Çocukların Can Sıkıntısı İçin Öneriler

25 Ocak 2020
Çocuğunuz sürekli sıkılmaktan dert yanıyorsa hiç endişeye kapılmayın! Aksine, çocuğunuza her istediğini vermeyerek iyi bir iş çıkardığınızı bilmelisiniz. Bu yazımızda çocuğunuzun sıkılması için zaman bulması ve bunun yararları üzerinde duracağız.

Çocukların sıkılmayı sevmemeleri gayet normal bir davranıştır. Neredeyse her gün belirli bir zaman aralığında yapacak bir şey bulamamaktan şikayet ederler. Her ne kadar garip görünse de, can sıkıntısı için bulabildikleri bu zaman ve alan onların gelişimi için oldukça önemlidir. Neden mi? Bu sorunun cevabını ve çocukların can sıkıntısı ile ilgili daha fazla bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Bugünün ebeveynleri genellikle çok fazla endişeye kapılmaktadır. Çocuklarının sadece temel ihtiyaçlarını karşılamak bir yana dursun, aynı zamanda farklı fırsatlar ve deneyimler elde edebilmeleri için de kesinlikle hiçbir şeyden yoksun kalmamalarını sağlamak için uğraşmaktadırlar.

Çocuklar sık sık ders dışı aktivitelere kayıt edilmektedir. Futbol, basketbol, yüzme, yabancı dil, piyano ve diğer sanatları bunlara örnek olarak verebiliriz. Çocuklar buna ek olarak eve geldiklerinde sıkılmamaları için her türlü oyuncağa ve elektronik eşyaya da sahiptirler.

Bu durum aslında çocukları büyümeleri ve gelişmeleri için önemli bir şeyden yoksun bırakmaktadır; can sıkıntısı için yeterli zamana ve alana sahip olmak.  Bilinenin aksine, bunlara sahip olmak onlar için iyi bir şeydir. Nihayetinde zaman zaman sıkılmaktan kimsenin canı yanmaz!

Çocukların can sıkıntısı için öneriler

Kendileriyle bağlantı kurmalarına fırsat verir

Bir insanın “yapacak bir şeyi olmaması”, kendi kendine bazı sorular yöneltmesine sebep olacaktır. “Kendimi eğlendirmek için ne yapabilirim?”, “Yapmayı en çok sevdiğim şey ne?”, “Kimle takılmayı seviyorum?”

Çocuğunuzun kendini keşfedebilmesi için onlara bu alanı tanımanız gerekmektedir. Bu durum onların tutkularını bulabilmeleri için kendilerine beğendikleri ve beğenmedikleri şeyler hakkında soru sormalarını sağlayacaktır.

Çocuğunuza her şeyi sağlamak ve onunla sürekli konuşmak zorunda değilsiniz; kendi bağımsızlıkları için onlara biraz alan tanımanız gerekmektedir.

Canı sıkılan kız çocuğu

Yaratıcılığı teşvik eder

Çoğu zaman sevdiğimiz herhangi bir şeyin farkına üzerinde uzun uzadıya düşündükten sonra varırız. Bu durum üretken fikirler için de geçerlidir.

En iyi fikirler her şeye biraz ara verdiğimiz zamanlarda aklımıza gelmektedir. Büyük ihtimalle siz de mola verdiğimizde, banyoda veya tatildeyken aklınıza gelen bu fikirleri hatırlıyorsunuzdur. Aynı durum çocuklar için de geçerlidir; onlara sadece sıkılmaları için biraz zaman ve alan tanımalısınız. Böylece ortaya çıkan bu sıkıntılarından kaçabilmeleri için hayal güçlerinin devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Uzmanlar beynimizin gerçekte sürekli olarak alternatifler ürettiğini belirtmektedir. Bununla birlikte, dikkatimizi başka uğraşlara yönlendirdiğimizde beynimiz bunları algılayamamakta ve dolayısıyla da görmezden gelmektedir.

Başkaları ile bağlantı kurmamıza yardımcı olur

Can sıkıntısı çocukların evden dışarı çıkmasını sağlamaktadır. Dışarıda neler olduğunu ve arkadaşlarının neler yaptığını araştırmak ve görmek için onları bahçeye, sokağa veya parka çağıracaktır.

Çocukların dışarı çıkabilme ve keşfetme özgürlüğüne sahip olmaları çok önemlidir. Hareketsiz bir yaşam tarzına karşı çıkmalı ve bununla mücadele etmelidirler. Sıkılmak ve bir sandalyede sabit bir şekilde oturmak aynı anda yapılacak şeyler olmadığından dolayı, can sıkıntısı aslında çocuklar için işe yarayan bir durumdur.

“Sıkıntıya dayanamayan bir nesil değeri az bir nesil olacaktır.”

– Bertrand Russel –

Ebeveynler için tavsiyeler

  • Çocuklarınızın her zaman okuyabileceği kitaplara ve oynayabileceği oyunlara sahip olduğundan ve dışarıda oynamaları, dinlenebilmeleri ve vakit geçirebilmeleri için müsait açık alan olduğundan emin olun.
  • Çocuğunuz için tüm günü planlamayın, aksine onlara bir süre hiçbir şey yapmamanın keyfini çıkarma fırsatını sağlayın. Bunu yapmanız halinde onlara zamanlarını nasıl yönetecekleri konusunda düşünme fırsatını da sunmuş olacaksınız.
Çizgi film izleyen çocuk

  • Çocuklarınız cep telefonu kullanacak yaşta ise, onların cep telefonları ile geçirdiği zamanı düzenleyin. Buna ek olarak televizyondan bilgisayara, oyun konsollarından tabletlere kadar baktığı tüm ekranların karşısında geçirdiği zamanı düzenlemeniz gerekmektedir.
  • Can sıkıntısı ile mücadele ederken çocuğunuza bir çözüm sunmayın. Kendi yaratıcılıklarını kullanarak bu durumdan çıkmalarına ve kendi alternatiflerini bulmalarına izin verin.

Son olarak, çocukların sürekli olarak ebeveynlerinden ders aldıklarını ve onlardan öğrendiklerini unutmayın. Çocuğunuzun sizi tüm gün boyunca elinizde telefonla oradan oraya koştururken görmesi muhtemelen onun da bu şekilde davranmasına yol açacaktır.

Aksine, bunun tam tersini yaparak planlanmamış keyiflerin tadını çıkarmak için kendinize biraz zaman tanıyın. Çocuklarınıza onların uydurduğu aktivitelere dahil olabileceğinizi gösterin ve hepsinden önemlisi; onların ortaya attığı fikirlerle ilgilendiğiniz gösterin.

Bu sevgi dolu etkileşim ile birlikte can sıkıntısı için zaman ve alan sağlamanız, çocuğunuzun gelişiminde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.