Çocukların Yaz Tatili Nasıl Planlanmalı?

Çocuklar, yaz tatilinde düzenli rutinlerine bir mola vermelidir. Rahatlatıcı kültürel ve fiziksel aktiviteler çocuğunuzun tatil planını yaparken en iyi seçeneklerdir.
Çocukların Yaz Tatili Nasıl Planlanmalı?

Son Güncelleme: 06 Temmuz, 2019

Yazın çocuklarınızın üç aylık bir tatili var. İşleriniz nedeniyle onlara ihtiyaç duydukları zamanı ayıramıyor olabilirsiniz. Bu durum, birçok ailede çocuklara bakacak kimsenin olmaması nedeniyle bir sorun haline gelebilir. Eğer siz de çalışan bir ebeveynseniz, çocuklarınızın yaz tatilini planlarken bu yazıda vereceğimiz örnekleri aklınızda bulundurun.

Televizyon ve diğer dijital medya aletlerinin çocuklar için oldukça çekici şeyler olduğunu biliyoruz. Bu aletler onları eğlendirmenin yanında, eğitici bir görev de üstlenebilirler. Bununla birlikte, bu aletleri çocukları meşgul etmek amacıyla kullanmak kesinlikle uygun bir davranış şekli değildir.

Tatiller, çocukların okul dönemindeki rutinlerinden nefes almalarına yardımcı olan zaman dilimleri olmalıdır. Başka bir deyişle, çocuklar ve gençler tatillerde sonsuza dek hatırlayacakları farklı ve benzersiz etkinlikler yapmalıdır.

Elbette çocukların çok uzun bir yaz tatili var. Birçok ebeveyn, çocuklarının verimli aktiviteler yaparak zamanlarını değerlendirmesini ister. Örneğin, çocuklarının okulda zorlandıkları bir konuyu geliştirmelerini isteyebilirler.

“Tatiller bir lüks değil, zorunluluktur.”

–Linda Bloom–

Ancak çocukların başlarını dersten kaldırmaya da ihtiyacı var. Öğretim yılı boyunca zaten her sabah okula gitmek ve eve gelince de ödev yapmak gibi sorumlulukları var. Ek olarak, kurs gibi ders dışı bazı etkinlikleri de olabilir.

Çocukların yaz tatili nasıl planlanmalı?

Gündüz kampları

Gündüz kampları, şehirde yaşayan çocukların tatillerini değerlendirmesi amacıyla sunulan mükemmel bir seçenektir. Yaz kampları kadar ilginç görünmeyebilir, ancak gündüz kampları da oldukça yararlı etkinliklerdir.

yaz kampı

Gündüz kampları, birçok farklı aktiviteyi bir arada sunan konforlu ve ekonomik bir seçenektir. Bu kamplar, el sanatları ve okuma atölyelerinden gezilere, hatta popüler oyunlara ve daha birçok farklı etkinliğe kadar değişik aktiviteleri içerebilir. Ayrıca, çocuklarınıza yaşadıkları şehirde yeni arkadaşlıklar edinmeleri için bir imkan tanır.

Yaz kampları

Yaz kampları, çocuklar için yılın en sevilen bölümü olabilir. Çocukların daima hatırlayacakları eşsiz deneyimlerdir. Çoğu çocuk, ebeveynlerinden uzun süre uzak kalma deneyimini ilk kez bu kamplarda edinir.

Doğa ile temas, birçok insanla aynı ortamda bulunmak ve çok sayıda fiziksel aktivite yapmak, okul dönemindeki rutinlerinden sıyrılmaları için yaz kamplarını mükemmel birer seçenek haline getirir.

Yurt dışındaki dil kursları

Bazı çocuklar veya gençler için bu çekici bir seçenek değildir. Çünkü yabancı dil öğrenmekle ilgili bazı problemleri bulunur. Hatta bunu bir ceza olarak bile düşünebilirler.

Ancak, çocuklarınızın yaz tatilini değerlendirmesi için yurt dışındaki dil kurslarının da birçok avantajı bulunur. Sadece bir dil öğrenmeleri veya bildikleri bir dili geliştirmeleri için değil, aynı zamanda harika bir kültürel deneyime sahip olmaları için de mükemmel seçeneklerdir.

Bu kurslarda yeni bir kültürle tanışır, yeni deneyimler ve arkadaşlıklar edinir, sorumluluk duygusu ve bağımsızlık gibi yönlerini geliştirebilirler.

Spor kursları

Spor yapmak, boş zamanları değerlendirmek için harika bir yoldur. Her yaşta gelişimi olumlu yönde etkileyen faydalı bir faaliyettir. İyi bir fiziksel gelişim, çocukların öğrenmesine de yardımcı olur.

Profesör Pablo Garrido’ya göre, motor becerileri iyi gelişmiş çocukların kendilerine güveni de daha yüksektir. Ek olarak, spor sayesinde başkalarıyla iletişim kurma ve sosyalleşme gibi yetenekleri de gelişir.

salıncak ve çocuklar

Bir öğrenme fırsatı olarak tatiller

Yaz tatili hem çocukların hem de gençlerin yeni hobiler edinmesi için harika bir fırsat olabilir. Pablo Garrido, çocuklarınızın fotoğraf veya resim gibi hobiler kazanmasını teşvik etmenin önemine dikkat çekiyor. Bu şekilde çocuklar gelecekteki yaşamları boyunca sürdürecekleri bir hobi ya da meslek edinebilirler.

Kuşkusuz kamplar, spor kursları ve sosyal aktiviteler çocuklarınızın bulundukları çevrede daha rahat hissetmelerine yardımcı olacaktır. Rutinlerindeki basit değişiklikler bile çocukların hayatında önemli etkilere sahiptir.

Sonuç olarak, ilk başta bir sorun gibi görünen şey (çalışan bir ebeveyn olarak çocukların yaz tatilini planlamak zorunda olmak) aslında bir fırsat olabilir. Çocuklarınız bu tatillerde, sorumluluk ve özerklik gibi yönlerini geliştirebilir ve sosyalleşme imkanı bulabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Garrido, P. (2010). Educar en el ocio y el tiempo libre. Ediciones Palabra. España: Madrid.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.