Çocuklar için En İyi Evcil Hayvanlar

Çocuklar için En İyi Evcil Hayvanlar

Son Güncelleme: 22 Mart, 2019

Çocuklar için en iyi evcil hayvanlar, doğuştan sabırlı, şirin, uysal ve küçük çocuklara karşı sevgi dolu olanlardır. Bu, çocuklarınızın güvenliğini de garantiye alır.

Evcil Hayvanlar ile birlikte yaşamak çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir, sorumluluk gibi değerleri geliştirir, stres seviyesini düşürür ve diğer canlılara karşı empati oluşturmasına yardımcı olur.

Eğer çocuklar evcil hayvan sahibi olacaksa ideal hayvanı seçmek oldukça önemlidir. Kararı çocuğunuzla birlikte vermelisiniz ve çeşitli şeyleri göz önünde bulundurmalısınız.

Düşünmeniz gereken şeylerden biri de evinizde uygun bir alan bulunup bulunmadığı ve alacağınız evcil hayvanın bakımına adayacağınız zamandır.

Bir evcil hayvan alırken gerekli bakım ve ilgiye ek olarak göz önünde bulundurulması gereken önemli bir sorun daha vardır: Evde yaşayan bir canlı sahibi olmanın getirdiği sorumluluk.

Bir Evcil Hayvan Seçme Zamanı Geldiğinde…

Çocuklar için en iyi evcil hayvanları seçerken doğru kararı verdiğinizden emin olmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önerimiz var:

 • Çocuklar evcil hayvan bakımına kendini adayabilir ve sorumluluk sahibi olabilir. Ancak yetişkinler bunun her zaman bu şekilde olmayacağının farkında olmalıdır. Sıklıkla evcil hayvanlar ile ilgilenme görevi bizlere düşer.
 • Neden bazı evcil hayvanlar diğerlerinin üzerine seçilir? Çocuğunuzdan gelen anlık bir dürtü olmadığından emin olmak önemlidir. Peki nasıl emin olabilirsiniz? En iyi teknik, çocuğunuzun ne kadar süredir evcil hayvan istediğine dikkat etmektir.
 • Hoşgörülü olmalısınız. Önünde sonunda evcil hayvanınız bir şeyi kıracak, kirletecek ya da benzer bir davranışta bulunacaktır.
 • Evdeki diğer bireylerin fikirlerini de dikkate almalısınız. Onların da yeni evcil hayvan ile ilgilenmesi gereken zamanlar mutlaka olacak. Bu konuda herkes anlaşırsa çok daha iyi olur.

Ebeveynlerin, herkesin sağlığını garanti altına almak ve olası problemleri önlemek amacıyla çocuklar için en iyi evcil hayvanları göz önünde bulundurmaları çok önemlidir.

Çocukların Yaşlarına Göre En İyi Evcil Hayvanlar

 • 3 yaşına kadar olan bebekler. Bu çok erken yaş grubunda çocuklar, herhangi bir sorumluluk alma kabiliyetine sahip değiller. Bu nedenle evde evcil hayvan bakacak kapasitede de değillerdir.
 • Çocuklar 4 yaşından daha büyük olduğunda, belli başlı ev işlerinden örneğin, ev temizliğine yardımcı olma, evcil hayvanı besleme vb. gibi bazı işlerden sorumlu olabilirler. Peki hangi evcil hayvanlar idealdir? Bu soruya cevap olarak çok bakım gerektirmeyen hayvanlar en idealleridir diyebiliriz. Bu hayvanlardan bazıları kaplumbağa, kuş, hamster ve hatta kedilerdir.
 • Peki çocuğunuz ne zaman köpek sahibi olabilir? İdeal olarak, yaklaşık 6 yaşına gelene kadar beklemelisiniz. Köpekler cinsi ne olursa olsun çok fazla dikkat ve ilgi gerektirir. Onlarla yürümeniz, oyun oynamanız ve onlara banyo yaptırmanız gibi sorumluluklar gerektirir.

Yavru mu yoksa Yetişkin Köpek mi?

Küçük çocuklu ailenize bir kedi ya da köpek eklemeye karar verdiğinizde alacağınız hayvanın yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Alacağınız evcil hayvanın bir ile beş yaş arasında olması uygun olacaktır.

