Çocuklar Ne Zaman Utanır?

Ebeveynlerin görevlerinden bir tanesi de çocuklara vücutlarını ve cinsiyet farklarını öğretmektir. Ayrıca çocukların sorduğu sorulara basit ve dürüst bir şekilde cevap vermek gerekir. Çocuğunuzun utanç duyabileceği durumları öğrenmek için okumaya devam edin.
Çocuklar Ne Zaman Utanır?

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2019

Ebeveyne düşen önemli bir görev, çocuklara bedenlerini tanıtmak ve mahremiyetlerini korumaları gerektiğini anlatmaktır. Çocuklar utanır ve mahremiyetlerini korumak isterse, buna saygı göstermek gerekir.

Çocuklarda utanç, vücutlarını keşfetmeye ve cinsiyetler arasındaki farkları gözlemlemeye başladıklarının bir göstergesidir.

Ayrıca, bu durum çocukların kontrolü ele almak ve kendi kararlarını vermek istediklerini gösterir. Bağımsızlık ve utanç iç içe geçebilir. Bu süreç genellikle 3-4 yaşlar arasını kapsar.

Ebeveynin görevi

Ebeveynler bu tür hislere karşı doğal bir tepki vermeli ve çocuğun ifade etmek istediği şeyleri anlayışla karşılamalıdır. Aslında, anne ve babanın ayrı ayrı çocuklarına bu duyguların ne olduğunu açıklaması gerekir.

3-4 yaş aralığında çocuklar vücutlarının nasıl olduğunu keşfetmeye başlarlar. Burada ebeveyne düşen görev çocuğun geleceği açısından önemlidir.

Vücutlar arasındaki farkı bilmek ve sınırları öğrenmek, çocukların kendini korumasına yardımcı olur. Buna ek olarak, çocuklar kendilerine saygı duymayı ve öz saygılarını artırmayı öğrenir.

Utanmak aynı zamanda özgürlüktür

Utanmaya başlayan çocuk, daha bağımsız olmayı öğrenir. Bazı şeyleri kendi başına yapmayı öğrenmek çocuğu özgürleştirir.

Yapmanız gereken ilk şey çocuğunuzun kendi kendisine duş almasına izin vermek olabilir. Ancak bunu yaparken kendine zarar vermesini önlemek için mutlaka ona göz kulak olmalısınız. Eğer kendi kendilerine duş alabileceklerini öğrenirlerse, çocukların özgüveni artacaktır.

Duş alırken çocuğunuzu yalnız bırakmamalısınız. Duşunuz perdeli ise perdeyi bir miktar açık bırakabilirsiniz ancak çocuğun kendi kendisine yıkanmasına ve kurulanmasına izin vermelisiniz.

Kontrolü sağladığınız sürece çocuğunuzun kendi kendine giyinmesine de izin verebilirsiniz. Çocuğun iç çamaşırını kendisi giymesi de gelişimi için önemlidir. Bunun yanı sıra, havuz veya deniz kenarındayken, eğer çocuğunuz üstünü değiştirmek için kapalı bir alana gitmek isterse buna da saygı göstermelisiniz.

farklı cinsiyetler

Ailesinin yanında veya okulda utanan çocuklar

Eğer akrabalarınıza gittiğinizde çocuğunuz banyoda, tuvalette ve giyinirken gizlilik istiyorsa onun bu isteğine saygı duymalısınız. Aynı süreçten geçen yakınlarınızla da bu konuları konuşabilirsiniz.

Her zamanki gibi, önceliğiniz çocuğunuzu korumak ve onun mahremiyetini etkilememek olmalıdır. Eğer çocuğunuzu bir süreliğine bir yakınınıza bırakacaksanız, ona bu durumu açıklamalı ve evde nasıl davrandığınızı anlatmalısınız.

Bunun yanı sıra, okuldaki arkadaşlar ve kardeşler konusunda da dikkatli olmalısınız. Çocuğunuz değiştikçe yalnız kalmayı tercih ediyor olabilir. Eğer bu mümkün değilse, en azından odadaki herkesin aynı cinsiyetten olmasına özen gösterin.

Çocuklar utanmaya başladığında, gizlemeye çalıştıkları bölgelere bakmamaya çalışın. Çocuğun bunun normal bir süreç olduğunu anlaması için tepkilerinizi kontrol etmelisiniz.

Tek süreç, birkaç aşama

Çocukların cinsiyetle ilgili merakı 2 yaşlarında başlar. Bu noktada nereden geldiklerini merak ederler. Bununla birlikte, bu süreçte henüz utanma hissini bilmezler.

3 yaşlarında ise kızlar ve erkekler arasındaki farklılıkları merak etmeye başlarlar. Ayrıca kadın ve erkek vücudu arasındaki farkları da gözlemlemeye başlarlar. Ardından, kendi cinsiyetlerinden olan ebeveynleriyle kendilerini karşılaştırıp genital bölgelerini adlandırabilirler.

Çocukların utanç hissine saygı göstermek

agacın arkasına saklanmış çocuk

4 yaşa kadar çocuklarda utanma hissi ortaya çıkmaya başlar. Bu hisle beraber daha özgür olmayı isterler. Bunun yanı sıra, yabancıların onlara bakmasından hoşlanmazlar ve fiziksel muayenelerden ve vücutları hakkında sorulan sorulardan rahatsız olabilirler.

Belli bir süreden sonra, çocuklarınızın mahremiyetini korumalı ve onların isteklerine saygı göstermelisiniz. Aksi takdirde neyin normal neyin anormal olduğunu anlayamazlar.

6 yaşından sonra, çocuklar banyo yaparken anne babalarının yanlarında olmasını istemeyeceklerdir çünkü kadın ve erkek rolünün ne olduğunu artık anlamış olacaklardır. 9 yaşında ise çocuklar genellikle aynı cinsiyetten arkadaşlar edinmeye ve karşı cinsle ilgilenmeye başlarlar.

Çocukların utanması oldukça normal bir durumdur. Yaşa bağlı olarak gelişir ve farklı süreçlerden geçer. Son olarak ise, önemli olan çocuğunuza utanç hissinin oldukça doğal olduğunu anlatmak ve onu desteklemektir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Ayrılık Kaygısıyla Nasıl Baş Edilir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Ayrılık Kaygısıyla Nasıl Baş Edilir?

Bu yazımızda çocukluk çağında yaygın olarak görülen ayrılık kaygısı ile ilgili bilgiler veriyor ve bu durumla nasıl baş edeceğinizi anlatıyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.