme zamanı. Buna sadece inanmakla yetinmeyin, çok önemli bir göreviniz olduğunu bilin. Siz bir babasınız ve bu yüzden de vazgeçilmezsiniz.

  1. Bir süper baba çocuğuyla kendi özel tarzında oyun oynar

Babaların çocuklarıyla, annelerinde olmayan bir şekilde oynama eğilimleri vardır ve bu son derece sağlıklıdır; çünkü çocukların ikisine de ihtiyacı vardır. Genellikle babalar çocuklarıyla annelerine göre daha fiziksel oyunlar oynarlar ve onları küçük vücutlarını daha çok kullanmaları konusunda teşvik ederler. Annelerse, daha ihtiyatlı bir yapıları olduğu için genellikle bu tarz oyunları tercih etmezler.

Bu durum, onlara ve onların yapabileceklerini henüz düşünemedikleri şeylere bile olan inancınızı gösterdiğiniz için çok önemlidir.

kızlarıyla bisiklete binen baba

Süper bir baba olmak çok açıktır ki bu yazıda ele aldığımız beş konudan daha fazlasıdır. Ne kadar çok uğraşırsanız uğraşın kusursuz bir baba olmak imkansızdır. Bununla beraber yukarıda açıkladığımız bu “süper güçleri” dengeli bir şekilde sevgiyle uygularsanız süper baba olmanız için hiçbir engel yoktur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.