Kız Çocukları İçin 20 Arapça İsimler ve Anlamları

Kız Çocukları İçin 20 Arapça İsimler ve Anlamları

Son Güncelleme: 18 Ekim, 2018

Bu yazımızda kız çocukları için 20 güzel Arapça isim paylaşıyoruz. Bunlar arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Umarız, doğacak çocuğunuza isim ararken bu liste size ilham verir.

Her Arapça ismin çok kesin bir anlamı vardır ve hatta bazı isimlerin çok eski dönemlere kadar gittiğini görebilirsiniz.

Bazı Arapça isimler entelektüel, ahlaki ve manevi bir mirasa işaret eder. Diğerleri ise Orta Doğu flora ve faunası ile kültürünü ifade eder.

Kız çocukları için Arapça 20 ismi listelerken moda,klasik,kısa isimlerle Arap kökenli ünlülerin isimlerini ayrı başlıklar altında almaya karar verdik.

İlham almanızı ve karar vermenize yardımcı olmayı istiyoruz!

Kızlar için Arapça isimler ve anlamları

1. Amber

Türkçe’de çok yaygın olmasa da oldukça popüler olan bu isim ilk önerimiz.“Kıymetli taşlar” anlamına gelen Arapça “ámbar” dan türetilmiştir. Amber ayrıca bir mücevherin altın rengini tanımlamak için kullanılır.

2. Nur

Bu “ışık” ya da “parlaklık” anlamına gelen güzel bir isim. Ürdün Kraliçesi Nur ile birlikte Araplar arasında daha popüler hale geldi.

3. Leyla

Üçüncü seçeneğimiz, Arapça “alacakaranlık” ya da “gecenin arkadaşı” anlamına gelen Leyla ismi.

4. Ines

Arapça’da, bu güzel isim “ilgili arkadaş” ve “sosyal kişi” anlamına gelir.

kızlar için arapça isimler küçük kız

5. Maysa

Maysa, son yıllarda Arap dünyasında çok popüler hâle gelen modern bir isim. “Parlak yıldız” anlamına gelen erkek ismi Maysan’dan türetilmiştir. Ayrıca Meisa veya Meysa şeklinde de telaffuz ediliyor.

6. Maya

Modern bir isim arıyorsanız, Maya mükemmel bir seçim olabilir. Arapça’da “lütuf” veya “prenses” anlamına gelir.

Kızlar için klasik Arapça isimleri ve anlamları

7. Emine

Emine listemizdeki ilk klasik Arapça ad. Bu isim, “sadık” anlamına gelen “amin” kelimesiyle oluşturulmuştur. Ayrıca Emine, Hz. Muhammed’in de annesinin adıdır.

8. Ayşe

“Canlı” anlamına gelen “ayş” kelimesinden türemiştir. Ayşe “hayat dolu” anlamına gelir. Hz. Muhammed’in üçüncü eşinin adıydı. Birçok müslüman tarafından “inananların annesi” anlamında kullanılır.

9. Fatma

Fatima “genç kız” anlamına gelir. Fatma, Fatima ve Fatouma gibi varyantları vardır. Arap ülkelerinde ve ayrıca Hz. Meryem’in üç çocuğa göründüğüne inanılan Portekiz’in Fatima bölgesi sayesinde de İspanyolca konuşulan ülkelerde çok popüler bir isim.

10. Melike

“Sahip olmak” anlamına gelen Arapça ”malaka” kökünden türemiştir. Arap kültüründe “kraliçe” anlamına gelir.

Annelik kadının var olmasının, işlevinin, neşesi ve korunmasının sebebidir.

-Alphonse Daudet-

11. Şedia

Bu isim, “güzel şarkı söyleyen” anlamına gelen “shadiya” kelimesinden türemiştir. 50’lerde Mısırlı bir şarkıcı olan Shadia güzel sesi nedeniyle bu ismi almış ve Arap dünyasında çok popüler olmuştu.

12. Zehra

“Parlak beyaz çiçeklerle kaplı” anlamına gelen “zuhra” kelimesinden türemiştir. Aynı zamanda Venüs gezegeninin adıdır. Arapça’da güzelliği ve parlaklığı sembolize eder.

Kızlar ve anlamları için kısa Arapça isimler

13. Aya

Bu çok şık ve güzel bir isim. Arapça’da, Aya “Kur’an’ın bir ayeti” anlamına gelir. Bu aynı zamanda Arapça konuşan Hristiyanların Kutsal Kitaptaki ayetlere gönderme yapmak için kullandıkları bir terimdir.

14. Lea

Arapçada Liyah olarak yazılır. Bu isim Kuran’da Yakup peygamberin eşlerinden biri olarak görülür. Ayrıca İbranice ve Çince’de “lotus”, “güzellik” ve “lütuf” anlamına da gelir.

15. Lin

“Yumuşak”, “esnek” ve “uysal” anlamına gelen “Layyin” kelimesinden gelmektedir. Türevleri Layn, Leyna, Lina veya Lyna’dır, bunlar da Arapça kökenlidir ve “cennetteki taze palmiye ağacı” anlamına gelir. .”

16. Rim

Bu isim “Sahra’nın beyaz ceylanı” anlamına gelir. Arapça şiirlerde güzel göz göndermesi olarak sık sık kullanılır. Örneğin, “Rim’in gözleri” denir. Bu isme sahip bir kadın genellikle çok güzeldir.

Ünlülerin ilham verdiği Arapça isimler ve anlamları

17. Emel

Emel , “umut” anlamına gelen “amal” kelimesinden türeyen karma bir isimdir. Bu ismi taşıyan en ünlü kişiliklerden biri, aktör George Clooney’nin Lübnan ve İngiliz kökenli karısı Amal Clooney’dir.

18. Selma

“Barış” anlamına gelen “selem” kelimesinden türemiştir. Meksikalı-Lübnanlı güzel oyuncu ve yapımcı Salma Hayek tarafından kullanılır.

kızlar için arapça isimler


19. Shakira

“Zarif” veya “lütuf dolu” ile eşanlamlıdır ve “şükran” anlamına gelen Arapça fiil “shakara” dan gelmektedir. Bu isim, ünlü Lübnanlı-Kolombiyalı şarkıcı Shakira ile meşhur olmuştur.

20. Nura veya Nora

Son önerimiz, “ilahi” anlamına gelen “nur” kelimesinden gelmektedir. Bu adı taşıyan ünlüler arasında, daha çok Gigi Hadid olarak bilinen, Filistin kökenli Amerikalı oyuncu Jelena Nura Hadid vardır.

Umarız kızlarınıza verebileceğiniz bu Arapça isimler sizin için yararlı olmuştur.Listemizi ilginç bulduysanız, bir sonraki adım kızınız için bir isim seçmektir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.