Çocukluktaki Temel İhtiyaçlar

Ebeveynler, çocuklarının mutlu ve güvenli olarak büyümesi için onları nasıl yetiştirmeleri gerektiğini merak ederler. Bu yazımızda çocukluktaki temel ihtiyaçlar hakkında bilgi edinecek ve bu sayede çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabileceksiniz.
Çocukluktaki Temel İhtiyaçlar

Son Güncelleme: 27 Haziran, 2019

“Çocukluktaki temel ihtiyaçlar nedir? Çocuklar için olmazsa olmaz şeyler nelerdir?” gibi sorular, ilk defa ebeveynliği tadacak her anne babanın aklında olan sorulardır. Sağlıklı bir çocuk gelişimi için gerekli olan temel etmenlerin neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

T. Berry Brazelton ve Stanley I. Greenspan’in çocukluktaki temel ihtiyaçlar hakkında kesin görüşleri vardır. Eğer çocukların temel ihtiyaçlarını karşılarsak onlara entelektüel, sosyal ve duygusal becerilerini inşa edebilecekleri bir alan sunacağımızı söylemektedirler.

Çocukluktaki temel ihtiyaçlar

1. Güvenlik

Çocuklar, güvenli ve sağlıklı bir çevrede büyümelidir. Güvenlik kavramı, yaşamsal tüm temel ihtiyaçları kapsar: giyinme, barınma, beslenme, sağlık hizmeti, korunma, vb. Ayrıca, güvenlik kavramının duygusal boyutu da vardır.

Biz yetişkinlere basit ya da önemsiz gözüken bazı durumlar çocuklar için acı verici olabilir. Buna ek olarak, çocuklara geliştirdikleri duyguları anlamayı öğretmemiz de çok önemlidir.

2. Duygusal ilişkiler bakımından çocukluktaki temel ihtiyaçlar

Çocukları sadece disiplinle eğitmemeye özen göstermek çok önemlidir. Çocuğunuza karşı kullandığınız söz ve yaptığınız davranışlar güven ve saygı oluşturmalıdır. Benzer şekilde, aile bağlarının kurulma şekli de çocukların duygusal gelişimi üzerinde etkili bir durumdur.

Anna Freud ya da Erik Erikson gibi psikologlar, çocukların sadece onların eksik kalan yönlerini vurgulayan bir eğitim ya da yetiştirme tarzıyla büyütülmemesi gerektiğini söylemektedir. Başka bir deyişle, çocukların eğitimi ve yetiştirilmesi onlara kendilerini güvende hissettiren sağlam duygusal ilişkiler sayesinde olmalıdır.

dört kişilik aile

Buna ek olarak, Brazelton ve Greenspant, duygusal etkileşim ve sıcaklık gibi duygusal etmenlerin bebeklerin ve küçük çocukların merkezi sinir sistemi gelişimine yardımcı olduğunu belirtmektedir. Çocukluk sırasında en önemli öğrenme dokunma ve insanlarla etkileşime geçerek olur.

3. İstikrar ve tutarlılık

Çocuklara direkt ve istikrarlı yönlendirmelerde bulunmak gerekir. Bu da “iyi polis, kötü polis” taktiğinin ideal olmadığı anlamına gelir. Ebeveynlerin verecekleri mesaj üzerinde anlaşarak, aile olarak inandığı değerler konusunda ortak bir tavır sergilemesi gereklidir.

Ek olarak, çocukların ev hissine sahip olabileceği istikrarlı bir ortamda büyütülmesi gerekir. Ev ortamı sakin, sevgi dolu ve anlayışlı bir yer olmalıdır. Ayrıca, ev sakinleri de güven dolu ilişkiler kurmaya çalışmalıdır.

4. Boş zaman

Tüm çocukların gün içinde boş zamana sahip olması gereklidir. Bu ihtiyaç, en az diğerleri kadar önemlidir. Boş zaman, sizi rutinden kurtarır ve yeni bir şey yaşamanızı sağlar. Benzer şekilde, boş zamanlar  çocuk gelişimi ile doğrudan ilişkili olduğu için çocukların duygu durumunu ve ruh halini de olumlu yönden etkiler.

Manuel Cuenca, Valuable Leisure isimli kitabında boş zamanların özellikle de çocuklar için sosyal, fiziksel ve entelektüel kaynakları genişlettiği ve güçlendirdiğini söylemektedir.

5. Fiziksel aktivite

Öncelikle, günümüzde hareketsiz yaşam biçimini benimseyen çocukların sayısı git gide artmaktadır. Çocukların hem eğlenme şekilleri hem de diğer insanlarla ilişki kurma şekilleri değişmiştir. Örneğin, çocukların artık arkadaşlarıyla vakit geçirmek için evden çıkması gerekmemekte, çünkü evden çıkmadan da onlarla mesajlaşmakta ya da görüntülü şekilde konuşabilmektedirler.

Bununla beraber, sağlık uzmanlarına göre, çocuklar arasında fiziksel aktivite eksikliği dikkat edilmesi gereken tehlikeli bir konu. Örneğin, fiziksel eğitimde uzman olan José Devís ve Carmen Pieró, fiziksel aktivite eksikliğinin gelecek nesiller için kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını belirtmektedir. 

Ebeveynler, öğretmenler ve okul yönetimi, çocuklukta temel ihtiyaçlar hakkında bilgi sahibi olmalı ve bunların karşılanmasını sağlamalıdır. Ebeveyn ve öğretmenlerin çocukların hem fiziksel hem de zihinsel sağlıkları için spor ya da diğer fiziksel aktivitelerde bulunabileceği bir yaşam stiline sahip olması konusunda sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. 

6. Çocukluktaki temel ihtiyaçlar: Eğitim

Eğitim bizim davranış şeklimizde ve dünyayla olan ilgimizde büyük rol oynar. Elbette, eğitim, insanın temel bir ihtiyacıdır. Eğitim sayesinde, toplum içinde nasıl davranacağımızı ve bizi toplumun bir parçası yapan normlara uymayı öğreniriz.

baloncuklarla oynayan çocuklar

Çocuklar, küçük yaştan itibaren dünyanın nasıl işlediğini ve bu dünyada nasıl yaşayacaklarını anlamalarını sağlayan kaliteli bir eğitim almalıdır. Ayrıca eğitim, toplumun bir parçası olmada en önemli araçtır.

“İnsan, sadece eğitim aracılığıyla insan olur. Eğitim olmadan bir insan hiçbir şeydir.”

–Kant–

Sonuç olarak, çocukların gelişimini etkileyen birçok etmen vardır. Ayrıca, bir çocuğun büyürken ihtiyacı olabilecek sonsuz farklı şey olabilir. Fakat, tüm çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiği bir gerçektir.

İlginizi çekebilir ...
Çocuk Yetiştirmeye Hazırlık: Yapılacakların Listesi
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuk Yetiştirmeye Hazırlık: Yapılacakların Listesi

Bu yazımızda, bebek bekleyen anne-baba adaylarına bazı tavsiyeler veriyor ve bu süreçte yapabilecekleri hazırlıkların bir listesini sunuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.