Çocuklar için Küçük Köpek Cinsleri

Çocuklar için Küçük Köpek Cinsleri

Son Güncelleme: 22 Mart, 2019

Her küçük köpek, çocuklar için ideal bir evcil hayvan değildir. Birçoğu uysal ve sakin görünümlü olsa da (örneğin chihuahua gibi) her zaman için en iyi seçenek değillerdir. Aslında çocuklar için küçük köpek cinsleri normalde düşündüğünüzden farklı olabilir.

Çocuklar için ideal karaktere sahip çeşitli küçük köpek cinsleri vardır. Sadece evcilleştirilmeleri kolay değil, aynı zamanda sabırlı, uysal, korumacı ve sevecen karaktere sahip olma eğilimindedirler.

Bir aile hayvanı seçmeye karar verirken bazı şüpheleriniz olabilir. Eğer aileniz köpekleri diğer evcil hayvanlara tercih ediyorsa birçok seçeneğiniz olduğunu aklınızda bulundurun.

Eğer evinizde küçük çocuklarınız varsa bu, düşünülmesi gereken birçok etkeni beraberinde getirir. İlk akla gelen sorulardan biri ise: Çocuklar için en iyi küçük köpekler hangileridir?

Düşünülmesi Gereken Etkenler

Evcil hayvan seçerken dikkat edilmesi gereken birçok etken vardır. Onlarla vakit geçirdiğinizden ve ihtiyaçlarına dikkat ettiğinizden emin olmalısınız. Buna ek olarak, fiziksel olarak bir alana ihtiyaç duyarlar ve bakımları pahalı olabilir.

Evcil hayvanların, özellikle köpeklerin bir oyuncak olmadığının her zaman bilincinde olmalısınız. Onlar, gelişen duygu ve ihtiyaçlara sahip olan ve yaşayan canlılardır. Çocuklarınıza onları tanımayı ve onlara saygı duymayı öğretmelisiniz. Paylaşılan yaşam alanlarını olabildiğince keyifli ve uyumlu hale getirmek için kurallar koymanız ayrıca önemlidir.

Yavru bir köpek seçmeyi düşünüyorsanız, aşağıdaki değerlendirmeleri göz önünde bulundurmanız önemlidir:

 • Hayvanın ailesinin karakteri
 • Hayvanın annesinden travmatik bir şekilde ayrılması

Bu, köpeğinizin belli başlı davranışlarını ve insanlarla nasıl iletişim kurduğunu belirleyecektir.

Çocuğunuz için küçük köpek cinsleri seçerken birçoğunun iyi bir seçenek olduğunu bilmek güzeldir. Ancak aynı doğumdaki kardeşler arasında bile kişiliklerin farklı olduğunun bilincinde olmalısınız.

Küçük köpek sahibi olmanın avantajları

Evcil hayvan sahibi olmanın çocuklar için birçok faydası vardır. Örneğin iyi eğitilmişse bu, çocuğunuzun düzenli ve sorumluluk sahibi olmasına yardımcı olur. Köpeği olan küçük çocuklar çok daha yaratıcı olur ve alerji ya da astım olma olasılıkları oldukça düşüktür.

Küçük köpeklere sahip çocukların bir diğer avantajı da onları taşımanın kolaylığı. Çok hafif oldukları için her yerde yanınızda olabilecek mükemmel bir arkadaş olabilirler. Benzer şekilde apartman ya da daha küçük evlerde mutlu bir şekilde yaşayabilirler.

Küçük köpeklerin dükkanlarda veya diğer halka açık alanlarda kabul görmesi de daha olasıdır. Bu daha büyük köpekler için genelde geçerli olmaz. Ek olarak, diğer hayvanlarla daha iyi geçinirler ve daha büyük ırklara kıyasla daha uzun yaşama eğilimindedirler.

kıyafet giydirilmiş küçük köpek

Çocuklar için En İyi Küçük Köpek Cinsleri

 1. Bichon Frise
  Bunlar mükemmel karaktere sahip küçük köpeklerdir. Aileler için mükemmel bir cins olarak kabul edilirler. Bichon Frise köpekler çok küçük, mutlu mizaçlı ve çok sevgi dolu olma eğilimindedir. Diğer bir avantajı ise çok temiz olmaları ve tüy dökmemeleridir.
 2. Pug
  Bu cins köpekler çok daha iyi huylu ve etraflarındaki insanlar ile rahat hissediyorlar. En sevdikleri aile üyeleri genellikle evdeki en küçük üyelerdir ve oyun zamanı geldiğinde onlarla çok iyi vakit geçirirler.
 3. Beagle
  Bu köpekler, arkadaşlık etmek için en iyi cinslerden biridir.
  Beagle köpekler çok dinamiktir ve aktiviteleri severler ki bu da çocuğun, oynayarak ve olumlu uyarım alarak enerjisini tüketmesine yardımcı olur.

Çocuklar için diğer küçük köpek cinsleri

Fransız Bulldog

Bu güzel ve eşsiz köpek ırkı gittikçe daha popüler hale geliyor. Bunun sebeplerinden biri sosyal mizaçları ve sevgi verme alma eğilimidir. Ek olarak, zarar görebilecekleri zaman genellikle çocukların güvenliğini sağlarlar.

Fransız Kanişleri

Bu cins, akıllı olmak ve yüksek öğrenme kapasitesine sahip olmak gibi temel karakteristik özelliklere sahiptir. Fakat hepsinden önemlisi, Fransız kanişleri çok sevecen ve minyatür köpeklerdir. Sahiplerine ve özellikle çocuklara karşı son derece sevgi dolular. Fransız kanişleri çok sadık mutlu ve her zaman oynamaya hazır köpeklerdir.

mavi koltukta yatan küçük köpek

Kırmalar

Yukarıda belirtilen ırklar birçok güzel niteliğe sahip fakat insanlar sık sık kırmaları unutur: Ta nımlanmış bir cinsi olmayan köpekler.

Bunlar genellikle sokaktan kurtarılan yavrulardır. Kolay bir yaşam sürmedikleri için sevgiyi nasıl takdir edeceklerini biliyorlar. Sık sık, onlara gösterdiğimiz sevgiye ve özene karşılık verirler.

Bir veterinerin de yardımıyla, küçük karma cins bir köpeği evlat edinmek çocuklar için mükemmel bir seçenek olabilir. Aynı zamanda topluma da iyi bir katkıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.