Mickey Mouse'un 90'ıncı Yılı Kutlanıyor

Kim hayatında bir noktada Mickey Mouse'un maceralarından hoşlanmadı? Bu yıl, ikonik karakterin 90. doğum gününü kutlamak için Disney'e katılma şansınız olacak.
Mickey Mouse'un 90'ıncı Yılı Kutlanıyor

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2019

Mickey Mouse tarihin en popüler karakterlerinden biridir ve bu yıl Mickey Mouse’un 90’ıncı yılı kutlanıyor. Birçok televizyon programının yıldızı ve sayısız üründe yer aldı. Bu yüzden Disney, bu klasik çizgi film simgesinin 90. yılını kutlamak için adım atıyor.

Mickey Mouse‘un yıldönümünü kutlamak için şirket, neşe, renk ve eğlence dolu bir kutlama planladı. Bu makalede, muhteşem dönüm noktasıyla ilgili bazı ayrıntıları paylaşacağız.

Mickey Mouse’un 90’ıncı yılı kutlanıyor

Mickey, 18 Kasım 1928’de Steamboat Willie  ilk açılışından bu yana Walt Disney Company‘nin merkezi bir parçası olmuştur. Bu ikon dünya çapında bir simge haline geldi ve Hollywood Walk of Fame’de yıldız alan ilk animasyon karakteriydi.

Efsanevi statüsüne uygun olarak, 2018’in tamamında devam eden ve 2019’un başında da devam edecek olan bu kutlama, duygu ve aksiyon ile dolu.

90 yıllık Mickey Mouse’u kutlayan etkinlikler şunlar:

İnteraktif bir sanat sergisi

Mickey Mouse’un 90’ıncı yılı kutlanıyor ve ilk aktivitelerden birisi de interaktif bir sanat sergisi. The True Original Sergi, Mickey’e olan saygıyı ifade edecek ve aynı zamanda ailelerin karakterin hayatına başından beri şahit olma şansı verecek.

Sergide, ünlü fareye dayalı yaratıcı tasarımlarla ziyaretçileri etkileyecek ünlü uluslararası sanatçıların orijinal heykelleri yer alacak.

Etkinlik 8 Kasım 2018 – Şubat 2019 tarihleri arasında New York’ta gerçekleşecek. Biletler 38 Amerikan doları ve bu bağlantı üzerinden bilet satın alabilirsiniz.

Mickey Mouse'un 90'ıncı Yılı miki fare

Disney Mağazaları

2018 Ocak ayından bu yana, Disney mağazalarında satışa sunulan broşlar, bardaklar ve diğer ürünlerden oluşan bir dizi 12 sınırlı sayıda oyuncak bulunmaktadır. Tüm ürünler, Mickey Mouse ile geçen zamanı anmayı amaçlıyor.

Ayrıca, Disney’in yayın kanadı yıl dönümünü kutlamak için 30’dan fazla başlık sunuyor. Bunlar, diğer ürünlerin yanı sıra kitapları ve çizgi romanları da içeriyor.

Kasım ayında ABC, bu simgenin şerefine film yıldızları ve müzikal performanslarıyla bir kutlama yapacak. Bu özel kutlama, Latin Amerika Disney Channel’da ve şirketin dijital platformlarında yayınlanacak.

Disney tema parkları

18 Kasım’da, dünyanın dört bir yanındaki Disney tema parkları oluşturulacak. Ziyaretçiler Mickey Mouse’ın yıldönümü kutlamalarından imzalı ürünlere sahip olma şansı yakalayacak ve aynı zamanda Disney karakteri ile fotoğraf çekilebilme şansını yakalayacaklar.

Bu arada, parklarda kutlanan simgenin şerefine partiler düzenlenecek. Etkinlikler 2018’in sonu ile 2019’un başları arasında gerçekleşecek.

“Bu fare dünya çapında bir simge haline geldi ve Hollywood Walk of Fame’de yıldız alan ilk animasyon karakteriydi.”

Resmi Disney Fan Club Etkinlikleri

Disney’in animasyon stüdyolarıyla ortak olarak, hayranlar yeni bir Mickey portresi sunacak. Bu resmi fan club dergisinde ilk kez sahneye çıkacak. Resmi portreyi boyama onuruna sahip sanatçı ise ünlü ressam Mark Henn.

Yeni Mickey Mouse portresi 23 Kasım 2018’de, “Hedef D: Kutlama Mickey Mouse” başlıklı bir etkinlikte sunulacak.

Etkinliğin eğlenceli sunumlar, konuşmalar ve eğlence ile dolu olması bekleniyor ve bu etkinlikler Walt Disney beldesinde gerçekleşecek. Altın kategori üyeleri ayrıca farenin kendisinden 23 özel hediye alacaklar.

Disney Kanalı

Disney Channel ayrıca, Mickey Mouse’ın 90. yaş gününü, toplam bölüm sayısını 90’ın üzerine çıkaracak olan Mickey Mouse kısa çizgi filmlerinin beşinci sezonunun ilk açılışını kutlayacak.

Bu arada, 2018 yılının sonlarında, kanal ayrıca ikonik farenin doğum gününe özel yedi dakika yayın yapacak.

Mickey Mouse'un 90'ıncı Yılı sinderalla

Buzda Disney ve Mickey bir Sanat (Disney on Ice and Mickey is Art)

Buzda Disney, yıldönümü temalı özel gösterileri ile şirketin yıldızına da övgüler dizecek. Bu gösteriler Avrupa, Afrika, Latin Amerika, Orta Doğu ve ABD’de gerçekleşecek.

Bu arada, Fransa’daki 38 sanat ve tasarım okulu “Mickey Is Art” adında özel bir yarışma düzenleyecek. Yarışma için, öğrenciler sevgili fareye dayalı sanat eserleri üretecekler.

Mickey Mouse’un 90’ıncı yılı kutlanıyor, şimdi tüm bu şaşırtıcı olayları bildiğinize göre, ne bekliyorsunuz? Mickey Mouse’un 90. yıldönümü kutlamalarına bugün katılın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.