Bu yaşlarda köpek ve kediler küçük çocuklarla iyi geçinirler. Bir yandan küçük yavrular kadar dinamik değiller. Öte yandan arterit ve diğer problemler gibi sağlık sorunları yoktur.

çocuklar için en iyi evcil hayvanlar

Eğer sahiplenmeye karar verdiyseniz köpeğin bakıcılarından huyları hakkında bilgi isteyin. Kişiliğini bilmenin yanı sıra hakkında tercih ve ihtiyaçları gibi önemli ve faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Barınaktan bir köpek evlat edinmek söz konusu olduğunda ilginç olan bir diğer şey de kısa bir tanışma ve deneme süresi verilebilmesidir. Birçok barınak hem hayvanın hem de çocuğun nasıl davranacağını görmek için çocuklara ve evcil hayvanlara birbirlerini tanıma fırsatı verir.

Genelde barınak hayvanlarını sahiplenmek için barınağın evlat edinilmeye hazır hayvanlar hakkında sahip olduğu bilgilere bakabilirsiniz. Ayrıca daha önce çocuklu bir evde yaşamış olan evcil hayvan da isteyebilirsiniz.

Bazı püf noktalar

Birkaç ipucu kullanarak hayvanın, evde küçük çocuğunuzla rahat hissedip hissetmediğini anlayabilirsiniz. Örneğin, hayvanın mizacını gözlemleyin. Diğer bir deyişle, keskin seslere nasıl tepki verdiğini, onu okşamanıza izin verip vermediğini ve ne kadar oyun sevdiğini gözlemleyin.

Tez canlı çocuklar için eğitimli bir rehber köpek sahiplenmek iyi bir fikir olacaktır. Eğitimden sonra özel ihtiyacı olan bireylere eşlik etmek için tüm standartları sağlayamayan hayvanlar var. Ancak, bunlar küçük çocuklu evler için mükemmel köpeklerdir.

Köpek cinslerine örnek

Köpeğin mizacına bağlı olarak değişkenlik gösterse de bazı cinsler çocuklar için çok daha iyidir. Labradorlar ve Golden Retriever köpekler uysal oluşlarıyla bilinir. Teriyerler ise asilikleri ile bilinir. En önemli şey, aradığınız köpeğin karakteridir.

Eğer biliniyorsa ve mevcutsa, köpeğin kişiliğinin nasıl olabileceği hakkında bir fikir edinebilmek için ebeveynlerinin kişilikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sonuç olarak çocuklar için en iyi evcil hayvanlar, ehlileştirilmesinin yanı sıra küçük çocuklarınıza karşı sakin tatlı ve sevecen olmalıdır. Böylece çocuğunuz evde evcil hayvanınızla birlikteyken içiniz rahat olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gómez G., L. F., Atehortua H., C. G., & Orozco Padilla, S. C. (2007). La influencia de las mascotas en la vida humana. Revista Colombiana de Ciencias Pecuarias, ISSN-e 0120-0690, Vol. 20, No. 3, 2007, Págs. 377-386.
 • González Jiménez, A., Márquez Hernández, V., López Rodríguez M. (2015). Educación y salud en una sociedad globalizada. Edition: 1ª, Chapter: 39. Universidad de Almería. Pp.186-192. Extraído de: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=VjwwBwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PA186&dq=amistad+mascotas+y+niños&ots=gZSP8yTJVE&sig=wQCtniVtSde2BjvJE-1BaibDLEA#v=onepage&q=amistad%20mascotas%20y%20niños&f=false
 • Martínez, C. A. C., Garaviño, S. M. H., Martínez, D. I. J., & Restrepo, M. T. (2011). Estudio descriptivo de los efectos que ejerce el perro como mascota en el desarrollo de la motricidad gruesa de infantes sanos de cinco años de edad. Revista Lasallista de Investigacion.
 • Taxa, J. (2012). Representaciones y vínculo entre niños y sus mascotas (MasterThesis). Pontificia Universidad Católica de Perú. Lima. Extraído de: http://tesis.pucp.edu.pe/repositorio/bitstream/handle/123456789/1701/TAXA_MARCOS_JUAN_CARLOS_REPRESENTACIONES.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.