Çocuğunuzun Tırnak Yeme Alışkanlığı Sizi Ne Zaman Endişelendirmeli?

Çocuğunuzun Tırnak Yeme Alışkanlığı Sizi Ne Zaman Endişelendirmeli?

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2018

Çocuklarda onikofaji yani tırnak yeme çok yaygın bir durumdur. Bunu zamanında tedavi etmek ve yetişkinliğe taşıyacakları kötü bir alışkanlık haline gelmesini önlemek önemlidir.

Onikofaji, sürekli tırnak ısırma harekerinden oluşur ve birkaç farklı nedene sahiptir. Uzun bir süre boyunca ortaya çıkarsa sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çocuklarda rastlantısal davranışlardan sık tekrarlanan ve kötü bir alışkanlığa dönüştüyse endişelenmemiz gerekir.

Dikkatli olup çocukların kötü bir alışkanlık haline gelmeden önce tırnaklarını ısırmayı bırakmalarına yardım etmeliyiz. Yapmamız gereken ilk şey, durumun nedenini tanımlamak.

 • Çocuklarda onikofajinin nedenleri
 • Stres
 • Kaygı
 • Can sıkıntısı
 • Sevilen birinin ölümü, ebeveynlerin tartışması veya yeni bir kardeşin gelmesiyle ilgili belirsizlik gibi duygusal olaylar.

Sonuçları

Onikofaji, çocuklar için çeşitli yoğunluklarda sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşağıdaki en yaygın sonuçları açıklayacağız.

Diş sorunları

 • Dişlerinin anormal bir şekilde hizalanması. Bu durum diş kemerinin deformasyonuna neden olabilir. Bu, deforme olmuş dişlerin ortaya çıkmasına ve gecikmesine neden olabilir. Bu problem bir ortodontistin yardımını gerektirecektir.
 • Tırnaklarında bulunan mikroorganizmaların girişine bağlı diş etlerinin iltihaplanması. Diş eti iltihabı ve periodontit gibi iltihaplı durumlara neden olabilirler.
 • Onikofaji, çenelerin sürekli kullanımı nedeniyle yiyecekleri çiğnerken ağrıya neden olabilir.
 • Ağız hijyeni ya da enfeksiyon eksikliği nedeniyle ağız kokusu (kötü nefes) oluşabilir.

Sindirim problemleri

 • Bu alışkanlığın yoğunluğuna ve süresine bağlı olarak, bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.
 • Tırnak ısırması, normalde tehlikeli olmayan patojenlerin neden olduğu çeşitli enfeksiyonlara yol açabilir. Bağışıklık sistemi yetersiz olduğunda sadece sağlık riskleri oluştururlar.
hasta çocuk

Dermatolojik problemler

 • Tırnaklarında bakteriyel enfeksiyonlar. Bu, tükürüğün filtrelenmesi nedeniyle oluşur ve bu da parmaklarının iltihaplanmasına neden olur. Bu acı verici olabilir.
 • Yoğunluğa bağlı olarak, uzun vadede onikofaji, parmakların deforme olmasına neden olabilir. Ayrıca kalıcı tırnak hasarına da neden olabilir.
 • Ülseratif enfeksiyonlar, yırtıldıktan, ısırıldıktan veya cildinde yaralar oluştuktan sonra ortaya çıkabilir. Bu yaralar, tükürükte bulunan çok sayıda mikropla kolayca bulaşabilir.

Bir başka problem de dış görünüştür. Onikofaji estetik olarak hoş değildir ve çocukların sosyal hayatı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Ne yapabilirsiniz?

Tırnakların ısırılması hoş olmayan bir durum olarak görülebilir, şişmiş parmaklar, diş etleri ve ağız kokusu bir çocuğun benlik saygısını etkileyebilir.

Neden mi? Çünkü görünüşü diğer çocukların alay etmesini körükleyebilir. Bu, sonuçta çocukların kendilerini izole etmelerine ve aşırı durumlarda sosyal kaygı bozukluklarını geliştirmelerine neden olabilir.

Çocuklarda onikofaji genellikle farmakolojik tedavi gerektirmeyen bir sorundur. Ancak zorlayıcı doğası göz önünde bulundurulduğunda, bazen pozitif terapiyi başlatabilecek bir psikologun yardımını istemek gereklidir.

Çocuklarımızı yargılamamamız bizim için çok önemli. Profesyonellerin tavsiyelerini tutarlı bir şekilde uygulamalıyız. Eğer üzerinde sıkı çalışırsak, bu kötü alışkanlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olabiliriz.

Onikofajinin düzeltilmesi, çocukların bu rahatsızlığın sonucunda ortaya çıkan çeşitli sorunlarla büyümelerini engelleyecektir. Tütün ve diğer uyuşturuculara bağımlılığın önlenmesinde bile önemlidir.

Bu bağımlılıkların birikmiş gerilimden ve duyguların ve düşüncelerin yanlış yönetilmesinden kaçış yolu olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzu görmezden gelmeyin. Onlarla etkileşim şeklinizi düşünün.

Tırnak ısırma gibi görünüşte zararsız bir alışkanlık, daha fazla ilgi ve bakıma ihtiyaç duyduklarına dair bir uyarı işareti olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.