Kardeşiniz Varsa, Ömür Boyu Yanınızda Olacak Bir Yoldaşınız Vardır

Kardeşiniz Varsa, Ömür Boyu Yanınızda Olacak Bir Yoldaşınız Vardır

Son Güncelleme: 29 Ağustos, 2018

Bir kardeşe sahip olmak ömür boyu bir yol arkadaşına sahip olmak demektir. Küçüklüğümden beri kardeşim hep yanımdaydı ve ben de her zaman onun yanında olacağıma söz verdim.

Çocukluğumu hatırlıyorum ve şu anki hayatımı düşünüyorum. Yaşam öykümü düşününce daima yanımda olmuş tek biri kişiyi görüyorum. Belki de anne babamın bana verebileceği en güzel hediye olan kardeşimi.

Şüphesiz, bir kardeşe sahip olmak, yaşam boyu bir yol arkadaşına sahip olmak demektir… en sadık, dürüst ve gerçekten koşulsuz olan yoldaş.

Ağabeyim güzel zamanlarda hep yanımda olmuştur. Herkesin kayboluverdiği kötü zamanlarda da kardeşim beni asla hayal kırıklığına uğratmadı.

Tüm maceralarımda dostum, bütün savaşlarımda destekçimdi. Kardeşim, kişiliğimi şekillendirmeme yardım etti, benim bir numaralı danışmanım oldu. Başım ne zaman sıkışsa yılmadan beni savunan tek kişi o.

En derin sırlarımı bilir. Çocukken, bana nasıl yürüyeceğimi ve güleceğimi öğreten oydu.

Bazen bir ağabey olmak bir süper kahraman olmaktan bile iyidir

-Marc Brown

Kardeşim sevgi ve ışıkla dolu bir insan, hayatın bana verebileceği en büyük ödüldür. İşte bu yüzden, yıllar geçse de birbirimize daha yakınız.

Ben her zaman onun varlığının ayrıcalığına ve sevincine sahip olmak için dua ediyorum. Kardeşim olduğu için birçok nedenle minnettarım. Kardeşim, seni tüm kalbimle seviyorum!

Kardeşim anılarla dolu bir hazine sandığı

kardeşler

Kardeşim, hayattaki yoldaşım olmanın yanı sıra, her zaman anılarla dolu bir hazine sandığıydı. Aynı anekdotları paylaşıyoruz ve birbirimizin yaşam hikayelerindeki yardımcı oyuncularız.

Çocukluğumun en değerli ve güzel anlarını, gençliğimi ve yetişkin hayatımı onunla geçirdim.

Bu sonsuz sevgi ve cömertlik timsali insanla beraber büyüdüm, güldüm ve ağladım. Her gün parkta oynayıp oyuncak ve şekerlerimizi paylaşırdık.

Sadece onunla vakit geçirmek bile, yeteneğin ve paylaşımın değerini öğretti bana.

Kardeşim beni asla kıskanmadı. En heyecan verici maceraları paylaştık ve en masum şakaları birlikte hazırladık. Bana hayal kurmayı, gülmeyi ve yaratmayı öğretti.

Gözlerindeki gülümseme ve pırıltıyla kardeşim tüm dünyayı bana açıklayabiliyordu. Onu örnek alarak güven ve saygı gibi değerleri öğrendim.

Arkadaşlık bizim mirasımız. Geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizi göstermek için binlerce fotoğrafımız var.

Kardeşim savunmasız olduğumu ve bir adaletsizliğe maruz kaldığımı gördüğünde, beni savunmak için yanımdaydı. Korkuya kapıldığımda onun sarılması her türlü tehdide karşı beni koruyan bir kalkan görevi görürdü.

Bana bir zarar geleceği zaman, daima müdahale etmeye hazırdı. Kardeşim çocukluğumdaki en tatlı ve güzel anıların parçasıdır.

Zaman ilerlese de kardeşim hep aynı kaldı

kardeş sevgisi

Zaman geçer, işler değişir, insanlar gelip gider. Ama her zaman hayatımda olan bir şey var: kardeşim.

Değişmeyen ve sarsılmaz varlığıyla, hayatımdaki en güvenilir kişi. Onunla olan bağım öyle değerli, özel ve eşsiz ki …

Zaferlerimi ve başarılarımı paylaşmak istediğimde aklıma yine kardeşim geliyor. Anlattıklarıma cevaben gösterdiği mutluluğun gerçek ve doğal olduğunu biliyorum.

Aynı şekilde, cesaret verici ya da yol gösterici bir söze ihtiyacım olduğunda, erkek kardeşim aklıma gelen ilk kişidir.

Âşık olduğumda bunu fark eden ilk kişi kardeşimdi. Beni ağlarken gördü ve hatalarım üzerinde düşünmem için defalarca yardım etti.

Her ikimiz de büyüdüğümüz halde, hala en saçma şeylere beraber gülebileceğim kişi. Suçluluk yok, utanılacak bir şey yok – bizi birleştiren bağ eşsiz.

Ağlamak için başımı koyabileceğim bir omuz, derdimi dinleyecek bir kulak oldu hep. Gerçek dünyada geçen yetişkin hayatımızın uzun ve zorlu bir gününden sonra birlikte yemek yemek. Tecrübe ve bilgilerimizi paylaşmak.

Geçmişimizin güzel hatıralarını yüzümüzde bir tebessümle hatırlıyoruz. Bize kardeş olma armağanını veren anne babamızı daima onurlandırıyoruz.

Bugün hâlâ sonsuz güvenimi sunabileceğim tek kişi kardeşim. Artık büyümüş olmamıza rağmen, kaprislerime katlanıyor.

Çevremizdeki dünya değişse ve ilerlese de, ömrümün sonuna dek kardeşimin sadık dostum olacağını biliyorum.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Arranz Freijo, E. B. (2000). Interacción entre hermanos y desarrollo psicológico: una propuesta educativa. Innovación educativa.
  • Dunn, J. (1986). Relaciones entre hermanos. Morata. https://redined.educacion.gob.es/xmlui/handle/11162/70217
  • Merino, L., & Martínez-Pampliega, A. (2020). La relación entre hermanos/as y su adaptación en contextos de alto estrés familiar. Ansiedad y Estrés, 26(1), 27-32.
  • Ripoll, K., Carrillo, S., & Castro, J. A. (2009). Relación entre hermanos y ajuste psicológico en adolescentes: los efectos de la calidad de la relación padres-hijos. Avances en Psicología Latinoamericana, 27(1), 125-142. http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1794-47242009000100009

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.