Duygusal Terk Edilmişlik: Bir Kızın Babasına Mektubu

Duygusal Terk Edilmişlik: Bir Kızın Babasına Mektubu

Son Güncelleme: 19 Ekim, 2018

Ne yazık ki, acı toplumumuzda bir gerçektir. Çeşitli nedenlerden ötürü ayrılan birçok aile var. Bunun en can yakıcı sonuçlarından biri ise duygusal terk edilme.

Bugün küçük bir kızın babasına yazdığı mektubu paylaşıyoruz sizlerle. Bu mektubu okurken, duygusal terk edilmenin çocuklar için fiziksel terk edilmeden daha zor olabileceğini keşfedeceğiz.

Çocukluk döneminde duygusal terk edilme

Ebeveynler ayrıldıklarında veya boşandıklarında, bu çocuklar için oldukça zordur. Bunun neden olduğunu kabul etmeleri veya anlamaları çok güçtür . Aynı zamanda ebeveynlerin ayrılmasının neden olabileceği yoğun duyguları ifade etmek de zordur.

Çocukluk döneminde duygusal terk edilme, kimlik krizinden düşük benlik saygısına kadar çeşitli sorunlara yol açar. Bu çocuklar başkalarıyla iletişim kurmada problemler yaşar, güvensizlik geliştirirler ve çoğu zaman hiç kimse için değerli olmayacaklarını düşünürler.

Çocuklar yanlış bir şey yaptıklarına ve bu yüzden ebeveynlerinin ayrılmasına neden olduklarına inanabilirler.

Bir çocuk için, bir ebeveynin başka bir aileye sahip olmayı tercih ettiğini ve geride bıraktığı eski ailesine asla dönmemeye karar verdiğini kabul etmek çok zordur. Çocuklar için kabul süreci, öyle zordur ki istikrar ve sürekli sevgiye, duygusal bir sığınağa ihtiyaç duyarlar.

Çocukluk döneminde duygusal terk edilme gerçekten acı verici olabilir. Birazdan küçük bir kızın, onu bırakmış olan babasına yazdığı mektubu keşfedeceksiniz.

Güçlü olmak elimizdeki tek seçenek olana kadar, kendi gücümüzü bilmediğimizi söylerler. Bu küçük kız, bu güzel mektupla güçlü olmaya ve yaralarını kapatmaya karar verdi.

Küçük bir kızdan babasına mektup

Baba, seni her zaman düşündüğümü bilmeni istiyorum.

Her gün, gitmeseydin nasıl olurdu diye düşünüyorum ama sanırım böylesi daha iyi.

Tutkumu buldum: sanat. Eğer yanımda olsaydın beni müzelere, fotoğraf sergilerine ve galerilere götürmeni isterdim. Ayrıca oyunlara, orkestra konserlerine ve kitap okumalarına gidelim derdim. Elbette harika olurdu bu.

Sanat, birçok şeyi keşfetmemde, insanları gözlemlemede ve hayal gücümün kanatlanmasına izin vermemde bana yardımcı oldu. Bugün hayal edebilmek istediğim tek şey, gülüşünün neye benzediği.

Acı çektiğinde ya da sinirlendiğinde alnının kırışıklıkları nasıl görünüyor, merak ediyorum. Yanımda olsaydın bir sürü fotoğrafını çekerdim çünkü sonunda o çok istediğim kamerayı aldım.

Bazen koluna girip yürümeyi, başımı omzuna yaslayıp birlikte dolaştığımızı hayal ediyorum. Bana “Güzel kızım” dediğini duymayı bekledim hep. Bunu yapamamış olman çok kötü.

Sorun değil, baba. Çok meşgul olduğunu anlıyorum.

Gittin. Ama biliyorum ki bu ne benim ne de annemin hatasıydı. Hep onun kadar güçlü olmak istedim ama yapamadım çünkü her şeye rağmen seni çok özlüyorum.

Hala gittiğin günü hatırlıyorum. O zaman seni bir daha asla göremeyeceğimi bilmek, böylece sana sıkıca sarılıp seni her zaman seveceğimi söyleyebilmeyi isterdim.

Neden bana gerçeği söylemedin baba? Eğer söylemiş olsaydın, bugün her şey daha kolay olurdu.

Keşke bizi seçmiş olsaydın. Sana ihtiyacım vardı. Her sabah, bana cesaret veren sözlerini, tavsiyelerini ve her şeyden önce, hiçbir erkeğin bana kötü davranmaya hakkı olmadığını söylemeni isterdim çünkü ben değerliyim.

Bugün bütün bunların farkındayım, ama senden duymak daha kolay olurdu.

Seni suçlamıyorum. Güvensizliklerimi, terk edilmem gereken korkunç korkuyu, boşluk için seni suçlamıyorum. Birçok kez kusurlarımın erdemlerimden daha büyük olduğuna inandım. Bütün bunlar aklımda ve onunla başa çıkmayı öğrenmeliyim.

İçimdeki boşluğu doldurmak için bugün hiç de gurur duymadığım yolları bile denedim.

Terk edilme korkusu yüzünden aşk ilişkilerim felakete dönüştü. Bazen evlenmeyeceğimi düşünerek ağladım ve bu beni aşkta çok korkak biri yaptı.

Gerçek şu ki, annemin seninle yaşadıklarına benzer şeyler yaşayıp acı çekmek istemem.

Bozulmuş yeminler ne işe yarar ki?

siyah beyaz kız

Annemle birlikte iyi idare ettik ve ona çok hayranım. O her zaman benim yanımda. Bana hayat ne kadar zor olursa olsun, gülümsediğinde her şeyin daha iyi olacağını öğretti.O gerçek bir kadın.

Annemi gördüğümde, ayrılığınızı anlamakta çok zorlanıyorum. Bazen korktuğunuzu, gücünüzden ve ilerlemek isteğinizden şüpheye düştüğünüzü düşünüyorum. Kendini yeterli hissetmediğinde, kaçtın. Ama seni yargılamıyorum.

Kiminle kalacağımı seçmem gerekseydi, yine annemi seçerdim. Sen de diğer ailenle kalmayı tercih ederdin,biliyorum.

Bizim için yapamadıklarını eşin ve diğer çocukların için yapmanı umut ediyorum tüm kalbimle. Sana kuru gözlerle elveda diyorum, çünkü artık gözyaşları gerekli değil.

Seni her zaman seveceğimi söylediğimi biliyorum, ama bugün sevdiğim tek şeyin, senin ne olabileceğin fikri olduğundan eminim. Sadece hayatın için sana teşekkür etmeliyim, çünkü bu bana verdiğin en güzel armağan. Umarım çok iyisindir. Sana kocaman bir kucaklama ve bir veda öpücüğü yolluyorum. Artık iyileştim.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.