Çocuklar İçin Ritmik Jimnastiğin Faydaları

Ritmik jimnastik tüm vücudu etkileyen bir disiplindir. Çocuğunuza bu spora dair birkaç video gösterin ve beğenip beğenmediklerini sorun. Belki de yeni bir tutkularını keşfedecekler!
Çocuklar İçin Ritmik Jimnastiğin Faydaları

Son Güncelleme: 29 Temmuz, 2018

Ritmik jimnastik, dans ve balenin hareketlerini bir araya getiren bir aktivitedir. Ayrıca buna, akrobatik hareketler ve kurdele, top ya da halkalar gibi araç kullanımı da eklenebilir.

Çoğu insan bunun çocuklukta faydalı olduğundan emin olamasa da, çocuklar için ritmik jimnastiğin birçok yararı vardır.

Çocuklar için bir spor seçerken, jimnastiği de bir seçenek olarak ona sunmalısınız.

Genel olarak, bu aktiviteyi yapmaya başlamak için çocukların 6 yaşından büyük olması önerilir. Eğer daha önce başlarlarsa, bu sporun gerektirdiği bazı temel hareketleri yapamayabilirler.

6 yaşına gelen çocuklar kendi mekansal oryantasyonunu geliştirmeye başlamış olur. Ayrıca vücutlarını da daha iyi kontrol ederler.

Ritmik jimnastiği dünyada genelde kadınlar tercih etse de bu spor hem erkek hem de kız çocuklar için uygundur. Tek başına ya da ikili, üçlü, dörtlü ya da beşli gruplar halinde yapılabilir.

Çocuklar İçin Ritmik Jimnastiğin Faydaları

Ritmik jimnastik ilgi gerektiren bir aktivitedir ve bunu yapan çocuklar için aşağıdaki faydaları sağlar:

1. Fiziksel Durumu ve Esnekliği Geliştirir

Eğer ritmik jimnastikte yapılan hareketleri gördüyseniz neyden bahsettiğimizi biliyorsunuz demektir. Bu disiplin çocukların esnekliğini test eden zor hareketler içerir. Buna ek olarak, yıllar geçtikçe esnekliğin kaybolmasını da önler.

Ayrıca, bunu yapmak için gerekli olan sağlamlık, kasları da güçlendirir. Ayrıca kalori yakma ve metabolizmayı hızlandırma özelliği de vardır.

ters duran sarışın kız

2. Çocukların Vücutları ve Çevreleriyle Bağ Kurmasını Sağlar

Fiziksel gerekliliklerine ek olarak, ritmik jimnastik estetiğe de önem verir. Bu da çocukların yaptıkları hareketlerin tamamen farkında olmaları anlamına gelir. Ayrıca zaman ve mekan algısını da geliştirir.

Buna ek olarak, kötü duruş biçimini düzeltir ve böylece olası rahatsızlıkların önüne geçilmiş olur. Ayrıca bu sporu yapmak, dengeyi de sağlar.

3. Odaklanmayı Geliştirir

Ritmik jimnastiğin faydaları sadece fiziksel değildir. Yapılacakların önceden planlanması gereken bir spor türü olduğu için çocuk yaptığı şeye karşı özensiz davranamaz.

Bunun bir sonucu olarak hafıza ve dikkat gelişir. Şüphesiz ki, bu spor tüm vücudu çalıştıran bir egzersizdir.

“6 yaşından küçük çocuklar, bu sporun gerektirdiği temel şeyleri yapamayabilirler. 6 yaşından itibaren, mekansal oryantasyonunu geliştirmeye başlamış olur.”

4. Koordinasyonu Sağlar

Ritmik jimnastikteki bir başka element de müziktir. Duyma yetisini geliştirmesinin yanı sıra, çocuklar hareketlerini müzikle uyumlu hale getirmek için de çalışacağı bir durumda olacaktır.

5. Yaşam Kalitesini Yükseltir

Ritmik jimnastiğin yukarıda bahsettiğimiz faydaları, çocukları farklı bir ruh haline sokar. Bu disiplin, aktif olmanın yanı sıra, iç algılarını da geliştirir. Ayrıca özgüven ve öz saygıyı da artırır.

Ayrıca, yaşıtları ve öğretmenleriyle iletişim kurarlar. Takım çalışması, ortak destek ve grup halinde eğlenmenin ne kadar değerli olduğunu öğrenirler.

jimnastik yapan çocuk

Ritmik Jimnastiğe Karşı Görüşler

Faydalarının yanında, bu aktiviteye karşı olanların argümanlarını da değerlendirmeliyiz. Genel kural çocukların bu spora 4 yaşından sonra başlaması olmasına rağmen, birçok insan bunun yine de çok erken bir yaş olduğunu düşünmektedir.

Asıl tartışma konusu bu sporun gereklilikleri ve küçük çocukların bunu kaldırıp kaldıramayacağıdır. Bu gereklilikler, karmaşık ve riskli hareketler içeren fiziksel gereklilikler olduğu gibi, mental faktörleri de içerir: Çocukların karmaşık adımları ezberlemek ve senkronize etmek için uğraşması gerektiğini unutmayın.

Ayrıca adet görmenin gecikmesi gibi fiziksel sorunlarla da ilişkilendirilmektedir. Öne çıkan atletler üzerinde yapılan çalışmalar, ritmik jimnastiğin bu etkisini kanıtlar niteliktedir. Bunun üzerine, tüm sporların içerdiği diğer kaza ihtimallerini de eklemek gerekir.

Buna ek olarak, rekabet etmek ve bir jüri önünde yeteneğini sergilemek de zor olabilir. Tabii ki istedikleri puanı ya da geri bildirimi alamazlarsa bu durum daha da zorlaşabilir.

Öte yandan, her şey bu sporu yapan kişiden ne seviyede şeyler talep edildiğine bağlıdır. Çocukların yaptığı diğer fiziksel aktivitelerde de olduğu gibi, çocuğun eğlenmesi ve becerilerini doğru şekilde geliştirmesi her şeyden daha önemli olmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.