Çocuklar Neden Dinozorlara Bayılıyor?

Uçaklar, prensesler, hayvanlar, tek boynuzlu atlar... çocuklar büyüdükçe farklı şeylerle ilgilenirler. Bunlardan biri de birçok çocuğun yaşadığı dinozor takıntısıdır. Çocuğunuzun neden bu antik canlıları sevdiğini öğrenin.
Çocuklar Neden Dinozorlara Bayılıyor?

Son Güncelleme: 08 Temmuz, 2018

Çocukların çok sevdiği bir şey varsa, o da dinozorlardır. Günümüzde çoğu çocuğun etkileyici bir oyuncak koleksiyonu bulunmaktadır. Ve dinozorlar söz konusu olduğunda, farklı çeşitlerin bulunduğu kocaman bir oyuncak dünyası vardır.

Bu antik sürüngenlerin, küçük, vahşi yırtıcılardan; yumuşak, otçul devlere kadar büyük bir çeşitliliği bulunmaktadır.

Dinozor dönemi, başta çocuklar olmak üzere her yaştan insan için özel bir cazibeye sahiptir.

Dinozorlara karşı olan bu tutku genellikle film ve kitaplarla baş göstermektedir. Ejderhaya benzer görünümleri küçüklerin dikkatini çekerken ve yaşça daha büyük olan çocuklar ise Jurassic Park gibi filmlerin heyecanına karşı koyamaz.

B ilim dinozorlarla ilgili bazı mitleri artık çürütmüş olsa da, bu antik hayvanlar çocukların hayallerinde yaşamaya devam ediyorlar.

Bu makalede, dinozorların çocuğunuza neden bu kadar büyüleyici geldiğini öğreneceğiz.

Çocuklar neden dinozorları seviyor?

1. Onlar kadar güçlü olmayı hayal etmeleri

Dinozorlar güçlü, görkemli ve neredeyse yenilmez olmalarıyla bilinir. Bunlar hemen hemen her çocuğun sahip olmak istediği niteliklerdir.

Çocuklar çevrelerindeki dünyayı keşfetmeye başladığında güç ve dayanıklılık, hayran oldukları ve arzu ettikleri özelliklerdir. Kendisini nasıl koruyacağını bilen yaratıklar ararlar ve onları taklit etmeye çalışırlar.

Çocuklar kendilerini gerçek bir dinozorun yerine koyarken, onların karakter özellikleriyle denemeler yapar ve kendi kişiliklerinin yeni yönlerini keşfederler.

okuyan çocuk

2. Soylarının tükenmesindeki gizem

Çocukların dinozorlara olan ilgisi ani ve gizemli yok oluşlarına da bağlıdır.

Bu, her yaştan insanın hala ilgisini çeken ve bilimsel tartışmaya ilham veren bir olgudur. Çocuklara bu büyük soru işaretleri büyüleyici gelmektedir.

Bu durum dinozorları efsanevi yaratıklar ile aynı kategoriye koyar. Dinozorlar da bilim kurgudan karakterler gibidir. Onlar kurt ya da fil gibi tamamen gerçek olmamakla birlikte, ejderha kadar da hayali değildir.

Dinozorların, çocukların hayal dünyasında kendine ait bir rolü vardır. Onlar bir zamanlar var olan ama artık etrafta olmayan varlıklardır.

3. Bu konuda uzman olmaktan gurur duymaları

Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi olayını duymuş olabilirsiniz. 10 yaşındaki bir çocuk sayesinde, müzenin, sergilenen örneklerden biri hakkındaki bilgilerden bir kısmını karıştırmış olabileceğini itiraf etmesiyle ortaya çıktı.

Çocuk, ailesiyle müzeyi gezerken dinozorlardan birinin adında bir hata olduğunu fark etti. Bir müze görevlisine fark ettiği bu hatadan bahsetti ve kaynaklarını kontrol ettikten sonra galeri hatasını kabul etti.

Çocukların, uzun ve karmaşık dinozor türlerinin isimlerini ortaya çıkararak anne babalarını etkileyebildikleri zaman ne kadar gurur duyduklarını hayal edin. Bütün dinozorları ismiyle tanır, kitap ve figürler toplarlar.

Genç dinozor hayranları, en sevdikleri yaratıkların yaşamları hakkında her türlü belgeseli yakından izliyorlar.

Çocuğunuzun bilgisi genellikle sizi şaşırtacaktır. Uzman olmanın memnuniyeti, çocukları dinozorların dünyası hakkında daha fazla bilgi edinmeye teşvik eder.

4. Geçmişle bağlantı kurmaları

Dinozorlar uzak geçmişi temsil ederler. Anne, baba ve büyükbabalarından bile önce olan, hayal etmesi çok zor olan uzak bir zaman.

Çocuklar yaşadıkları dünyayla ilgili çok meraklıdırlar. Dünya daha önce nasıldı? İlk insanlar kimdi?

Dinozorlarla ilgilenen çocuklar, bu canlıların, aileleri ve çevrelerinden çok uzaktaki bir dünyaya ait olduğunu anlarlar. Bu da genç beyinler için olumlu ve uyarıcı bir şeydir.

dinozor izi ve çocuk

5. Korkunç olmamaları

Çocukların dinozorlara karşı hayranlığının bir sebebi de artık var olmamalarından dolayıdır. Bu dev sürüngenler, insanlar gelmeden önce çok uzun yıllar boyunca dünyayı yönettiler. Bu yüzden artık tehdit olarak görülmezler.

Bu korkutucu yaratıkların bugün bizimle aynı gezegeni paylaşmıyor olmaları çocuklar için çok rahatlatıcıdır. Çocuklar, bir zamanlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, geçmişteki canavarların gelip onlara saldıramayacaklarını bilirler.

Son olarak, çocukların belli başlı aşamalardan geçtiklerini unutmayın. Geçen doğum gününde alıp şimdi bir kenara attıkları oyuncaklara bakmanız yeterli. Yani çocuğunuzun dinozorlarla alakalı şeylere olan ilgisi uzun sürmeyebilir.

Fakat, çocuğunuzun dinozorlara karşı hayranlığı geçici olsa da, ikiniz için de çok eğlenceli olabilir.

Dinozorlar hakkında bir şeyler öğrenmek, çocukların dünyayı keşfetmesi, yaratıcılığını geliştirmesi, yeni bilgiler edinmesi ve bilime karşı bir ilgi geliştirmesi için iyi bir şanstır.

Ve kim bilir belki de ailenizden bir paleontolojist çıkacaktır!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.